Kuchnia śródziemnomorska

Kuchnia śródziemnomorska to kompozycja tradycji kulinarnych różnych regionów Morza Śródziemnego. Uważana jest za jeden z najzdrowszych sposobów żywienia na świecie. Jest lekkostrawna, prosta w przygotowaniu i smaczna. Poznaj najpopularniejsze ciekawostki, dania i przyprawy kuchni śródziemnomorskiej i dowiedz się dlaczego jest tak ceniona przez dietetyków.

Liczba przepisów: 68

5 (2 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Burek z mięsem

Kuchnia śródziemnomorska: charakterystyka

Kuchnia śródziemnomorska to mieszanka tradycji wywodzących się z Włoch, Hiszpanii, Grecji, Francji oraz Maroka i Libanu. Pomimo występujących różnic regionalnych i narodowych, kuchnia tego rejonu obfituje w liczne cechy wspólne związane z wymianą handlową oraz wpływami historycznymi. Jej fundamentalne składniki wywodzą się wprost ze specyficznych uwarunkowań geograficznych. Klimat, położenie i specyfika terenu oferują szalenie korzystne warunki do prowadzenia warzywnych i owocowych plantacji, połowu ryb i owoców morza oraz produkcji roślinnej. Dlatego podstawowe ogniwa śródziemnomorskiej kuchni to głównie owoce, warzywa, owoce morza, a także ryby, zwłaszcza takie jak sola, flądra i anchois. Mięso jada się rzadko, a jeśli już, to wybór pada na delikatne jego rodzaje, takie jak na przykład jagnięcina czy drób.

Liczne ciekawostki na temat kuchni śródziemnomorskiej traktują o tym, że jest ona uważana za najzdrowszy sposób żywienia na świecie i jest stawiana za wzór idealnie zbilansowanej diety. U podstaw piramidy tego sposobu żywienia mieszczą się produkty pochodzenia roślinnego, na przykład owoce, warzywa, orzechy, nasiona, zboża, rośliny strączkowe oliwa z oliwek oraz zioła i przyprawy. Kolejny stopień stanowią ryby i owoce morza, które spożywa się w nieco bardziej ograniczonych ilościach. Wyżej znajdują się produkty mleczne i alkohole, a na samym szczycie piramidy mieszczą się słodycze i mięso, a więc spożywa się ich najmniej.

Produkty, z których słynie kuchnia śródziemnomorska są cennym źródłem licznych składników odżywczych. Ryby stanowią istną skarbnicę nienasyconych kwasów tłuszczowych omega – 3 oraz omega – 6, a warzywa bogate są w minerały, takie jak jod, potas, magnez oraz fosfor. Popularnymi składnikami wielu śródziemnomorskich przepisów są także czosnek oraz cebula, charakteryzujące się właściwościami antybakteryjnymi. Specjaliści z dziedziny żywienia twierdzą zgodnie, że regularne spożywanie potraw kuchni śródziemnomorskiej skutecznie redukuje ryzyko wystąpienia chorób tarczycy, nowotworów, miażdżycy, cukrzycy, nadciśnienia, schorzeń natury kardiologicznej, chorób układu kostnego, udaru mózgu, a także choroby Parkinsona. Opóźniony zostaje również proces starzenia.

Tradycyjne dania kuchni śródziemnomorskiej

Aby móc jasno opisać najbardziej charakterystyczne potrawy kuchni śródziemnomorskiej, warto podzielić je ze względu na kraje, które składają się na tę kulturę kulinarną. Kuchnia francuska oferuje liczne sery, takie jak na przykład camembert lub brie, a także przekąski w postaci croissantów, tart lub naleśników bretońskich. Kuchnia marokańska obfituje w takie potrawy śródziemnomorskie jak zapiekanki i zupy na bazie pomidorów oraz soczewicy. Grecja słynie z sera feta, mousaki, sosu tzatziki i wódki anyżkowej ouzo. Hiszpanie natomiast najczęściej serwują takie dania jak fideos a la marinera, paella, fabada i raczą się słodkim winem sangrii. Popularne potrawy inspirowane kulturą tego regionu to kaszotto śródziemnomorskie, sałatka z szynką szwardzwaldzką i serem feta, młode ziemniaki po śródziemnomorsku, panzanella z anchois, gulasz śródziemnomorski czy tapenada z czarnych oliwek.

Przyprawy i dodatki kuchni śródziemnomorskiej

Kuchnia śródziemnomorska słynie przede wszystkim ze świeżych składników, przyrządzanych najczęściej z udziałem popularnej oliwy z oliwek. Dania są niezwykle aromatyczne za sprawą licznie używanych ziół i przypraw, takich jak bazylia, oregano, szałwia, rozmaryn, tymianek, kminek, szafran, zioła prowansalskie, cynamon, mięta i papryczka chili. Wykorzystywane przyprawy i dodatki zależą od kultury kulinarnej danego rejonu Morza Śródziemnego. Inaczej przyprawia się potrawy w południowej Europie, a inaczej na północy Afryki, gdzie kuchnia słynie z bardzo pikantnych przypraw i wyrazistości smaku.

To może cię zainteresować