Kuchnia meksykańska

Kuchnia meksykańska jest znana i ceniona na całym świecie. Wyróżnia ją niezwykłe bogactwo i różnorodność. Meksyk to jeden z najbardziej kolorowych zakątków świata i jest to widoczne także w przyrządzanych tam potrawach. Zachwycają one nie tylko pięknymi kolorami, ale też niezwykłymi aromatami i wyrazistymi smakami.  

Liczba przepisów: 454

4.95 (175 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Calzone a'la mexicana

4.49 (191 ocen)

Opublikowany w Magazynie
empanadas

4.5 (143 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Faszerowane pomidorowe naleśniki

5 (180 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

tortille z kurczakiem, warzywami i serem

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie przygotować w domu dania, z których słynie kuchnia meksykańska. Przepisy nie są skomplikowane, a potrzebne składniki bez problemu można dostać w większości sklepów spożywczych. Potrawy rodem z Meksyku znajdują najwięcej uznania wśród amatorów pikantnego jedzenia. Jeśli jednak wolisz łagodne smaki, również masz do wyboru wiele ciekawych propozycji, możesz też zmodyfikować niektóre przepisy, dodając np. słodką lub wędzoną paprykę zamiast chili.

Charakterystyka kuchni meksykańskiej

Najsłynniejsze dania kuchni meksykańskiej zawierają przede wszystkim kukurydzę, fasolę i różne odmiany papryki. Te trzy składniki nieodłącznie kojarzą się właśnie z meksykańskimi smakami. Jednak to nie koniec. Meksykańska kuchnia przyczyniła się też do rozpowszechnienia takich warzyw i owoców jak ziemniaki, bataty, dynia, avocado czy zielone tomatillos.

Warzywa łączy się z mięsem i rybami, a podstawą wielu dań są tortille. Częstym dodatkiem do potraw są sosy np. słynne guacamole lub salsa. Pojawiają się też owoce tropikalne jak ananasy czy papaje lub kaktusy. Bardzo ważne w kuchni meksykańskiej są wyraziste przyprawy, które dopełniają smaku dań, nadając im niesamowity aromat.

Znane potrawy kuchni meksykańskiej

Jedną z najbardziej znanych potraw kuchni meksykańskiej jest tortilla - płaski placek z masy lub mąki kukurydzianej. Obecnie spotyka się też tortille pszenne, można również spróbować różnych innych wariantów, które z łatwością przygotujemy w domu, jak np. tortille z omletów z warzywami.

Sycącą propozycją na zimowe wieczory będzie rozgrzewająca zupa meksykańska z kurczakiem. Nieco bardziej pracochłonne, ale warte wysiłku są pierogi meksykańskie, wypełnione mięsno-warzywnym farszem. Amatorzy pikantnych smaków docenią burritoski - wołowe pulpeciki z ryżem i ajwarem, które można podawać z tortillą, pieczywem lub ryżem.

Prostym daniem obiadowym, które przygotujesz w krótkim czasie może być kurczak z ryżem po meksykańsku. Aromatyczne przyprawy, pomidorowy sos i dodatek warzyw czynią to danie bardzo wyrazistym. Inną tradycyjną potrawą wykorzystującą mięso drobiowe jest meksykańska enchilada z kurczakiem, którą zazwyczaj przyrządza się z kukurydzianej tortilli, wypełnionej mięsnym farszem i zapieczonej z różnymi dodatkami, np. sosem, cebulą czy startym serem.

Przyprawy kuchni meksykańskiej

Przyprawy kuchni meksykańskiej charakteryzują się niezwykle wyrazistym smakiem i bogatym aromatem. Do najważniejszych należy chili, które dodawane jest praktycznie do wszystkich pikantnych dań. Bardzo ceniona jest również kolendra, która pojawia się zarówno w postaci świeżych listków, jak i okrągłych nasion, które po zmiażdżeniu wydzielają mocny, korzenny smak.

Do dań meksykańskich często dodaje się również czosnek oraz zioła takie jak oregano czy tymianek. Ważnym elementem uzupełniającym wiele dań jest czerwona cebula, a także sok z cytryny lub limonki. Ze słodkich przypraw najczęściej spotyka się cynamon i wanilię.

Kuchnia meksykańska: ciekawostki

Kuchnia meksykańska łączy w sobie tradycje prekolumbijskie i hiszpańskie. W 2010 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na niezmienne, stosowane od wieków techniki kulinarne.  

Tradycyjny sposób przygotowania kukurydzy, będącej podstawą wielu meksykańskich dań, polegał na moczeniu ziaren w ługu z popiołu drzewnego, a następnie przygotowaniu z nich masy. Taki sposób sprawiał, że zawarte w kukurydzy cenne aminokwasy były lepiej przyswajalne.

Indianie od których wywodzi się tradycja kuchni meksykańskiej, nie jadali mięsa wołowego ani wieprzowego, które dziś jest składnikiem wielu meksykańskich dań. Dopiero hiszpańscy konkwistadorzy zapoczątkowali tradycję, zgodnie z która wyróżniano dwa okresy - Wielki Post, który był czasem bez mięsa oraz pozostałe dni, kiedy włączano je do diety.

To może cię zainteresować