Torty

Torty kojarzą się większości ludzi z ważnymi, hucznymi przyjęciami i dobrą zabawą. Obecnie można je kupować w cukierniach, gdzie czekają na nas zarówno gotowe ciasta, jak i propozycje dopasowane do indywidualnych oczekiwań. Najodważniejsi próbują zaś piec torty samodzielnie.

Liczba przepisów: 5069

4.48 (187 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Tort lalka Barbie

4.5 (171 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

TORT IMIENINOWY ''TĘCZOWY''

4.41 (222 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Sałatka tortowa

0 (0 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Tort orzechowo piernikowy z nutą pomarańczy

4.47 (147 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

tort drip

4.49 (146 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Torcik dyniowy z kiwi

4.5 (182 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

TORT IMIENINOWY Z POLEWĄ

0 (0 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Tort porzeczkowo - czekoladowy w stylu Peppa

Rodzaje tortów 

Torty to bogato zdobione ciasta deserowe, których wielowiekowa historia rozpoczęła się prawdopodobnie we Włoszech. Do Polski dotarły zaś dzięki królowej Bonie, małżonce Zygmunta Starego, również pochodzącej z Italii. 

W dzisiejszych czasach pieczenie tortów jest tak samo popularne jak w okresie renesansu; zmianie uległy głównie motywy zdobnicze, jakie dostrzegany na wierzchu ciasta. Same warianty smakowe są dziś oczywiście bardzo bogate i zależą w  od kaprysu klienta oraz umiejętności cukiernika. Bo to przecież on powinien wiedzieć najlepiej, jak się robi torty. 

Rodzaje tortów wiążą się najmocniej z okazją, którą ciasto będzie uświetniać. Istnieją zatem torty weselne (piętrowe konstrukcje złożone z kilku tortów, przeznaczone dla znacznej liczby gości), torty urodzinowe czy rocznicowe. W ostatnich latach coraz większym powodzeniem cieszą się fantazyjne torty 2D i 3D, a także np. ciasta w kształcie bohaterów ulubionych dziecięcych bajek.

Przepisy na tort z kremem

Podstawę każdego udanego tortu stanowi ciasto. Najczęściej posiada ono formę biszkoptową, biszkoptowo-tluszczową albo kruchą. Często spotyka się też ciasta w powszechnie lubianych smakach, jak czekolada lub kakao. Poszczegolne blaty można dodatkowo nasączać wybranym gatunkiem alkoholu lub specjalnym aromatem. 

Masa tortowa przybrać może również  rozmaity charakter - grunt, żeby dobrze komponowała się z ciastem. Najprostsze torty posiadają masy z konfitury albo dżemu, te bardziej wymyślne preferują zaś bitą śmietanę bądź specjalne kremy: maślane, owocowe, sernikowe, budyniowe...

Krem do tortu powinien w każdym wypadku pasować do całości wypieku. Wiele osób najbardziej lubi kremy lekkie i puszyste, które otrzymuje się dzięki odpowiedniemu doborowi i połączeniu składników. Nawet masa kawowa czy orzechowa, uważana tradycyjnie za dosyć "ciężką", przy odrobinie umiejętności okaże się delikatna. Ta sama zasada obowiązuje nas, jeśli pragniemy upiec tort piernikowy z marcepanem albo czekoladowo-wiśniowy tort domowy. 

W sezonie letnim wielkim wzięciem cieszą się torty, których główny składnik stanowią owoce. Śmiało powinniśmy wówczas stawiać na tort brzoskwiniowy, śmietankowy z malinami czy nawet wiśniowy z migdałową nutą. Co więcej, owoce idealnie wypełnią zarówno tort urodzinowy dla dziecka, jak i eleganckie ciasto z okazji pięćdziesiątej rocznicy ślubu. 

Jak udekorować tort?

Dekoracje tortowe to temat niezwykle obszerny. Trudno byłoby wskazać jedną, naczelną zasadę, przyświecającą ozdabianiu ciast. Wiele zależy od tego, czy konkretny deser przygotowuje się z myślą o najmłodszych, czy o dorosłych gościach.

W grę wchodzą tutaj zarówno motywy z kreskówek i komiksów, jak i kompozycje kwiatowe czy nawet treści nieco bardziej pikantne (te ostatnie zyskują uznanie zwłaszcza w trakcie wieczorów kawalerskich czy panieńskich).

Torty w wersji fit

Wielu osobom jedzenie tortów kojarzy się nie tylko z przyjemnością, lecz także z nadwagą. Specjalnie dla nich warto zatroszczyć się o obecność na stole ciasta dietetycznego, które wcale nie musi ustępować smakiem deserom tradycyjnym. 

Tort w wersji fit różni się od zwykłego najczęściej brakiem białego cukru i mąki torfowej, którą zastępuje np. jaglana czy ryżowa. Samo ciasto cechuje zazwyczaj spora oryginalność, co widać na przykładzie brownie z czerwonej fasoli albo piernika marchewkowego. 

Torty w wersji wytrawnej

Jeszcze ciekawszym pomysłem wydają się torty wytrawne, spotykane często np. w restauracjach wegetariańskich. Ich specyfiką jest to, że wcale nie próbują już imitować słodkich deserów. Wręcz przeciwnie: z powodzeniem pełnią funkcję dania głównego. 

Spośród wielu rodzajów takich potraw na szczególną uwagę zasługują torty makaronowe i warzywne, jak np. tort szpinakowy lub sałatkowy z kiełbasą. 

To może cię zainteresować