Pieczeń

Mięso pieczone na obiad to pomysł, który sprawdzi się zawsze, niezależnie od tego, na jaki jego rodzaj się zdecydujemy. W wersji zimnej można wykorzystywać je również zamiast sklepowej wędliny, jako element zimnego bufetu lub dodatek do sałatek. Pieczone mięso to ważny element tradycyjnej kuchni polskiej, ale także światowych kulinariów. Przepisy na mięso pieczone określać powinny nie tylko składniki, ale również dokładny sposób obróbki. Wynika to z faktu, że rodzaj mięsa determinuje działanie, umożliwiające zachowanie soczystości i pełnego aromatu dania.

Liczba przepisów: 933

4.36 (182 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Pasztet z grzybów leśnych

4.5 (160 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Rolada z karkówki

3 (1 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Bagietki cebulowe

Mięso pieczone: rodzaje

Jeżeli chodzi o pieczone mięso na obiad, można do tego celu wykorzystać zarówno wołowinę, cielęcinę, wieprzowinę, jagnięcinę, jak i drób. Najlepiej, aby mięso do pieczenia ważyło więcej niż kilogram. Co prawda mniejsze kawałki również się upieką, trudniej jednak osiągnąć przy nich efekt chrupiącej skórki przy soczystym środku, gdyż ryzyko wysuszenia jest zbyt duże.

Mięso pieczone w piekarniku nie powinno również być zbyt chude. Tłuszcz stanowi nie tylko nośnik smaku, ale dodatkowo chroni przed wysuszeniem. Chudsze mięsa warto obłożyć boczkiem lub słoniną i dodatkowo zamarynować. Jakie części mięs najlepiej jest wykorzystać, realizując przepis na pieczone mięso?

W przypadku mięsa drobiowego najlepiej jest piec całą tuszkę. Zasada ta sprawdzi się z przy kurczaku, kaczce, gęsi i indyku. Będą to znakomite mięsa pieczone na święta. Można również przygotować w ten sposób udka. Dzięki wołowinie także uzyskamy bardzo smaczne mięso pieczone w piekarniku na obiad. Najlepiej sprawdzi się część zrazowa lub rostbef. Z kolei z wieprzowiny często wybiera się karkówkę, schab środkowy oraz aromatyczny boczek. W przypadku jagnięciny do pieczenia rekomendowany jest udziec z kością, karkówka, łopatka oraz żeberka.

Mięso pieczone: jak przyprawić?

Nie wystarczy, by obsypać kawałek przeznaczony na obiad gotowymi mieszankami. Dobre mięso z piekarnika powinno zostać odpowiednio wcześniej zamarynowane. Najlepiej zrobić to dzień wcześniej, by zdążyło skruszeć. W marynacie koniecznie powinien znajdować się kwaśny składnik, na przykład ocet winny albo sok z cytryny. Aromatyczne przyprawy to także istotny element. Najczęściej wykorzystuje się pieprz ziarnisty, ziele angielskie, liście laurowe, rozmaryn, jałowiec i majeranek. Niektórzy dodają również drobno pokrojoną lub suszoną włoszczyznę. Dzięki temu mięso pieczone zyskuje pełnię aromatu.

W niektórych, zwłaszcza świątecznych wersjach, mięso pieczone na obiad marynuje się w alkoholu. Ma on za zadanie dodatkowo podkręcić smak. Najczęściej wykorzystywane jest ciemne piwo, wino, whisky, koniak lub wódka. W niektórych przypadkach mięsa pieczone przepisy nakazują marynować w musztardzie - solo lub wymieszanej z miodem, jogurcie naturalnym albo maślance.

Potrawy z mięsa pieczonego

Mięso w piekarniku upieczone to pomysł, który wcale nie wymaga wiele pracy, a spektakularny efekt jest właściwie gwarantowany, jeśli tylko zadbamy o odpowiednią marynatę i zapobiegniemy przesuszeniu. Karkówka pieczona w czerwonym winie albo różnego rodzaju mięsa pieczone nadziewane rozmaitymi farszami zaserwować można przy okazji świąt i rodzinnych uroczystości. Schab pieczony z papryką czy pieczony boczek sprawdzą się również na co dzień.

Jeśli z głównego posiłku pozostaną resztki mięsa, z powodzeniem można je wykorzystać w kolejnych potrawach. Właściwie wszyscy lubią pierogi z mięsem pieczonym oraz sałatki z dodatkiem kawałków pieczeni. Pieczony boczek albo pikantny schab pieczony wykorzystać można na kanapki zamiast sklepowej wędliny.

Porady kulinarne na pieczeń

O czym jeszcze warto pamiętać? Najczęściej popełnianym błędem, skutkującym suchością i twardością, jest brak lub zbyt krótki czas marynowania i peklowania. Przed pieczeniem warto mięso obwiązać bawełnianym sznurkiem, aby się nie rozwarstwiło i upiekło równomiernie. Podczas pieczenia kawałek wołowiny czy wieprzowiny warto kilkakrotnie obrócić, sprawdzając, czy nie przypieka się nadmiernie.

Po zakończeniu pieczenia mięsa nie należy kroić go od razu. Każdy rodzaj będzie smaczniejszy, jeśli po upieczeniu odstawimy go na 10-15 minut.

To może cię zainteresować