Przetwory

Domowe przetwory na zimę to pyszna i zdrowa przekąska, którą warto mieć zawsze pod ręką, a zwłaszcza kiedy sklepowe półki świecą pustkami. Można przygotować je na bazie różnych owoców i warzyw. Przedstawiamy więc inspiracje na przetwory domowe, w tym weki na zimę. Podpowiadamy również, w jaki sposób i jak długo je przechowywać.

Liczba przepisów: 10122

4.5 (146 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

image-0t7dghe

5 (1 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Mazurek bez pieczenia ozdobiony kwiatkami z masy cukrowej

4.5 (189 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Domowy twaróg

5 (1 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Pizza z patelni z trzema serami i tuńczykiem

Domowe przetwory z owoców

Zimowe przetwory na zimę najczęściej robi się z owoców. Świetnie sprawdzają się dostępne w Polsce gatunki jabłek, gruszek, wiśni, czereśni, porzeczek, agrestu, brzoskwiń czy śliwek. Można także wykorzystać egzotyczne owoce, takie jak np. figi czy daktyle

W domowej spiżarce nie powinno zabraknąć miejsca dla pysznego przetworu, jakim jest kompot z wiśni na zimę – prosty i szybki w przygotowaniu. Najbardziej czasochłonne może okazać się drylowanie wiśni, dlatego warto zaopatrzyć się w porządną drylownicę. Słoiki należy wypełnić owocami do ¾ ich wysokości. Kompot z wiśni wyróżnia się wyjątkowo wyrazistym smakiem. Świetnie smakuje podany do obiadów – zwłaszcza mięsnych i rybnych. Sprawdzi się na uroczyste okazje, takie jak np. wesele, pierwsza komunia, chrzciny, urodziny, imieniny czy jubileusze. 

Inne przetwory na zimę do słoików to różnego rodzaju owocowe dżemy, musy i konfitury. Godny polecenia jest chociażby dżem z czereśni domowy. Wychodzi znacznie smaczniejszy oraz zdrowszy w porównaniu do sklepowego. Dla podkreślenia smaku wiśni warto dodać do dżemu sok z cytryny oraz przyprawę kardamon. Przetwór w tej postaci nadaje się świetnie na szybkie śniadanie. Można smarować nim pieczywo, dodawać do naleśników, ciast oraz innych deserów Podobne zastosowania ma galaretka z czerwonej porzeczki – produkt obfitujący w witaminę C i posiadający właściwości obniżające ciśnienie tętnicze. Domowy mus jabłkowy z cynamonem nadaje się natomiast świetnie do naleśników, herbatników czy szarlotki własnej roboty.

Domowe przetwory z warzyw

Zaprawy na zimę można przygotowywać nie tylko z owoców, lecz także z warzyw. Tego rodzaju domowe produkty są pełne witamin, minerałów, błonnika pokarmowego oraz antyoksydantów. Wyjątkowy cenny w zdrowej diecie jest szczaw do słoików na zimę. Sprawdza się świetnie zwłaszcza do zrobienia zupy. Można także smarować nim pieczywo czy używać jako składnik farszu. 

Przepysznym przetworem domowym są również grzyby gotowane w zalewie octowej. Dzięki dodaniu przypraw takich jak liście laurowe, ziele angielskie gorczyca i pierz, wychodzą wyjątkowo wyraziste w smaku i aromatyczne. Nie można również zapomnieć o dodaniu do marynaty cebuli oraz plasterków marchewki. Wychodzą najlepsze z młodych prawdziwków. Świetnie nadają się jako przystawka podczas różnych imprez i uroczystości, takich jak np. wesela, urodziny, imieniny czy jubileusze. 

Wśród domowych przetworów na zimę powinny się również znaleźć ogórki kiszone, najlepiej zrobione z ogórków gruntowych zebranych z własnego ogródka. Są wyjątkowo proste i szybkie w przygotowaniu, gdyż nie wymagają pasteryzowania. Wychodzą najlepsze z dodatkiem chrzanu, czosnku, gorczycy, ziela angielskiego, pieprzu oraz liści laurowych. Najlepiej przechowywać je w chłodnym i zaciemnionym miejscu, takim jak np. piwnica. 

Osobom chcącym przygotować domowe przetwory, polecamy ponadto ketchup z cukinii. Aby zrobić go w wersji pikantnej, wystarczy dodać sporą ilość czosnku, pieprzu oraz ostrej papryki. Pomidorowy smak można uzyskać dzięki użyciu przecieru pomidorowego. Ketchup cukiniowy świetnie nadaje się do pizzy, zapiekanek oraz kanapek. 

Jak długo przechowywać domowe przetwory?

Przetwory domowe mogą być przechowywane przez bardzo długi czas. Warto jednak trzymać się zasady, aby zjadać je maksymalnie po upływie jednego roku. Po upływie tego czasu tracą swoje walory smakowe i estetyczne, a także mogą zostać pozbawione wartości zdrowotnych. W przypadku zauważenia w słoiku pleśni, należy dany przetwór wyrzucić. Podobnie trzeba postąpić, jeżeli uzyskał on nieprzyjemny smak lub zapach. Domowe przetwory najdłużej mogą być przechowywane w chłodnej piwnicy lub nieogrzewanej spiżarce. Dobrą praktyką jest przyklejanie na słoiki etykiet z datą przygotowania danego przetworu, aby nie przegapić terminu utraty jego przydatności do spożycia. 

To może cię zainteresować