Przepisy na ciasta francuskie

Ciasta francuskie

Ciasta francuskie to inaczej wypieki, które przygotowuje się przy użyciu znanego rodzaju ciasta, jakim jest ciasto francuskie. Niewiele innych komponentów do gotowania obecnych często w naszych kuchniach jest tak uniwersalnych, jak właśnie ten. Ciasto francuskie pozostawia kucharzom wielkie pole do popisu, i można przygotować z niego zarówno potrawy wytrawne, jak i słodkie wypieki. O propozycjach wyrobów z ciasta francuskiego, a także wielu cennych wskazówkach dotyczących tego składnika, wspominamy w niniejszym artykule. Dzięki jego lekturze dowiesz się, co pysznego możesz przygotować przy użyciu tego rodzaju ciasta, a także, w czym właściwie kryje się jego urok.

Liczba przepisów: 37

Co to jest ciasto francuskie?

Ciasta francuskie, a raczej ich przygotowanie to stosunkowo skomplikowane zadanie, jeśli zdecydujemy się na przygotowanie ciasta od absolutnych podstaw. Jest to jednak przedsięwzięcie, którego zdecydowanie warto się podjąć – po upieczeniu są one niezwykle delikatne i chrupkie. Urok ciasta francuskiego polega na tym, że ma ono specyficzną, warstwową strukturę, na którą składają się liczne, cieniutkie listki. Jego przygotowanie polega na połączenie dwóch rodzajów ciast, czyli ciasta podstawowego i ciasta maślanego, które na zmianę, kolejnymi układanymi warstwami, chłodzi się i wałkuje. Odpowiednio przygotowane ciasto, dzięki wysokiej temperaturze, nabiera wprost niepowtarzalnej faktury.

Wiele osób cieszy także fakt, iż ciasta francuskie przygotować można w gruncie rzeczy bardzo szybko, ponieważ w niemal każdym sklepie spożywczym dostępne jest gotowe ciasto sprzedawane w rulonach. Dzięki temu nawet niespodziewanych gości ugościć można takim smakołykiem, jak ciastka z ciasta francuskiego, które przygotujesz w bardzo krótkim czasie.

Ciasto francuskie na słodko i na słono

Ciasto francuskie na słodko czy na słono? Jest to decyzja, którą podjąć musisz sam, jednak może być to nie lada wyzwaniem. Ciasta francuskie smakują rewelacyjnie zarówno wytrawnie, jak i w formie deseru.

Przekąski z ciasta francuskiego to kategoria niezwykle obszerna. W przypadku tego rodzaju wypieków, tak naprawdę można zdać się na własną wyobraźnię, a końcowy efekt prawdopodobnie i tak będzie zachwycający. Jeśli wolisz postawić jednak na sprawdzone kombinacje, możesz zdecydować się na ślimaczki z ciasta francuskiego. Tego rodzaju wypiek sprawdzi się na każdej rodzinnej uroczystości czy imprezie wśród znajomych.

Wielu miłośników tego ciasta bardzo często stawia także na rogaliki z ciasta francuskiego, które wypełnić można ulubionym, słodkim dodatkiem, takim jak dżem, a następnie polać gęstym lukrem. Jest to świetny pomysł na wyśmienity deser dla całej rodziny.

Jak przechowywać ciasto francuskie?

Ciasta francuskie niezależnie od tego, czy przygotowane przez nas samych, czy kupne, należy przechowywać w niskiej temperaturze. Ma to związek z wysoką zawartością masła, które w cieple po prostu topnieje. W przypadku ciasta francuskiego zakupionego w sklepie, składnik ten przechowywać można w lodówce według zaleceń producenta. Jeśli nie planujemy użyć go w najbliższej przyszłości, można je także zamrozić, i w ten sposób wydłużyć okres jego przydatności nawet do 18 miesięcy.

Świeże, domowe ciasto francuskie może leżeć w lodówce od tygodnia do 14 dni. Zamrożone w zamrażarce może być odpowiednie do użycia nawet przez kilka tygodni. Dobrze jest mieć w zanadrzu kilka arkuszy ciasta francuskiego, tak aby w dowolnym momencie móc przygotować ulubione przekąski z ciasta francuskiego.

Co można dodać do ciasta francuskiego?

Ciastka z ciasta francuskiego czy pełnowartościowa potrawa na obiad? Wybór zależy od ciebie. Ciasto francuskie można urozmaicać za każdym razem, gdy je przygotowujemy, dodając po prostu inne nadzienie.

W przypadku wyrobów wytrawnych, do polecanych przez wielu kucharzy dodatków do ciasta francuskiego zalicza się szpinak, pieczarki, ser, ser feta, szynkę, czy nawet łososia. Jeśli chodzi o ciastka, czy inne słodkie wypieki, pyszne nadzienie stanowić mogą:

  • czekolada,
  • ulubione powidła bądź dżem,
  • jabłka, czy innego rodzaju owoce.

Przekonaj się, jak pyszne mogą być ciasta francuskie!

 

To może cię zainteresować