Przepisy na ciasto ucierane

Ciasto ucierane

Proste w przygotowaniu ciasto ucierane może gościć na stołach przez cały rok. Wśród tego rodzaju wypieków wyróżnia się zarówno placki z jabłkami i innymi owocami, jak i babki oraz Baranki wielkanocne, torty czy Fale Dunaju. W tym artykule przedstawione zostaną ogólne informacje o cieście ucieranym oraz o tym, jakie dodatki mogą mieć szybkie ciasta ucierane.

Liczba przepisów: 544

4.5 (153 ocen)

Zdobywca nagrody

Fale Dunaju z gruszkami

4.5 (164 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Babka z mandarynkami

Co to jest ciasto ucierane?

Sama nazwa „ciasto ucierane” wzięła się stąd, że kiedyś łączono jego składniki, ucierając je drewnianymi pałkami w makutrach. W Polsce jest ono znane od dawna. Obecnie do jego ucierania używa się zazwyczaj mikserów, chociaż pewnie znajdą się tradycjonaliści, którzy nadal wyrabiają je ręcznie. Należy jednak pamiętać, aby ucierane ciasta nie były miksowane za długo. Jeżeli będzie się zbyt długo mieszać mąkę z ciastem, to placek po upieczeniu może być twardy. Wszystkie składniki ciasta ucieranego powinny posiadać temperaturę pokojową. Dotyczy to zwłaszcza jajek. Dodanie do ciasta zimnych jajek może sprawić, że będzie ono wyglądało, jakby było zwarzone. W takim wypadku trzeba dosypać nieco mąki. Powinno to naprawić popełniony błąd.

Najlepsze przepisy na ciasto ucierane z owocami

Przepisy na ciasto ucierane znaleźć można w internecie oraz w książkach kucharskich. Powinny się także znajdować w domowych zeszytach z przepisami. Do ciast ucieranych często dodawane są różne owoce. Dobrze znane są ciasta ucierane z rabarbarem, z jabłkami i kruszonką, z truskawkami, ze śliwkami, czy z borówkami. Dobrze przygotowane ciasta ucierane są miękkie i sprężyste.

Ciasto ucierane z truskawkami i kruszonką pieczone jest szczególnie latem, kiedy dostęp do tych owoców jest łatwiejszy. Wychodzi ono wilgotne i puszyste, a także długo utrzymuje świeżość. Należy je piec w dużej formie. Dzięki temu jest wysokie. Pozostaje jednak lekkie dzięki temu, że jest pieczone z dodatkiem mleka i oleju. Warto zauważyć, że truskawki znajdujące się w cieście mogą puszczać sporo soku, który w niego wsiąka i sprawia, że placek jest jeszcze wilgotniejszy.

Ciasto ucierane z truskawkami nie musi być koniecznie przygotowywane ze świeżych owoców. Równie pyszne wychodzi z mrożonych zapasów ubiegłorocznych. Jeżeli decydujemy się na takie rozwiązanie, to warto do samego ciasta dodać około 50 gramów kaszy manny. Sprawi ona, że nasz wypiek nie będzie nadmiernie rozmoczony. Mrożonych owoców nie należy rozmrażać. Jeśli są one kwaśne, można je połączyć z dwoma łyżkami cukru pudru lub dodać kilka łyżeczek miodu. Gotowe ciasto piecze się do tzw. suchego patyczka.

W książkach kucharskich czy w internecie można znaleźć także przepisy na ciasta ucierane ze śliwkami oraz z borówkami. Pierwsze z wymienionych ciast jest bardzo wilgotne i powinno pięknie wyrosnąć. Można je piec zarówno w piekarniku, jak i w prodiżu. Niektórzy dodają do takiego wariantu ciasta skórkę z pomarańczy. Natomiast placek z borówkami jest lekko wilgotny, mięciutki i delikatny w smaku. Dlatego formę, w której będzie pieczony, należy wyłożyć papierem.

Co można dodać do ciasta ucieranego?

Do ciasta ucieranego można dodawać wiele składników. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju placek ma zostać upieczony. Do babki adwokatowej dodaje się alkohol. Upiec można także chlebek bananowy czy ciasto typu Bounty. Na polskie stoły trafia także wypiek cytrynowo-marcepanowy z porzeczkami, czy placek czekoladowy z kremem serowym. Wiele osób decyduje się także na ciasto ucierane z makiem. Mak podczas przygotowywania ciasta należy zalać wrzątkiem, następnie przykryć i odstawić na ponad trzydzieści minut. Po tym czasie można odkryć mak i pozostawić do ostygnięcia. Kiedy mak jest już zimny, należy go odcedzić na sitku, które jest wyłożone gazą lub ściereczką.

Z czym podawać ciasto ucierane?

Wariantów ciast ucieranych może być naprawdę dużo. Dlatego sposoby ich podawania są bardzo różne. Popularny placek ucierany z owocami często wykończony jest kruszonką. Natomiast ciasta, do których trafia alkohol, mogą być polewane Ajerkoniakiem. Różnego rodzaju babki wielkanocne często są lukrowane. Podawać je można z kawą lub herbatą. Wiele ciast ucieranych stanowi także dobry dodatek do ciepłego kakao. W lecie można je podawać także z zimnymi napojami. Wiele osób zjada także ciasto ucierane na śniadanie, popijając je mlekiem, kefirem czy maślanką.

To może cię zainteresować