REKLAMA

Sposób przygotowania:

Ilość osób:

Sposób podania:


Poziom trudności:


Czas przygotowania:

Inne:

Przepisy na: Kuchnia śląska

Kuchnia śląska cieszy się w Polsce dużą popularnością, także poza regionem, z którego się wywodzi. Dzieje się tak dlatego, że aromatyczne śląskie potrawy często serwowane są na weselach i innych uroczystościach rodzinnych. Co prawda niektórzy zarzucają, że dania śląskie są tłuste, kaloryczne i niezdrowe, odpowiednio dobranymi dodatkami możemy nieco zmienić tę tendencję. Znajdziemy wśród receptur potrawy łatwe i nieco bardziej skomplikowane, wszystkie je łączy jednak dbałość o smak oraz wpływy wielokulturowe.

liczba przepisów: 23
Dodane przez: Nati0207 inbound3352533060328155549

Rolada Śląska wołowa

Rolada wołowa, kluski I kapusta kiszona

kategoria: kluski śląskie kapusta kiszona stek wołowy zrazy opublikowany: 18.01.2022 | wyświetlono: 158 Książki kucharskie: 0 | Polecenia: 0
Dodane przez: buciol78 buciol78

Oberiba - śląska zupa z kalarepy

Podany z gołąbkiem z liści kalarepy.Polecam.

kategoria: Zupy opublikowany: 04.12.2020 | wyświetlono: 131 Książki kucharskie: 0 | Polecenia: 0
Dodane przez: Sliczna6 Sliczna6

Rolada śląska

Tradycyjne danie z mojego regionu:).Pyszna krucha wołowinka.

kategoria: rolada Dania główne opublikowany: 12.03.2016 | wyświetlono: 2129 Książki kucharskie: 1 | Polecenia: 0
Dodane przez: marze marze

Sałateczka z kaszą I nasionami chia

Sałateczka pyszna, zdrowa I kolorowa

kategoria: sałatka wiosenna opublikowany: 01.04.2022 | wyświetlono: 122 Książki kucharskie: 0 | Polecenia: 0
Dodane przez: Nati0207 inbound3352533060328155549

Żurek z grzybami

Żurek z prawdziwkami

kategoria: żurek żur opublikowany: 18.01.2022 | wyświetlono: 120 Książki kucharskie: 0 | Polecenia: 0

Smaki kuchni śląskiej

Potrawy śląskie powstały na skutek przenikania się wpływów polskich z niemieckimi, austriackimi i czeskimi. Region ten kojarzony jest przede wszystkim z mięsem oraz daniami mącznymi, jednak na tym gastronomiczna oferta się nie kończy. Bardzo charakterystyczne dla regionu są zupy, szczególnie wodzianka i żur serwowany obecnie w całej Polsce. Ślązacy bardzo lubią również ryby.

Dzisiejsza kuchnia śląska przepisy ma naprawdę zróżnicowane, zaskakujące kompozycjami smakowymi i doborem przypraw. Nie zawsze tak było, przede wszystkim dlatego, że ubogie życie miejscowej ludności w pewien sposób determinowało monotonię na talerzu. Podstawą były produkty roślinne, zboża oraz nabiał. Mięso jadano przeważnie w święta. Przeszłość ta nadal znajduje swoje odzwierciedlenie, jednak tradycyjne potrawy śląskie są dziś znacznie bardziej zaskakujące.

Tradycyjne potrawy kuchni śląskiej

Województwo śląskie od kuchni jest niezwykle interesujące. Jednym z najpopularniejszych obiadów na tym terenie jest nudelzupa, a na drugie danie zestaw: kluski, rolady śląskie wołowe oraz modro kapusta. Często spotykany jest także śląski żurek na zakwasie, wspomniana już wcześniej wodzionka czy polewka z fasoli albo grochu. Dużą popularnością cieszy się oberbiba, czyli zupa z kalarepy właściwie niespotykana w innych regionach kraju.

Jeśli chodzi o zjawisko, jakim jest kuchnia śląska, charakterystyka byłaby niepełna, gdyby nie wspomnieć o wyrobach wędliniarskich. Sztandarowym przykładem na to, jak prosta, ale sycąca była przez lata kuchnia po śląsku, jest krupniok, czyli popularna kaszanka. Na obiad serwuje się, oprócz rolad, także karminadle znane w całym kraju jako kotlety mielone. Robi się je z mięsa zmielonego z bułką i jajkami, ale w niektórych śląskich domach dodaje się do masy dodatkowo zmielone śledzie. Ważnym elementem jest zupa śląska. Wymieniana już wyżej wodzionka powstaje przez połączenie rozdrobionego chleba, wody oraz dużych ilości tłuszczu zwierzęcego. Z kolei żur to śląska potrawa, która podbiła całą Polskę. Zupa ta bazuje na zakwasie żytnim, a podaje się ją z dodatkiem białej kiełbasy, wędzonek i suszonych grzybów.

Pyzy, kluski parowe, pampuchy, kluski drożdżowe na parze - to kilka określeń na jeden z obiadowych dodatków. Serwowany jest on z dodatkiem mięs i kapusty. W tej roli wykorzystuje się również kluski śląskie powstałe przez połączenie ugotowanych ziemniaków z dodatkami. Śląska kuchnia zna kilka wersji tej lubianej przez wszystkich potrawy, między innymi kluski białe oraz czarne. Spośród dodatków warzywnych wyróżnia się tradycyjna śląska potrawa, czyli modra kapusta przygotowywana na słodko-kwaśno z jabłkiem. Dodaje się do niej także cebulę, wędzony boczek i wino. Podawana jest do dań mięsnych, pieczonej gęsi i - obowiązkowo! - rolady.

Desery kuchni śląskiej

Śląskie przepisy to także słodkości. Do najpopularniejszych zalicza się serwowane w Boże Narodzenie śląskie makówki - deser powstający z maku, bułek lub sucharków, mleka, miodu oraz bakalii. Namoczone pieczywo przekładane jest warstwowo masą makową. Czasem pieczywo zastępuje się chałką. Śląskie dania świąteczne na słodko to również moczka przygotowywana z piernika, bakalii i dużej ilości ciemnego piwa. W każdym regionie składniki wyglądają nieco inaczej, ale zawsze tego rodzaju potrawy śląskie łączy piernik.

Dania śląskie deserowe nie mogą obejść się również bez szpajzy. To aromatyczny krem na bazie jajek utartych z cukrem. Rozmaite dodatki pozwalają uzyskać warianty smakowe: cytrynowy, kawowy, owocowy lub z galaretką.