Tarta na słono

Tarta na słono to smaczny sposób na przekąskę dla gości, ciepłą kolację, lunch w pracy, a nawet lekki obiad. Swój przepis tarta wywodzi z kuchni francuskiej, gdzie podawana jest albo w wariancie słodkim jako deser albo właśnie jako interesujący nas wytrawny poczęstunek. Możliwości kompozycji i połączenia smakowe są w zasadzie nieograniczone. Coś dla siebie znajdą miłośnicy mięsa i wegetarianie, osoby na dietach redukcyjnych i ci, którzy nie liczą kalorii, zwolennicy prostoty oraz poszukujący nowych smaków.

Liczba przepisów: 41

0 (0 ocen)

Tarta z borowikami

0 (0 ocen)

Tarta z bundzem i kurkami

Ciasto na tartę słoną

Ciasto na tartę na słono to najczęściej kruchy lub półkruchy spód. Przyrządza się go poprzez połączenie mąki z zimnym masłem, jajkiem i lodowatą wodą. Całość zagniatana jest na gładko. Aby ciasto miało odpowiednią strukturę, cały proces należy przeprowadzać na tyle szybko, by nie podgrzać składników ciepłem dłoni. Następnie schłodzonym w lodówce ciastem wylepia się specjalną formę do tart.

Ciasto kruche to nie jedyna możliwość. Można skorzystać również z półproduktów, dzięki którym tarta z ciasta francuskiego na słono będzie gotowa w kilkanaście minut. Bardzo smaczne tarty słone powstają również na cieście drożdżowym, krucho-drożdżowym, a nawet piaskowym. Oprócz podstawowych składników do ciasta dodać można także zioła, przyprawy czy pokruszoną papryczkę chili.

Z czym zrobić tartę na słono?

Przepis na tartę na słono niejedno ma imię. Oprócz propozycji kanonicznych, wywodzących się z kuchni francuskiej, danie to pozostawia spore pole do improwizacji. Przygotować je można z dodatkiem mięsa, ryby, warzyw czy serów, wykorzystując także w kreatywny sposób zapasy z lodówki.

Prawdopodobnie najsłynniejsza tarta słona to tarta lotaryńska, we Francji znana jako quiche lorraine. Tradycyjnie lotaryńska tarta przepis oparty ma na boczku, jajkach oraz serze. Taki miks trafia na kruchy spód i zalewany jest śmietanowym sosem. Inne wersje tej potrawy nie potrzebują wcale więcej, bo siła tkwi w prostocie. Najszybsza tarta z cukinią i pomidorkami to tylko ciasto francuskie, plasterki warzyw i kilkanaście minut w piekarniku. Z kolei na południu Francji sławę zdobyła pissaladière, na wierzchu której ląduje cebula, oliwki i fileciki anchois oprószone ziołami prowansalskimi.

Do mięsnych tart wybrać możemy mięso mielone, kawałki kurczaka, boczek, ulubioną kiełbasę czy drobno pokrojoną szynkę. W wariantach rybnych królują łosoś i tuńczyk. Kompozycje wegetariańskie również ogranicza tylko wyobraźnia: sprawdzają się brokuły, pomidory, szpinak, cukinia, bakłażan, ale także grzyby czy kapusta kiszona. Warto połączyć kilka rodzajów sera, w tym sery pleśniowe, aby wzbogacić aromat dania i sprawić, że masa do tarty na słono zyska wyrafinowany charakter.

Ser to także składnik zalewy, której potrzebuje tarta na słono. Przepis na nią składa się najczęściej ze śmietany, rzadziej jogurtu naturalnego, jajek oraz przypraw i suszonych lub świeżych ziół. Czasem danie wieńczy sos beszamelowy. Jeśli jako dodatek zaserwowana zostanie sałata, powstanie bardzo smaczna tarta obiadowa, na przykład tarta z kurkami i masą serowo-jajeczną. Z kolei tarta wytrawna na zimno lub ciepło, podawana z sosami staje się przekąską lub kolacją w stylu włoskiej pizzy.

Tarta na słono fit

Przepisy na tarty na słono oparte na spodzie z jasnej mąki, z dodatkiem serów i zawiesistych sosów wydają się nie mieć wiele wspólnego ze stylem życia fit. Istnieje jednak sporo trików, pozwalających obniżyć kaloryczność potrawy, zapewniających dodatkowe witaminy oraz cenne składniki mineralne.

Aby przygotować bardziej dietetyczną wersję przekąski, jaką jest tarta na słono, ciasto przygotować można z mąki pełnoziarnistej, orkiszowej, gryczanej lub mieszanki mąk bezglutenowych. Bardzo ciekawe są również spody z kaszy jaglanej bądź polenty. W masie warto postawić na dużą ilość warzyw oraz ryb, a na wierzchu dorzucić kilka listków świeżej rukoli. Dobrym przykładem jest tarta ze szpinakiem i łososiem lub tarta z dynią na słono.

Tarta świąteczna na słono

Tarta na słono wcale nie musi być potrawą codzienną. Z powodzeniem wykorzystać ją można na świątecznym, chociażby bożonarodzeniowym stole. Zamiast pierogów czy krokietów wypróbować warto tartę z kiszoną kapustą i grzybami lub z samymi grzybami. Godne polecenia są również przepisy z rybą. Z kolei tarta na ostro wielkanocna to jajka ugotowane na twardo w otoczeniu zielonych warzyw, na przykład szpinaku.

To może cię zainteresować