Zupa pomidorowa

Zupa pomidorowa jest to rodzaj zupy o charakterystycznym kolorze, której podstawowym składnikiem są pomidory lub koncentrat pomidorowy. Pomidorówka podawana jest zazwyczaj z ryżem lub z makaronem. Można ją także podawać z lanym ciastem lub z tak zwaną zacierką. W Polsce uznawana jest za prawdziwą królową zup - to danie tradycyjne, które bardzo często pojawia się na polskich stołach.

Liczba przepisów: 233

Z jakich składników robimy zupę pomidorową?

Zupa pomidorowa może powstać na wywarze warzywnym lub mięsnym. Zupa pomidorowa bez mięsa może zostać przygotowana na kostce rosołowej - mięsnej lub warzywnej. Dodaje się do niej marchewkę i pietruszkę, a czasem też odrobinę pora i plaster selera. Najważniejszy składnik zupy pomidorowej to oczywiście pomidory - można użyć tych świeżych, ale można też wykorzystać przecier pomidorowy lub koncentrat pomidorowy. Pyszna jest również zupa pomidorowa z passaty.

Dodajemy też sól i pieprz do smaku. Zupa może zostać przyprawiona również zieloną pietruszką lub/i bazylią. Najbardziej popularna jest zupa pomidorowa z ryżem oraz zupa pomidorowa z makaronem, przy czym możemy je ugotować w niej, albo oddzielnie i podawać razem. Większość osób zabiela także pomidorówkę śmietaną lub mlekiem.

Najlepsze przepisy na zupę pomidorową

Zupa pomidorowa może być wykonywana w wielu mniej lub bardziej klasycznych wersjach. Największą popularnością cieszy się wersja najbardziej tradycyjna - pomidorowa na rosole, z makaronem czy ryżem. Można jednak nieco wzbogacić przepis - na przykład dodać do pomidorówki papryki, by zupa była ostrzejsza. Można dodać do niej również pieczarki czy kukurydzę, tworząc zupę meksykańską. Pomidorówka może zostać wzbogacona także cukinią, a nawet awokado. Można też wykonać zupę krem z żółtych, pieczonych pomidorów. Jest wiele pomysłów na ciekawe wzbogacenie tego popularnego w naszym kraju dania.

Jak podajemy zupę pomidorową?

Zupa pomidorowa może być podawana z ryżem lub z różnymi rodzajami makaronu. Najlepiej pasuje do niej makaron świderki, nitki lub muszelki. Można jednak oczywiście posłużyć się także innymi rodzajami makaronu - na przykład wybrać penne czy kolanka.
Wszystko zależy od upodobań konkretnej osoby. Zupę pomidorową można też podawać z zacierką albo z lanym ciastem. Można ją także podawać z chlebem - na przykład z tostami z serem. Do zupy krem można też wrzucić pokrojone grzanki. Pomidorówka powinna zostać ozdobiona zieloną pietruszką lub listkiem bazylii. Wówczas talerz będzie się wspaniale prezentował! Można zabielić ją śmietaną lub podać z łyżką śmietany na środku - do samodzielnego wymieszania przez daną osobę.

Ile kalorii ma zupa pomidorowa?

Zupa pomidorowa w 100 gramach posiada około 30-40 kalorii. Wiele zależy jednak od zastosowanych dodatków. Można ją bowiem podawać ze śmietaną lub bez niej, szykować ją na mięsie lub wyłącznie na wywarze warzywnym, podawać z makaronem lub ryżem - wszystko to wpływa na ostateczną liczbę kalorii. Klasyczna wersja zupy pomidorowej w porcji wynoszącej 250 mililitrów ma około 100 kalorii, a jeśli jest podawana z makaronem i śmietaną liczba kalorii wzrasta do około 400.

Jakie składniki odżywcze ma pomidorowa?

Zupa pomidorowa posiada mnóstwo cennych składników odżywczych. Podstawową jej częścią są świeże pomidory lub przecier pomidorowy. Pomidory zaś to warzywa niezwykle zdrowe, pełne składników odżywczych. To źródło błonnika, witaminy A, K, C, E, witamin z grupy B, a także takich minerałów jak magnez, mangan, cynk, fosfor, żelazo, potas, sód czy wapń. Pomidorówka to zupa lekkostrawna, niskokaloryczna, a przy tym dobrze wpływająca na sylwetkę i zdrowie - na przykład na wygląd skóry.

Jedna porcja pomidorówki dostarcza do organizmu około 5 gramów białek, 11,5 grama tłuszczów, a także 15,5 grama węglowodanów. Warto też wiedzieć, że zupa pomidorowa to świetne źródło likopenu. Jest to organiczny związek chemiczny, należący do grupy karotenów. To jeden z przeciwutleniaczy, który w diecie człowieka można znaleźć przede wszystkim w pomidorach oraz ich przetworach - w tym w przecierze pomidorowym, keczupie czy koncentracie pomidorowym. Likopen odpowiada za piękny kolor tych warzyw - wykazuje także działanie przeciwnowotworowe.

To może cię zainteresować