Przepisy na keks

Keks

Keks to jedno z tradycyjnych ciast w naszym kraju, które najczęściej przygotowywane jest z okazji Świąt Wielkanocnych. Wywodzi się ono ze starożytnego Rzymu, gdzie przygotowywany był na bazie zacieru jęczmiennego z dodatkiem granatu, orzeszków pinii i rodzynek, jednak również w Polsce cieszy się dużą popularnością, z tym że jego skład dostosowany został do dostępnych u nas składników. Dowiedz się, co składa się na to ciasto, jaki jest sekret jego wyjątkowego smaku oraz z jakimi dodatkami najlepiej się łączy.

Liczba przepisów: 306

0 (0 ocen)

Wilgotny keks

Co to jest keks?

Sprawdzony przepis na keks to taki, który przygotowywany był przez nasze mamy i babcie. Różni się od w zależności od regionu i nawyków w danej rodzinie, jednak jego założenie jest z grubsza to samo. Ciasto keks to tradycyjny wypiek w kształcie bochenka chleba, który wyróżnia się dużą zawartością kandyzowanych owoców, a także rodzynek, fig i orzechów. Keks świąteczny to jedno z bardziej tradycyjnych ciast, które można przygotowywać wedle własnego gustu i uznania, a także w zależności od dostępności określonych dodatków. To kolorowe ciasto zachwyca zarówno smakiem, jak i wyglądem, a jego odmian jest naprawdę wiele.

Wśród najbardziej popularnych odmian tego ciasta, można wymienić, chociażby keks z bakaliami, czyli keks królewski, gdzie główną rolę grają południowe, suszone owoce i bakalie. Takie właśnie ciasto uznaje się za tradycyjny keks wielkanocny. Dodatkowo, coraz większą popularnością cieszy się także keks bananowy, gdzie zamiast mieszanki bakalii stosowane są kawałki banana lub keks angielski, czyli nieprzeładowany bakaliami. Przez wielu jest on uważany za jeden z najlepszych, ponieważ wyróżnia się miękkością, rumowym smakiem i kruchą skórką. Jest wyjątkowo prosty do przygotowania, a jego podstawę stanowią owoce kandyzowane galaretka.

Najlepsze przepisy na keks

Wyróżnić możemy wiele przepisów na to ciasto, wśród których najpopularniejszym jest ten na prosty keks z olejem. Jest on prosty w przygotowaniu, a do jego wykonania potrzebne są takie składniki, jak:

  • jajka
  • cukier puder
  • mąką
  • olej
  • proszek do pieczenia
  • bakalie

Samo przygotowanie rozpoczyna się od dokładnego utarcia jajek z cukrem pudrem, a do tej masy następnie dodaje się mąkę, proszek do pieczenia i olej. Po dokładnym zmiksowaniu tych składników należy dodać bakalie i całość umieścić w nasmarowanej dowolnym tłuszczem foremce w kształcie prostokąta. Ciasto następnie należy upiec, a gdy zyska ono rumiany kolor to znak, że jest już gotowe.

Co zrobić, żeby keks był wilgotny?

Aby keks był dobry niezwykle ważny jest, aby jego ciasto było odpowiednio mokre. Keks wilgotny rozpływa się w ustach i nie powoduje trudności z jego spożywaniem, co czyni go wyjątkowo pysznym i apetycznym. Dobrym pomysłem na to, aby uzyskać to ciasto o wyjątkowym stopniu wilgotności, jest zastosowanie nie tylko kandyzowanych owoców, lecz także tych świeżych. W ten sposób przygotować można, chociażby keks z jabłkami czy ananasem z puszki, który zachwyci Twoich najbliższych swoim smakiem, a dzięki wilgotności będzie mógł być jedzony nawet kilka dni po jego przygotowaniu.

Co można dodać do keksu?

Keks to ciasto, do którego dodawać można praktycznie wszystkie składniki, w zależności od gustu i osobistych preferencji. Tak oto tworzyć można chociażby keks makowy, gdzie zamiast bakalii do ciasta po jego wyrobieniu dodawany jest suchy mak. Do tego ciasta dodawać można także inne owoce, orzechy czy bakalie. Jedyne, o czym należy pamiętać, to o właściwych proporcjach między ciastem a dodatkami tak, aby keks miał odpowiednią konsystencję i nie rozpadał się podczas jego nakładania. Ciekawą opcją jest także keks bezglutenowy, gdzie standardową mąkę zastępuje ta ryżowa, kukurydziana i jaglana. Jest to o wiele zdrowsza wersja przystosowana do potrzeb osób, które nie tolerują glutenu.

Z czym podawać keks?

Keks podawać można z praktycznie wszystkimi dodatkami, w zależności od gustu i możliwości. Idealnie komponuje się z potrawami na stole Wielkanocnym czy Wigilijnym, jednak równie dobrze sprawdzi się na co dzień lub przy okazji rodzinnych spotkań w gronie najbliższych. Wybierz tę wersję, która najlepiej wpisuje się w Twoje potrzeby.

To może cię zainteresować