Kuchnia bułgarska

Kuchnia bułgarska jest przedstawicielką bałkańskiej sztuki kulinarnej. Największy wpływ na jej rozwój miały kuchnia turecka i grecka, co łatwo zauważyć przeglądając menu w typowej bułgarskiej restauracji. Kuchnia Bułgarii jest zdrowa, a przy tym bardzo różnorodna – zawiera wiele lekkostrawnych potraw, składających się w znacznej mierze z warzyw i nabiału. To istny raj zarówno dla miłośników mięsa, jak i dla wegetarian.

Liczba przepisów: 10

4.5 (186 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Fasola po bułgarsku

Kuchnia bułgarska: charakterystyka

Kuchnia bułgarska nacechowana jest dużą ilością warzyw i owoców, którymi Bułgarzy budują swoją odporność, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym. Do najchętniej spożywanych należą cukinia, bakłażan, sałata, pomidory, ogórki, czosnek i papryka. Co ciekawe, Bułgarzy właściwie nie jadają ziemniaków i buraków. Latem natomiast jedzą więcej mięsa, a wybór pada głównie na wołowinę, jagnięcinę, kurczaka, wieprzowinę i mięso kozie. Kuchnia bułgarska, jak na Bałkany przystało, charakteryzuje się także dużą ilością różnorodnych ryb, zwłaszcza w okolicy czarnomorskiego wybrzeża. Jakie ryby jeść w Bułgarii? Najczęściej spotykane opcje w bułgarskim menu to pópczeta (byczki), kiefáł (głowacz), pałamúd (pelamida), safríd (ostrobok), skumbrie oraz słodkowodne stworzenia, takie jak karp, sum lub pstrąg.

Mimo, że kuchnia bułgarska słynie z dań jednogarnkowych, przygotowywanie potraw bywa bardzo czasochłonne i wymaga często wiele pracy. Bułgarzy właściwie nigdy nie smażą niczego na głębokim oleju. Zdecydowanie preferują przygotowywanie potraw na ruszcie, zwanym meszana skara, co sprawia, że kuchnia ta obfituje w wiele zdrowych propozycji. Szczególny rodzaj dań mięsno – warzywnych stanowi jachnije, polegające na gotowaniu razem wszystkich składników z przyprawami.

W Bułgarii spożywa się także duże ilości jogurtów i zup. Najpopularniejsze zupy to doskonale nam znane barszcz i bulion, ale również czorbá, czyli zagęszczona, pikantna zupa, spożywana zarówno na zimno, jak i na gorąco. Podobnie jak w innych krajach bałkańskich, Bułgarzy piją duże ilości jogurtów, które określają mianem kíseło mliáko. Najczęściej jogurt spożywany jest w formie ajrán (mytenica) – jest to bardzo gęsty jogurt, roztrzepany z wodą z dodatkiem soli. Niezbędnym składnikiem niemal każdego dania jest pieczywo. Bałkańską pszenną pitę oraz biały i ciemny chleb spożywa się nawet to potraw obiadowych.

Tradycyjne dania kuchni bułgarskiej

- Banica to tradycyjne danie w kształcie placka lub ślimaka, przyrządzane z mąki pszennej i oleju. Najczęściej jest podawane z dodatkiem białego sera sirene, ale innymi popularnymi składnikami są też szpinak i dynia. Banicę najczęściej je się na śniadanie i popija napojem ze sfermentowanej pszenicy, kefirem lub ayranem.

- Tarator – chłodnik bułgarski z orzechami – to zupa z ogórków przyrządzana na bazie popularnego kíseło mliáko, czyli kwaśnego mleka. Zupa ta ceniona jest za liczne właściwości zdrowotne i najczęściej serwowana jest z dużą ilością koperku.

- Sacz – potrawa złożona z grillowanego mięsa i warzyw. Często łączy się różne rodzaje mięsa, głównie kurczaka i wieprzowinę, ale z łatwością można dostać również sacz w wersji wegetariańskiej. Potrawa ta tradycyjnie podawana jest w żeliwnym półmisku, wyposażonym w drewniane uchwyty po bokach.

- Kawarma – to jedno z najpopularniejszych dań w Bułgarii. Składa się z wieprzowiny i warzyw, zapiekanych z żółtym serem. Można spotkać również wersję zapiekaną pod ciastem, co sprawia, że potrawa ta jest bardzo sycąca.

Inne popularne dania regionalne w Bułgarii to na przykład gjuwecz z Rylskiego Monastyru, bułgarska mamałyga, a także risotto lub fasola po bułgarsku.

Przyprawy i dodatki kuchni bułgarskiej

Kuchnię bułgarską charakteryzuje istne bogactwo przypraw, które z reguły przypisane są do konkretnej potrawy. Bułgarzy w dużej mierze używają podobnych dodatków do tych, które znamy z polskiej kuchni – bachar (ziele angielskie), lubczyk i rozmaryn, ale istnieje też wiele smaków typowych jedynie dla tego regionu, takich jak na przykład czubrica (cząber), sminduch (kozieradka), dżodżen (mięta), bosiłek (bazylia). Natomiast, aby nadać potrawom pikantnego posmaku dodaje się do nich duże ilości czosnku oraz liuta czuszka (ostrej papryki).

Kuchnia bułgarska: desery

Znaczna część deserów bułgarskich wywodzi się z tureckiej kultury kulinarnej. Najpopularniejszym bułgarskim przysmakiem jest bakława, czyli ciasto filo przekładane orzechami i polane słodkim syropem. Inne popularne propozycje to na przykład tułumbi, czyli smażone ciasto marynowane w syropie, mleko z ryżem, krem karameł i chałwa.

To może cię zainteresować