Kolacja

Kolacja kojarzy się czasami z nudną schematycznością - ostatecznie, w robieniu kanapek mało kto potrafi się dopatrzyć zajęcia pasjonującego. Okazuje się jednak, że dania serwowane wieczorem wcale nie muszą być pozbawione fantazji czy nawet nutki szaleństwa.

Liczba przepisów: 14690

Propozycje na kolację

Kolacja uchodzi od dawna za posiłek dość kontrowersyjny. Można by ją wręcz nazwać przeciwieństwem śniadania, uważanego przez wielu za najważniejszy zastrzyk energii w ciągu dnia. Jedzenie kolacji nie wydaje się bynajmniej aż tak niezbędne. Niektórzy adepci sztuki zdrowego odżywiania (czy nawet zawodowi dietetycy) odsądzają od czci i wiary spożywanie czegokolwiek po godzinie 18. Zasada ta wydaje się jeszcze mocniej obowiązywać osoby usiłujące zrzucić kilka czy kilkanaście zbędnych kilogramów.

Tego rodzaju poglądy nie są pozbawione sensu. Trudno jednak ukrywać, że spora część Polaków mimo wszystko jada kolację, czując wieczorny głód. Warto więc zadbać o to, by taki posiłek był jednocześnie zdrowy i pożywny.

Kolacja może przybrać różne postaci. Najbardziej tradycyjne kanapki warto od czasu do czasu zastępować czymś innym, nieco wymyślniejszym. Przygotowanie posiłku potrwa nieco dłużej, rezultat będzie jednak z pewnością niezapomniany. Wspólna praca w kuchni to ponadto szansa na wartościowe spędzanie czasu dla całej rodziny.

Ciekawe pomysły na kolację

Najważniejszą maksymą, jaką powinniśmy sobie przyswoić, jest ta, że kolacja bynajmniej nie musi być nudna! Wystarczy wyszukać ciekawy, nieszablonowy przepis, by zamienić nasz wieczór w absolutnie wyjątkową imprezę.

Nawet zwykłe naleśniki można uatrakcyjnić bez większego trudu, serwując je w nieoczekiwanej wersji. Świetnym pomysłem na kolację będą naleśniki owsiane z kremem i truskawkami albo - jeszcze zdrowsze - orkiszowe naleśniki z płatkami owsianymi. Zwłaszcza ta ostatnia potrawa pokazuje, że spożywanie wieczornego posiłku da się połączyć z troską o własne zdrowie oraz o utrzymanie właściwej wagi.

Dysponując wolnym popołudniem, możemy się zdecydować na danie nieco bardziej czasochłonne, a zarazem wykwintne. Potrawą tego typu jest z pewnością tarta z wędzonym łososiem, mozzarellą i czarnymi oliwkami. Dobrze byłoby się wcześniej zaopatrzyć w specjalną foremkę do tarty, której zakup przyniesie nam w przyszłości wiele korzyści; wytrawne tarty sprawdzają się wszak nie tylko jako danie na kolację, lecz także na obiad. 

Podobną, równie apetyczną propozycją na wieczór będą pierożki z ciasta francuskiego z łososiem i porem.  Serwujemy je, zgodnie z własnymi upodobaniami, na ciepło albo na zimno, dbając o odpowiednie wyeksponowanie gotowej potrawy na talerzach. Pamiętajmy również, by formowane przez nas pierożki nie okazały się zbyt małe, bo tym sposobem przysporzymy sobie dodatkowej pracy i zużyjemy więcej składników (których może nam wręcz zabraknąć).

Amatorzy kuchennych eksperymentów będą z kolei zachwyceni przepisami wywodzącymi się z mniej popularnych regionów świata, a obiecującymi prawdziwą ucztę. Bardzo głodni powinni rozważyć przygotowanie caharadżynu - osetyńskiego przysmaku z botwinką i serem.

Caharadżyn to placek drożdżowy (często dość sporych rozmiarów, więc można się nim najeść do syta) z sezonowym nadzieniem; tradycyjnie robi się go z serem owczym, ale zwykła mozzarella także zdaje egzamin. Praca zajmie nam ok. 180 minut, warto zatem uzbroić się w cierpliwość.    

Fajne przepisy na kolację

Nasz wieczorny posiłek nie musi oczywiście cechować się aż taką wymyślnością. Jeśli na przykład jesteśmy na diecie, powinniśmy raczej szukać przepisów na dania proste i lekkie. Sprawią one, że nie położymy się do łóżka z burczeniem w brzuchu, a jednocześnie nie wywołają w nas wyrzutów sumienia.

Do takich lekkich posiłków zaliczają się różnego rodzaju sałatki, jak choćby wersja z wiśniami i serem camembert albo z brokułami, serem feta i sosem czosnkowym. Równie pyszny będzie budyń jaglany z truskawkami lub kluseczki serowe z sosem karmelowym i malinami. Ostatnia propozycja to tradycyjne bułeczki cynamonowe - idealne do wieczornej herbaty. 

To może cię zainteresować