ciasta

Ciasta pojawiają się na naszych stołach dla uczczenia rozmaitych okazji... a niejednokrotnie wręcz bez żadnej konkretnej przyczyny. Trudno znaleźć osobę, która utrzymywałaby, że nie lubi słodkich deserów i nigdy ich nie jada. Jak jednak skądinąd wiadomo, upieczenie pysznego ciasta jest umiejętnością szlifowaną całymi latami. Warto poznać kilka prostych porad, aby nieco ułatwić sobie ten proces.

Liczba przepisów: 47810

2.02 (976 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

ciasto "Zmierzch"

2.02 (976 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

ciasto "Zmierzch"

capri Dla amatorów delikatnych kawowych i czekoladowych smaków :) 1 godz. 40 min

4.42 (220 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Sałatka tortowa

4.48 (186 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Tort lalka Barbie

4.5 (171 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

TORT IMIENINOWY ''TĘCZOWY''

Złote rady przy robieniu ciast

Pojęcie "pysznego ciasta" jest oczywiście rzeczą względną. Tak naprawdę każdy z nas ma w tym zakresie własne preferencje, które w dodatku ulegają zmianie wraz z wiekiem czy stanem zdrowia. Można chyba jednak przyjąć bez ryzyka błędu, że każde udane ciasto powinno się charakteryzować słodkim smakiem, odpowiednią wilgotnością oraz puszystym kremem. Spełnienie tych trzech warunków w zasadzie gwarantuje nam sukces, sprawiając, że gotowy wypiek błyskawicznie zniknie z patery.

Aby tak się stało, warto zadbać w pierwszej kolejności o dobre składniki. Nie muszą to być produkty najdroższe (choć np. markowa czekolada niewątpliwie przyczyni się do podniesienia walorów smakowych dowolnego ciasta), ale powinny bezwzględnie spełniać kryteria świeżości. Nie ma mowy, żeby jakikolwiek wypiek udał się po użyciu zepsutych jajek albo przeterminowanego mleka.  Tego rodzaju "oszczędność" z pewnością nie wyjdzie nam na dobre, bo brzydko pachnącego ciasta i tak nikt nie zechce zjeść.

Inną ważną kwestią (często niestety bagatelizowaną) jest właściwa temperatura składników. Powinny się one znajdować w temperaturze pokojowej, a zatem należy je wyjąć z lodówki na godzinę lub dwie przed planowaną pracą. Takie postępowanie uchroni nas przed zakalcem, sprawiając, że ciasto znakomicie wyrośnie.

Sam proces łączenia składników także posiada swoje znaczenie i będzie się różnił w zależności od rodzaju ciasta. Do mieszania najlepiej nadaje się mikser, który ustawiamy zgodnie z oczekiwanym tempem i czasem trwania procesu. Ciasta drożdżowe miesza się zazwyczaj dłużej, kruche zaś - nieco krócej i mniej intensywnie. Jeśli brakuje nam wyczucia w tej materii, zawsze warto zerknąć do informacji zawartych w przepisie.

Jakie ciasta są najpopularniejsze?

W ciągu ostatnich trzech dekad Polacy mieli szansę przetestować ogromną ilość ciast i ciasteczek. Nie zmienia to faktu, że w głębi serca większość z nas pozostaje tradycjonalistami. Na niedzielne popołudnie najchętniej pieczemy szarlotkę lub sernik, zaś wigilijny stół ozdabia u nas imponujących rozmiarów makowiec. Są to zatem ciasta z jednej strony dobrze znane i dość łatwe w przygotowaniu, z drugiej zaś - dające gwarancję niezrównanego smaku.

Osoby nieco lepiej zaznajomione ze sztuką cukierniczą decydują się często na pyszny (oraz niezwykle atrakcyjny wizualnie) tort czekoladowy lub owocowy. Praca nad nim niekoniecznie musi być łatwa, warto zatem każdorazowo ocenić własne możliwości w tym zakresie. Nie zawsze trzeba zresztą szaleć; cuda potrafi zdziałać właściwe połączenie biszkoptu, owoców i kremu. Taki samodzielnie przyrządzony deser przewyższa niejednokrotnie gotowe wypieki w plastikowych pojemniczkach.

To może cię zainteresować