pasty

Pasty to doskonałe alternatywy dla różnego rodzaju serów czy wędlin. Są pyszną przekąską, która coraz częściej trafia na nasze kanapki. W dodatku pasty mogą zostać przygotowane samodzielnie, w domu, z dowolnych składników, na jakie mamy akurat ochotę. Można zatem użyć wyobraźni i przygotować wyborną pastę z kilku składników i przypraw. Pasta do pieczywa to jednak nie wszystko - pasty są na tyle pyszne i sycące, że mogą stanowić oddzielne danie, albo też służyć jako dodatek na przykład do makaronu.

Liczba przepisów: 2167

4.19 (216 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Domowe masło ze śmietany

4.5 (148 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Pasta z cieciorki i marchewki

Pasty, czyli dania dla miłośników Włoch

Pasty kojarzą się nam z produktem spożywczym o konsystencji pasty, którym smarujemy kanapki. Tymczasem dla prawdziwego Włocha "pasta" to makaron. Jest to skrót od włoskiego słowa "pastasciutta", oznaczającego właśnie "makaron". Pasty wytwarzane są na bazie mąki i wody - czasem z dodatkiem jajek, a czasem bez nich. Występują w naprawdę wielu wersjach - w rozmaitych kształtach i grubościach. Makaron serwuje się w wielu różnych sosach - na przykład pomidorowym, serowym czy grzybowym. Taki makron z sosem jest więc wspaniałym pomysłem na danie dla każdego miłośnika Włoch.

Dla nas z kolei pasta to przypominający konsystencją pastę do zębów krem kanapkowy. Głównym składnikiem takiej pasty są zwykle sery, wędliny, ryby, jaja ugotowane na twardo czy mięso. Można jednak przygotowywać też pasty wegetariańskie i wegańskie. Nadają się do tego świetnie rośliny strączkowe. 

Pasta na chleb może być jajeczna lub jarska. Można przygotować pasty warzywne - na przykład lekką, odświeżającą pastę z awokado, czy pastę z grillowanego bakłażana. Popularne są pasty z suszonych pomidorów, pesto z bazylią czy pasta z soczewicy. Wiele osób uwielbia pasty rybne - można użyć do ich przygotowania makreli, łososia czy tuńczyka. Pasty mogą być odmienne w smaku, w zależności od tego czy produkty będą pieczone, wędzone czy grillowane i od tego jakie przyprawy się do nich doda. Na kanapki można przygotować pastę z kurczaka lub z gęsi. Popularnością cieszy się też pasta grzybowa oraz pasta hummus, czyli pasta z ciecierzycy. 

Pasty zawsze są bardzo kaloryczne?

Pasty kanapkowe niekoniecznie muszą być kaloryczne. Wszystko zależy od tego z czego zostaną przygotowane. Pasty można przygotowywać na przykład z czarnych czy zielonych oliwek, z serka mascarpone czy sera feta, z białego sera, z awokado, z ogórków czy zielonego groszku. Osoba przygotowująca pasty sama decyduje co się w nich znajdzie. Decyduje również ile pasty nałoży na kanapkę czy krakersa - bo i one są popularną przekąską zjadaną z pastą.

Pasty kanapkowe pozwalają na włączenie do jadłospisu większej liczby warzyw - jest to więc rozwiązanie bardzo zdrowe. Można je przygotowywać na słono lub na słodko. W tym drugim przypadku z pewnością będą miały dużo więcej kalorii. Warto też dodać, że jako pyszna i sycąca przekąska pozwalają wyeliminować z diety bardzo kaloryczne, gotowe, słodkie lub tłuste przekąski, jak batony czy hot-dogi. Czy więc pasty zawsze są kaloryczne? Absolutnie nie! Są w dodatku wspaniałą alternatywą dla bardziej kalorycznych rzeczy.

To może cię zainteresować