ciasta wielkanocne

Ciasta wielkanocne to specjały, których po prostu nie może zabraknąć na świątecznym stole. Domowe słodkości, których nie przygotowujemy na co dzień, podkreślają wyjątkowy charakter tego czasu, a jedzone w rodzinnym gronie smakują najlepiej. Jakimi wypiekami zaskoczyć najbliższych? Wybór jest ogromny, a każde z tradycyjnych ciast można urozmaicić, wykorzystując do ich przygotowania nieco mniej tradycyjny przepis i kunsztownie je dekorując, tworząc ze świątecznego przysmaku prawdziwą ozdobę stołu. 

Niektóre potrawy są mocno zakorzenione w świątecznej tradycji wielkanocnej. Większości z nas, Święta Zmartwychwstania Pańskiego kojarzą się przede wszystkim z jajkami, które symbolizują nowe życie. Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć też żurku i białej kiełbasy. Nie zapominajmy jednak, że ten wyjątkowy czas uświetniają także domowe ciasta, które stanowią prawdziwą ucztę dla zmysłu smaku. Niepowtarzalny zapach domowych wypieków sprawia, że nawet osoby dbające o wagę popuszczają pasa i zajadają się słodkimi specjałami.

Liczba przepisów: 2102

5 (1 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Mazurek bez pieczenia ozdobiony kwiatkami z masy cukrowej

4.94 (159 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Babka piwna

4.5 (196 ocen)

Zdobywca nagrody

Zakrecona babka drozdzowa z orzechami

4.37 (241 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Babka serowo-kakaowa

4.43 (203 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Mazurek orzechowy na waflach

5 (147 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Swojski żółty ser

5 (147 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Swojski żółty ser

bietka Taki ser jest pyszny. Idealny na kanapki. 20 min

4.5 (183 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Wielkanocna baba drożdżowa

Tradycyjne ciasta wielkanocne

W polskiej tradycji wielkanocnej zakorzenionych jest wiele ciast, ale niekwestionowaną królową świątecznego stołu jest wielkanocna babka. Nazwa tego wyjątkowego ciasta najprawdopodobniej wywodzi się od jego kształtu, który nasuwa skojarzenia ze szeroką spódnicą, jaką kiedyś nosiły staruszki. Niektóre źródła wskazują, że nazwa tego wypieku nawiązuje do wysoko upiętego koka, czyli fryzury, jaką dawniej nosiły "baby" - wiejskie gospodynie. W Polsce, babka wielkanocna była znana już w XV wieku. Stara tradycja nakazywała wypiekać ten specjał w Wielki Piątek.
Inne tradycyjne ciasto wielkanocne to popularny mazurek. Niektóre źródła wskazują, że ten przysmak wywodzi się z Turcji, inne podpowiadają, że przywędrował w nasze strony z krajów arabskich. Jego nazwa ma nawiązywać do popularności, którą ciasto cieszyło się kiedyś na Mazowszu. Dawniej, mieszkańców tego regionu nazywano nie Mazowszanami, a Mazurami. Obecnie, wielkanocny mazurek ma pewne miejsce na świątecznym stole w całej Polsce.

Większość polskich rodzin nie wyobraża sobie Wielkanocy bez sernika. Także to popularne ciasto cieszy się bardzo długą tradycją. Było znane już w starożytnej Grecji, czego dowodzi książka napisana przez Aegimusa, poświęcona wypiekaniu tego wyśmienitego ciasta. W Europie, sernik został spopularyzowany przez starożytnych Rzymian i do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością.

Znanym wielkanocnym przysmakiem, który do Polski przywędrował zza wschodniej granicy, jest pascha. Ten wyjątkowy deser, przygotowywany z ucieranego twarogu, śmietany, żółtek, masła, cukru, rodzynków, orzechów i migdałów, jest mocno zakorzeniony w tradycji Podkarpacia, ale coraz częściej gości też na wielkanocnych stołach w innych regionach.

Jak urozmaicić ciasta wielkanocne?

Współcześnie, każdy z tradycyjnych wypieków wielkanocnych jest interpretowany na wiele sposobów. Mnogość przepisów sprawia, że serwując teoretycznie te same ciasta, każdego roku można zaskakiwać rodzinę zupełnie innymi smakami. Już sama babka daje szerokie pole do popisu. Obecnie, największą popularnością cieszy się babka piaskowa, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by odświeżyć świąteczną tradycję i przygotować babkę drożdżową. Z dodatkiem rodzynków i migdałów, smakuje wyśmienicie.

Ciasto w wiosennym klimacie? Proszę bardzo - babka szpinakowa zachwyci twoich bliskich nie tylko wybornym smakiem, ale i intensywną, niemal trawiastą zielenią, która przeplata się z tradycyjnym piaskowym kolorem.

Nie zapominajmy, że desery mogą być też lekkie. Pod względem smaku, babka jogurtowa nie ustępuje tradycyjnym wypiekom, a ma znacznie mniej kalorii.

Jeszcze większe możliwości daje mazurek. To tradycyjne ciasto występuje w niezliczonych wariantach: orzechowym, orzechowo-kokosowym, cytrynowym, pomarańczowym, chałwowym... można tak wymieniać w nieskończoność.

Sernik można podać w wariancie na zimno. Jeżeli jednak twoja rodzina woli tradycyjne wypieki, zaskocz ich wyśmienitym sernikiem, w którym kruchy spód zastąpisz maślanymi herbatnikami.

Czym ozdabiać ciasta wielkanocne?

W kwestii dekoracji wielkanocnych ciast panuje spora dowolność. Możesz wykorzystać lukier, czekoladę, ciemną lub białą, albo ulubiony krem. Dodatki w postaci bakalii nie tylko poprawią wygląd ciasta, ale także wzbogacą jego smak. Niezawodnym elementem dekoracyjnym są kawałki świeżych owoców lub suszone owoce. Doskonale sprawdzą się też kolorowe galaretki.

 

To może cię zainteresować