Kuchnia fit

Kuchnia fit wskazana jest nie tylko w sytuacji, gdy mamy jakiekolwiek problemy z układem pokarmowym. Przestrzeganie jej założeń umożliwi nam utrzymanie szczupłej sylwetki oraz dobrego samopoczucia, nie mówiąc już o korzyściach zdrowotnych, jakie płyną ze zbilansowanego odżywiania. O czym zatem należałoby pamiętać przy układaniu codziennego jadłospisu? 

Liczba przepisów: 41013

0 (0 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Chałka TRZY SMAKI

0 (0 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Chałka TRZY SMAKI

benka Ciasto drożdżowe w trzech smakach i kolorach splecionych ze sobą. 2 godz.

4.99 (143 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Kolorowy zachód słońca

4.97 (161 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Sernik orzechowo - kajmakowy

0 (0 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

torcik truskawkowo - jogurtowy

Kuchnia fit - lekka i zdrowa

Kuchnia polska posiada w świecie opinię smakowitej i różnorodnej, ale niekoniecznie zdrowej. Nasze narodowe potrawy cechują się dużą ilością tłuszczu, smalcu czy skwarków, dodawanych do rozmaitych potraw. Mięso - głównie wieprzowe i drobiowe - jadano w Polsce zawsze w dużych ilościach, przykładając sporą wagę do tego, aby żaden z biesiadników nie musiał wstawać od stołu głodny.

Wszystkie te czynniki decydują o pewnej ciężkostrawności polskich potraw. I chociaż w ostatnich dziesięcioleciach nasze nawyki żywieniowe ulegają istotnym przemianom (m.in. dzięki coraz większej rzeszy wegetarian i wegan), nadal możemy się sporo nauczyć od innych narodów, które zdążyły wypracować znacznie "lżejsze" menu. 

Jakie są zatem ogólne zasady zdrowej kuchni? Które składniki należy często wykorzystywać, a których zdecydowanie unikać, aby uznać swoją dietę za wartościową? 

W naszym kręgu kulturowym za wzór zdrowego odżywiania uznaje się najczęściej kuchnię śródziemnomorską, słynącą z prostoty oraz bogactwa składników odżywczych. Opiera się ona oliwie z oliwek, rybach, mięsie, serach oraz dużej ilości ziół. Istotnym jej składnikiem jest również wino, wypijane nie tylko w porze wieczornej, lecz także do obiadu. Całości dopełniają jogurty oraz desery, często - np. w kuchni greckiej - przyrządzane na bazie miodu i orzechów.  

Można się zatem łatwo zorientować, jakie cechy śródziemnomorskiego stylu odżywiania decydują o jego dobrej opinii wśród specjalistów od dietetyki. W swym modelowym wydaniu kuchnia ta oferuje zbilansowane posiłki, bogate w pełnowartościowe białko, złożone węglowodany oraz zdrowe tłuszcze. Jest także po prostu bardzo smaczna. 

Oczywiście, wzór grecki bądź francuski nie wyczerpuje listy krajów słynących ze zdrowego jedzenia. Równie dobrą opinią cieszą się potrawy pochodzące z Chin, Indii i Japonii. Każda z tych prastarych kultur przez stulecia łączyła praktyki żywieniowe z medycyną naturalną czy nawet nakazami religijnymi, co zapewniało dbałość o dobrą kondycję fizyczną i duchową. 

Przygotowując na co dzień posiłki dla siebie i członków najbliższej rodziny, nie myślimy przeważnie aż tak górnolotnymi kategoriami. Chcielibyśmy po prostu jeść smacznie, zdrowo, lekko i w miarę niedrogo. Wielu z nas musi również liczyć się z upodobaniami i awersjami swoich dzieci, które - w przeciwieństwie do większości dorosłych - nie zawsze grzecznie zjedzą to, co dostają na talerzu. Dania robione z myślą o nich muszą zatem spełniać dodatkowe kryteria atrakcyjności. 

Lekka kuchnia - inspiracje

Co konkretnie warto jeść, aby cieszyć się szczupłą sylwetką i dobrym zdrowiem? Uniwersalna porada jest taka, aby jak najczęściej sięgać w kuchni po warzywa i owoce, podawane na wiele sposobów - czasami bardzo nieoczywistych. Dzięki temu nasze dania obiadowe będą smaczne i tanie, a także zaskakujące.

Mięso w tym zestawieniu również powinno się oczywiście pojawiać. Ważne, by harmonijnie komponowało się z pozostałymi składnikami potrawy. Za przykład niech posłużą lekkie tortille z kurczakiem: danie, które bez wahania możemy zareklamować dzieciom jako fast-food, przy jednoczesnej świadomości, że serwujemy im coś naprawdę zdrowego i wartościowego. Tak samo "bezpieczne" okażą się truskawkowe pierogi albo sushi - ten ostatni posiłek to zarazem okazja przetestowania czegoś zupełnie nowego i fascynującego. 

W sezonie letnim warto zaproponować domownikom lekkie zielone curry z ulubionym gatunkiem ryby albo jakąś wymyślną sałatkę. W tym drugim przypadku wybór jest naprawdę ogromny, stanowiąc wyzwanie dla naszej kreatywności. Popularnością cieszą się też faszerowane warzywa, takie jak pomidory, papryka czy cukinia. 

To może cię zainteresować