Kuchnia polska

Polska jest krajem o bogatej historii, której wpływy są zauważalne obecnie na wielu płaszczyznach. Kuchnia polska ugruntowała się na fundamencie wpływów rosyjskich, żydowskich, włoskich czy niemieckich. Dzięki temu jest bogata i różnorodna. 

Liczba przepisów: 33205

Kuchnia polska: charakterystyka

Kuchnia polska jest wielowiekowa, a pierwsze wzmianki o niej pochodzą już ze średniowiecza. Wówczas określana była jako ciężka, korzenna, pełna mięs i kasz. Choć dania kuchni polskiej w czasach średniowiecza były dobrze doprawione, raczej nie były by smaczne dla nas obecnie. Były bowiem o wiele bardziej tłuste i ciężkie

Na przestrzeni wieków nie zmieniło się jednak to, że kuchnia polska chętnie wykorzystuje własne plony i mięsa. Dlatego też tradycyjna kuchnia polska przepisy opiera na: kaszach, ziemniakach, potrawach mącznych, jajach, pieczywie oraz mięsie. Bogate zalesienie również ma wpływ na nasze tradycje kulinarne - często korzystamy z grzybów, ziół, orzechów czy leśnych owoców.

Choć ryby nie są u nas tak powszechnie używane w kuchni jak w krajach skandynawskich czy śródziemnomorskich, to jednak nie zapominamy całkowicie o ich istnieniu. Na polskich stołach przeważają ryby słodkowodne, najczęściej śledzie, a także raki. Rodzima kuchnia bogata jest w owoce i warzywa. Najpopularniejsze z nich to jabłka, gruszki, śliwki, czereśnie, pomidory, marchew czy buraki. Wykorzystuje się w niej dużo nabiału. Jogurt stosowany w innych kuchniach, u nas najczęściej zastępowany jest śmietaną dodawaną do sosów czy zup. Szeroko rozpowszechnione jest także mleko, kefir czy twaróg. 

Typowe potrawy kuchni polskiej

Polska kuchnia tradycyjna przepisy opiera na bogactwie smaków i przypraw. Dzieli się ona na kilka kuchni regionalnych, np. wielkopolską, śląską, lubelską, czy pomorską, a każda z nich ma swoje charakterystyczne specjały. Jednak narodowa kuchnia polska łączy w sobie smaki z wielu regionów i prezentuje wiele potraw znanych w całym kraju. Należą do nich m.in. zupy, tak chętnie podawane w Polsce jako pierwsze danie. 

Zupa ogórkowa, pomidorowa, grzybowa czy szczawiowa nie są znane w innych częściach świata i stanowią prawdziwą wizytówkę kraju. Danie charakterystyczne dla kuchni śląskiej, które obecnie spożywane jest także w innych częściach kraju to kluski z młodą kapustą i pieczarkami. Kuchnia polska przepisy opiera oczywiście na wykorzystaniu mięs.

Jednak to nie tylko rolada czy kotlet schabowy bez kości. Oprócz nich można zjeść także inne ciekawe polskie potrawy. Należą do nich np. bigos z młodej kapusty z boczkiem i koperkiem, schab duszony z pieczarkami, żeberka z marchewką i groszkiem. W Polsce powszechne jest dodawanie majonezu do sałatek. Mają one także odmienną formę niż w innych częściach świata, gdzie oparte są na bazie sałat i oliwy. Najpopularniejszą w polskich domach jest zdecydowanie sałatka jarzynowa

Tradycyjne desery polskiej kuchni

Polska kuchnia to nie tylko mięsa, nabiał i mączne potrawy, ale również pyszne desery. Najpopularniejsze desery to oczywiście ciasta. Polska kuchnia przepisy na desery także opiera na tym co rośnie i jest produkowane w kraju - owocach, serach, mleku, mące i miodzie. 

Jedno z najpopularniejszych ciast to oczywiście staropolski sernik z mielonym twarogiem i rodzynkami. W kuchni polskiej jest wiele deserów specyficznych dla konkretnych świąt. Należą do nich np. tradycyjna babka oraz mazurek przygotowywane na Wielkanoc, czy rolada makowa podawana w Boże Narodzenie. 

Jesienią na polskich stołach często można spotkać szarlotkę z cynamonem czy ciasto marchewkoweNatomiast latem często dziś serwowane są serniki na zimno z wykorzystaniem sezonowych owoców - truskawek, malin czy borówek. Innym tradycyjnym polskim deserem są racuchy z ciasta drożdżowego, smażone na głębokim tłuszczu. Choć nie należą one do najbardziej dietetycznych potraw, to wielu Polakom przywołują wspomnienia beztroskiego czasu dzieciństwa. Od wieków w polskiej kuchni obecne są także pączki, które mają nawet swoje święto - "tłusty czwartek", czyli ostatni czwartek przed Wielkim Postem.

Podobne artykuły

To może cię zainteresować