REKLAMA

Kiszona kapusta

wyświetlono: 369 | dodany do książki kucharskiej: 0 | polecenia: 0

Kiszona kapusta poza tym, że jest niesamowicie smaczna i niezastąpiona przy wielu surówkach czy innych daniach, jest też prawdziwą bombą witaminy C.

opublikowany: 13.07.2018
Udostępnij Pinterest
 • dla 6 osób
 • 4 godz.
 • Łatwy

Składniki:

 • (z tego wychodzi 5-6 litrowych słoików)
  - 6 kg białej kapusty
  - 6 małych lub 3 duże marchewki
  - 3 łyżki soli kamiennej
  - dobry ubijak, dziecko lub zmiennika
Ocena:

(średnia 0 z 0 głosów)

Sposób przygotowania:

Posiłek:

Sposób przygotowania:

 • 1. Kapustę cienko szatkujemy. Marchewkę obieramy i ścieramy na tarce (oczka dowolne). Mieszamy dokładnie razem i solimy.
  Dokładnie mieszamy, ugniatamy i odstawiamy na jakieś 2-3 godziny, aż puści sok.
 • 2. Kiedy kapusta puści sok, przekładamy kilka porządnych garści do kamionki i ubijamy. Ubijamy bardzo długo i porządnie, aż zacznie bardzo wyraźnie puszczać jeszcze więcej soku. Póki nie puści więcej soku, nie dokładamy kolejnej części kapusty.
  Można bawić się małym ubijakiem, jest to trochę czasochłonne i może nas potem boleć ręka (co delikatniejsze jednostki następnego dnia nawet się tą ręką nie podrapią, znam takie przypadki). Jeśli tłuczemy tę kapustę i ''ni końca ni początku nie widać'', mamy dwa wyjścia: albo wołamy zmiennika, albo dziecko ;)
 • 3. Przygotowanie dziecka do pomocy wygląda następująco: myjemy dziecku nogi kilka razy, w bardzo ciepłej wodzie. Paznokcie nóżek czyścimy szczoteczką, nawet jeśli wydają się czyste. Zakładamy dziecku gacie do kolan i zapraszamy do kamionki :) dziecko depcze kapustę, która błyskawicznie puszcza sok, my co i rusz dokładamy kolejną, kiedy poprzednia warstwa znika pod wyciśniętym sokiem, a nasza latorośl ma radochę nie z tej ziemi - wszyscy zadowoleni :)
  Tym delikatnym, którzy będą się burzyć, że to niehigieniczne, obrzydliwe i w ogóle be, od razu mówię, że mnie to nie rusza, daj Wam Boże zdrowie :). Bardziej rusza mnie ilość chemikaliów, którą znajdziemy w produktach notorycznie kupowanych w sklepach. Kapustę, którą udeptało dziecko swoimi nóżkami, mytymi, czystymi i zdrowymi - wrąbię z przyjemnością :)
  Po zakończeniu deptania kapusty wysyłamy dziecko do porządnego umycia nóg (żeby sól nie podrażniła skórki), dajemy mu w nagrodę jakąś czekoladkę czy też malowankę, a sami wracamy do kapusty.
 • 4. Kapustę przykrywamy talerzem o minimalnie mniejszej średnicy niż nasza kamionka.
  Dociskamy mocno talerz do kapusty.
 • 5. Dociążamy kapustę jakimś obciążnikiem - u mnie to litrowy słoik wypełniony wodą.
  Z dzieciństwa pamiętam okrągłą, dość grubą deseczkę, którą obciążało się porządnym kamieniem (oczywiście porządnie umytym i tylko do tego używanym).
 • 6. Całość przykrywamy bawełnianą ściereczką i na 3-4 dni odstawiamy w miejsce, gdzie nie będzie przeszkadzać i gdzie panuje temperatura mniej więcej pokojowa.
  Po 3-4 dniach wyjmujemy słoik, talerz i nakłuwamy kapustę dużym widelcem do mięs, aż dojdzie do dna kamionki. Nakłuwamy w kilku miejscach, za każdym razem trochę tym widelcem gmerając (chodzi o wymianę gazów). Sprawdzamy uważnie, czy na powierzchni nie pojawiły się żadne ślady pleśni - nic takiego nie powinno się stać, ale należy to zawsze sprawdzić.
  Na tym etapie kapusta ma dość specyficzny zapach, nie powinna być jednak zepsuta. Możemy wyłożyć ją do miski, przemieszać i zostawić na powietrzu jakieś 2-3 godzinki, żeby się ''przewietrzyła'', po czym z powrotem wkładamy do kamionki na kolejne 3-4 dni i odstawiamy w to samo miejsce, gdzie nie będzie przeszkadzać i gdzie panuje temperatura pi razy pokojowa,
 • 7. Po tym czasie przekładamy kapustę do słoików, szczelnie zakręcamy i odstawiamy w chłodne miejsce.
  Można przechowywać kilka miesięcy.


  Smacznego!!!!
Dodaj do książki kucharskiej
Wyślij Udostępnij Podziel się Wyślij

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkownikówKomentarze

Podobne przepisy

Dodane przez: Beata12 944684_673765892771237_7676383164500564981_n

Kapusta kiszona

Czas na kiszenie kapusty

kategoria: Przetwory kapusta kiszona opublikowany: 22.11.2015 | wyświetlono: 2495 Książki kucharskie: 1 | Polecenia: 0
Dodane przez: Nina80 45645827_1063026080558031_9140329647345500160_n (1)

kapusta kiszona w słoiku

domowa kiszona kapusta, super na surówki, kapuśniak czy bigos

kategoria: Przetwory kapusta kiszona opublikowany: 12.05.2019 | wyświetlono: 3505 Książki kucharskie: 8 | Polecenia: 0

TO CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESUJE