Kuchnia kresowa

Kuchnia kresowa jest dziś nieco zapomniana, a często traktowana jako regionalna kuchnia polska. Jednak widać w niej wpływy wielu narodowości. Jakie dania ją charakteryzują? Czy różni się od kuchni polskiej?

Liczba przepisów: 14

Charakterystyka kuchni kresowej

Kuchnia kresowa jest różnorodna, widać w niej wpływy różnych narodów - Litwy, Ukrainy, Rosji, Białorusi czy Austro - Węgier. W okresie międzywojennym jako kresy określano wschodnie pogranicze Polski. Obecnie tereny te obejmują części Ukrainy, Litwy i Białorusi. Kuchnia kresów wschodnich jest ciężka, tłusta i sycąca, ale przy tym bardzo smaczna. Obfituje w produkty rolne - nabiał, zboża czy jajka. Co istotne, większość posiłków podawana jest na ciepło. Na kresach jada się nie tylko ciepłe obiady, ale także kolacje i śniadania. Wynika to z tradycji tamtych regionów. Dawniej chłopi, którzy ciężko pracowali potrzebowali ciepłych i sytych posiłków.

Składniki używane w kuchni kresowej są przeważnie proste i tanie. Ziemniaki, mąka, czy kasze są podstawą wielu tamtejszych potraw. Kuchnia kresowa to także smaczne zupy oraz wyrabiany samodzielnie chleb. W kuchni tej nie brakuje mięs. Wśród nich dominuje drób oraz wieprzowina. Pośród ryb najczęściej przygotowywanymi w kuchni kresowej są karp i śledź. Oprócz pysznego jedzenia kuchnia kresowa z Podlasia wyróżnia się także pysznymi nalewkami. Natomiast spośród napojów bezalkoholowych chętnie pija się kwas chlebowy, czy sok z brzozy.

Przyprawy i dodatki kuchni kresowej

Kuchnia kresowa przepisy kulinarne opiera na aromatycznych ziołach i przyprawach. Dzięki nim jest wyrazista, smaczna i rozgrzewająca. Używa się w niej darów ziemi, uprawianych na kresach, takich jak: cebula, koperek, pietruszka, czosnek, chrzan, majeranek, lubczyk, kminek, szałwia czy mięta. Do przygotowania deserów chętnie sięga się po bakalie, orzechy, mak czy miód.

W kuchni kresowej wykorzystuje się także grzyby - do przygotowania zup, sosów czy farszów. Podstawowym dodatkiem do obiadów w wielu domach na kresach są kasze. Wiele dań kuchni kresowej serwowanych jest w towarzystwie okrasy z cebuli i skwarków. Do przygotowywania świątecznych potraw używane są przyprawy korzenne, takie jak cynamon, anyż czy goździki. W kuchni kresowej ważne miejsce ma śmietana. Używa się ją nieco inaczej niż w innych europejskich kuchniach. W zupach i sosach zastępuje ona jogurt. Często podawana jest również jako dodatek do pierogów, czy klusek. 

Tradycyjne dania kuchni kresowej

Kuchnia kresów wschodnich cechuje się bogactwem różnorodnych potraw, a część z nich doskonale znana jest w Polsce. 

Do tradycyjnych dań kresowych należy kulebiak, przygotowywany z ciasta drożdżowego z farszem z mięsa lub kapusty i grzybów. Kolejna kresowa potrawa to kołduny w rosole. Przypominają one polskie pierogi, również nadziewane są farszem. Jednak różni się sposób ich podawania. Przeważnie serwuje się je w rosole lub barszczu. Tradycyjne cepeliny, znane na Podlasiu jako kartacze to też jedna z najbardziej popularnych kresowych potraw. Przypominają duże pyzy z mięsnym farszem, podawane z okrasą. Jak widać, kuchnia kresowa obfituje w mączne dania, a kolejnym z nich są kluski z makiem i bakaliami. Podaje się je tradycyjne na Wigilię Świąt Bożego Narodzenia. 

W kuchni kresowej nie brakuje także ziemniaczanych potraw. Jedną z nich są placki ziemniaczane podawane ze śmietaną, które chętnie jemy również w Polsce. Inna propozycja to podlaska kiszka ziemniaczana. Przygotowuje się ją z podobnych składników, co tradycyjną podlaską babkę ziemniaczaną. Jednak wyglądem przypomina kiełbasę. Na pewno jest warta spróbowania, bo to nie tylko smaczne ale i oryginalne wykorzystanie ziemniaków. Na Kresach oprócz ziemniaków i mącznych dań, chętnie sięga się również po mięso. Watruszki mięsne to kolejna tradycyjna potrawa tego regionu. Są to kotleciki z mięsa mielonego z serem i cebulą. Mówiąc o kuchni kresowej nie można nie wspomnieć także o blinach. Przypominają one znane u nas naleśniki, lecz są robione z ciasta drożdżowego. Mogą być podawane na słono lub słodko.

To może cię zainteresować