strucla

Strucla jest często mylona ze strudlem - w obu wypadkach mamy bowiem do czynienia z roladą. O ile jednak strudel przyrządza się z ciasta kruchego, o tyle strucla jest jego drożdżowym odpowiednikiem. Można ją podawać co najmniej na kilka sposobów, dzięki czemu nigdy nie zaznamy nudy w trakcie rodzinnych bądź przyjacielskich spotkań.

Liczba przepisów: 129

Ciasto drożdżowe na struclę

Ciasto drożdżowe bywa postrzegane przez wiele osób jako problematyczne, ze względu na to, że przed przystąpieniem do właściwego pieczenia musimy przygotować rozczyn. Tak naprawdę etap ten polega jednak wyłącznie na wymieszaniu w misce kilku składników (cukru, mąki pszennej, mleka) z drożdżami. Później pozostawiamy gotową miksturę na 10 minut, aby te ostatnie mogły zacząć pracować.

Samo wyrabianie ciasta również uważane jest za kłopotliwe. Część osób obawia się zagniatania go ręką, bo może to być nie tylko trudne, ale wręcz niewykonalne - niektórym paniom zwyczajnie brakuje siły. Na szczęście, w dzisiejszych czasach mamy prawo liczyć na pomoc techniczną: robot kuchenny uwolni nas od najcięższego etapu pracy. Właśnie dzięki temu narzędziu przygotowywanie ciast drożdżowych stało się osiągalne dla większej rzeszy adeptów sztuki kuchennej.

Ciasto drożdżowe na struclę jest zwykle podłużne, można je także dla urozmaicenia zawijać w warkocze. Czynność ta tylko z pozoru jest skomplikowana - tak naprawdę do uzyskania oczekiwanego efektu wystarczy kilka prostych ruchów. Gotowe ciasto umieszcza się w keksówce, bo właśnie takie naczynie zapewni strucli wystarczającą przestrzeń do wyrośnięcia.

O czym trzeba pamiętać, przygotowując struclę?

Składniki na ciasto powinny osiągnąć temperaturę pokojową. Jedyny wyjątek stanowi tu mleko, które ma być ciepłe.  W wypadku strucli do pieczenia najlepiej nadaje się  - zdaniem wielu osób - mąka wrocławska bądź poznańska, ze względu na dużą zawartość glutenu. Niestety, z tego samego powodu nie mogą jej używać ci, którzy cierpią na nietolerancję tej substancji.

Jak już powiedzieliśmy, wyrabianie ciasta można sobie uprościć dzięki robotowi kuchennemu. Nie jest to jednak absolutnie konieczne - w razie braku takiego urządzenia z pewnością warto się pokusić o pracę rękami. Najlepiej rozpocząć ją przy pomocy łyżki, którą poruszamy delikatnie w naczyniu. Ma to swoje znaczenie - w pierwszej fazie zagniatania ciasto drożdżowe okropnie klei się do rąk, zaś trick z łyżką pozwoli nam tego uniknąć. Kiedy już jednak przejdziemy do pracy ręcznej, pamiętajmy, żeby ciasto raczej napowietrzać, nie zaś ubijać. Nabierze dzięki temu oczekiwanej sprężystości. Należy je intensywnie wyrabiać przez około 10-15 minut, aż zacznie łatwo odklejać się od ręki oraz wracać do poprzedniego kształtu po naciśnięciu.

Struclę należy zawsze piec zgodnie z przepisem, gdyż czas jej preparacji nie jest raczej stały. Możemy jednak ogólnie przyjąć, że ten rodzaj ciasta przebywa w piekarniku przez 20-45 minut.  Przepisy podają zazwyczaj, aby stosować grzanie góra-dół, bez termoobiegu.

Strucla - z jakimi dodatkami smakuje najlepiej?

Miłośnicy słodkości mylą niekiedy struclę ze strudlem - nie dość, że nazwa bardzo podobna, to jeszcze wygląd obu ciast niczym się praktycznie nie różni. W niektórych regionach oba smakołyki uważane są nawet za ten sam specjał. Tymczasem różnica tkwi w rodzaju użytego ciasta (strudel to ciasto kruche, strucla - drożdżowe), jak również w dodatkach do niego.

Strudel nadziewany jest zazwyczaj jabłkami, polewa się go zaś śmietaną (bez niej przekąska mogłaby wydawać się niektórym zbyt sucha). Nadzienie strucli pozostaje zaś kwestią bardziej otwartą. Wybornie smakuje z powidłami śliwkowymi, z makiem czy serem. Warto także spróbować dodać do niej trochę ulubionych owoców w postaci suszonej.

Nieodłącznym elementem strucli bywa w niektórych domach kruszonka. Aby ją przygotować, wystarczy kilka składników (mąka, masło, cukier, jajko, opcjonalnie szczypta cynamonu). Umieszczamy je w misce i ucieramy razem w dłoniach. Utworzonymi w taki sposób grudkami posypujemy ciasto tuż przed wstawieniem go do piekarnika.

To może cię zainteresować