Papryka pieczona

Papryka pieczona charakteryzuje się nietuzinkowym, porywającym smakiem i aromatem, co czyni ją cennym dodatkiem do różnego rodzaju dań. Świetnie pasuje do zup, sosów, past, sałatek, kanapek, farszów – dodaje im charakteru i głębi. Pieczona papryka, na przykład nadziewana warzywami lub grzybami, może też sama w sobie stanowić ciekawe danie. Nie ulega żadnej wątpliwości, że papryka pieczona jest doskonałym sposobem na przełamanie kulinarnej rutyny i nadanie nowego wydźwięku tradycyjnym potrawom, czego przykładem są apetyczne klopsiki w sosie z pieczonej papryki i intrygująca zupa pomidorowa z pieczoną papryką.
 

Liczba przepisów: 18

4.7 (10 ocen)

Zdobywca nagrody

Papryka faszerowana ryżem, mięsem indyczym, marchewką i selerem

Co zrobić z pieczonej papryki?

Papryka pieczona nie tylko świetnie smakuje, ale także dostarcza nam duże ilości cennych dla zdrowia witamin, przeciwutleniaczy i minerałów. Jest też sojusznikiem szczupłej sylwetki, zawiera sporo błonnika, dobrze syci, usprawnia motorykę jelit, a jednocześnie ma mało kalorii. Pieczona papryka jest ciekawą alternatywą dla surowej, duszonej i smażonej papryki. Warzywo podczas procesu pieczenia nabiera zupełnie wyjątkowego smaku, esencjonalnego i niezwykle atrakcyjnego dla podniebienia.

Wystarczy przekroić papryki na pół, usunąć pestki i białe błonki, ułożyć na blasze i piec ok. pół godziny w temperaturze 200 stopni. Po wyjęciu z piekarnika papryki są gotowe do wykorzystania na setki sposobów. Dodając pieczoną paprykę nawet do prostego i banalnego dania, zmienimy jego oblicze na oryginalne i intrygujące, przy czym dotyczy to zarówno potraw na zimno, jak i na ciepło. Co zrobić z pieczonej papryki?

Zacznijmy od przekąsek na zimno. Paprykę pieczoną możemy jeść jako dodatek do kanapek w zastępstwie lub jako uzupełnienie pomidora czy sałaty. Doskonale komponuje się z serami, na przykład fetą, mozzarellą i serem pleśniowym, wędlinami, w tym z kabanosami, szynką, salami, a także jarskimi i mięsnymi pasztetami. Możemy jej również użyć jako składnik nadzienia do roladek na zimno na przykład z szynki albo z tortilli.

Pieczona papryka będzie interesującym akcentem smakowym w smarowidłach i pastach do kanapek (pasta z twarogu i papryki pieczonej, hummus z pieczoną papryką, pasta z pieczonej papryki i cukinii). Warto także ubogacać nią sałatki – pasujące do niej składniki to chociażby: rukola, sałata, pomidorki koktajlowe, ser żółty, ser feta, ser camembert, anchois, ziarna słonecznika, pestki dyni, szczypiorek.

Dobrym kulinarnym patentem jest pieczona papryka w ziołowej oliwie. Może posłużyć jako przekąska, przystawka przed daniem głównym albo jako dodatek do innej potrawy. Co ciekawe, pieczoną paprykę można też zamarynować w oleju albo w zalewie octowej z wybranymi dodatkami. Tego typu przetwory zawsze są mile widziane, gdy brakuje nam pomysłu na dodatek do dania lub przystawkę.

Papryka pieczona: czym ją nafaszerować?

Paprykę pieczoną można też wykorzystać na wiele sposobów w daniach na gorąco. Szlagierem jest oczywiście papryka faszerowana pieczona, która co rusz zyskuje coraz to nowe warianty.

Ciesząca się dużym zainteresowaniem jarska wersja dania to papryka pieczona z ryżem i kukurydzą oraz papryka faszerowana warzywami i serem, natomiast popularne wersje mięsne to papryka faszerowana mięsem i grzybami oraz papryka nadziewana mięsem i kaszą. Inne ciekawe składniki na farsz to: drobny makaron, wędzony ser, szpinak, soczewica, kuskus, komosa ryżowa, zielony groszek, oliwki.
 

Dania z papryką pieczoną

Papryka pieczona nie omija również innych smakowitych dań na ciepło, przy czym jedną z wybornych opcji jest ratatouille, czyli zaczerpnięty z kuchni francuskiej lekki, jarski gulasz zrobiony ze świeżych warzyw letnich. Dodając do niego pieczoną paprykę, wydobędziemy z dania niebanalne nuty smakowe.

Zupa z pieczonej papryki to kolejny sposób na wykorzystanie tego wyjątkowego składnika. I tu pojawia się szerokie pole manewru – pieczona papryka może służyć w zupie jako baza albo dodatek.

Jeśli chcemy, żeby cały smak potrawy opierał się na tym warzywie, idealną opcją będzie zupa krem z pieczonej papryki z małymi akcentami w postaci czosnku, śmietanki, ziół. Jeśli natomiast naszym zamysłem jest tylko wzbogacenie tradycyjnej zupy o nowe akordy smakowe, warta uwagi będzie zupa pomidorowa z pieczoną papryką.

Również mięsa doskonale współgrają z pieczoną papryką. Jeśli chcemy zaskoczyć domowników nowym kulinarnym pomysłem, warto przyrządzić roladki z piersi kurczaka z papryką i fasolką szparagową – jest to danie szybkie i proste w wykonaniu, a wytworne w formie i w smaku. Również aromatyczne klopsiki w sosie z pieczonej papryki to dobra metoda na zaspokojenie apetytu miłośników dobrej kuchni.

To może cię zainteresować