Kuchnia japońska najczęściej kojarzy się z sushi, z daniem ramen i z drobnymi, pięknie uformowanymi deserami. Jednym z obowiązkowych składników używanych w Japonii są wodorosty. Wakame nadają intensywnego słonego smaku, który określany jest jako umami. Słowo, które w Japonii używane jest na określenie „czegoś, co jest pyszne”. Umami należy do pięciu podstawowych smaków. Wodorosty wakame charakteryzują się intensywnym słonym smakiem, który wielu osobom przypomina mięso albo wywar rybny. Za głęboki słony smak wakame odpowiada zawarty w nich glutaminian sodu. Umami wyróżnia się na tle „zwykłego” słonego smaku, tym, że jest tłusty i lekko słodkawy.

Glony wakame – przygotowanie

W Polsce ogólnodostępne są wodorosty wakame w wersji suszonej. Aby przygotowywać z nimi potrawy, należy wcześniej je namoczyć. Czas nawadniania glonów wakame uzależniony jest od ich grubości  . W sklepach z azjatycką żywnością spotkacie również wakame w formie zamrożonej. Takie wodorosty wakame będą zbliżone do świeżej wersji.

Wakame - wartości odżywcze

Wakame stało się popularne wraz ze wzrostem zainteresowania dietą roślinną i makrobiotyczną. Weganie oraz wegetarianie cenią sobie wakame za wysoką zawartość minerałów i mikroelementów. Wodorosty wakame są cennym składnikiem stosowanym w tradycyjnej, chińskiej medycynie. Zawartość kwasów Omega-3 oraz cennych wartości odżywczych sprawia, że spożycie wakame poprawia procesy poznawcze i funkcje kojarzenia. Dwie łyżki stołowe wakame to tylko 5 kalorii. Wakame to źródło potasu, sodu, wapnia i żelaza. Witaminy A i C znajdujące się w wodorostach wakame wzmacniają odporność i poprawiają wygląd skóry, włosów i paznokci. Dla osób chcących obniżyć poziom cholesterolu we krwi, wodorosty wakame będą idealną propozycją do włączenia do menu. Dlatego, że wakame nie posiadają w składnie cholesterolu, a nawet przypisuje im się właściwości obniżania jego „złej” odmiany określany jako cholesterol LDL.

Wakame – glony wakame przepisy

Wakame to składnik prostego posiłku, jakim jest sałatka z wodorostów. Japońska sałatka wakame to przykład łatwego w przygotowaniu dania. Aby ją zrobić, należy wziąć 50 g suszonych wodorostów wakame, po jednej łyżce stołowej miso, sosu sojowego, mirin, oleju sezamowego, octu ryżowego i soku z owocu yuzu. Należy odmierzyć jedną łyżkę nasion białego sezamu i uprażyć je na suchej patelni. Suszone wodorosty wakame należy ponownie nawodnić. Następnie umieścić je w misce i zalać wodą. Kolejno wakame trzeba odstawić do namoczenia na około 15-20 minut. W trakcie, gdy wakame będzie nasączać się wodą, należy rozpocząć przygotowywanie dressingu. W małym słoiku trzeba wymieszać wszystkie składniki sosu. Po nasączeniu glonów, należy je odcisnąć z nadmiaru wody. Wakeme trzeba umieścić w misce i polać przygotowanym w międzyczasie sosem. Następnie trzeba posypać uprażonymi ziarnami sezamu i dodać szczyptę mielonego chilli. Jeżeli potrzeba większej dawki białka, to proponujemy dodać do sałatki z wakame porcję tofu.

Innym przykładem na wykorzystanie wakame jest zrobienie zupy-miso z krewetkami, wakame i tofu. Potrzeba będzie 5 gramów suszonych glonów wakame, pół szklanki krewetek, 75 g japońskiego sake, 750 ml wody, dwie łyżki pasty miso, 150 g tofu oraz dwie łyżki posiekanego szczypiorku. Należy namoczyć wodorosty wakame przez 5 minut, aż zmiękną. Następnie umieścić oczyszczone krewetki, sake i wodę na patelni i doprowadzić do wrzenia. Kolejnym krokiem jest podgrzewanie przez około dwie-trzy minuty, aż krewetki się otworzą. Pastę miso należy rozrzedzić odrobiną wody i dodać do krewetek na patelni. Nie powinno się podgrzewać ponownie, ale mieszać cały czas. Wodorosty wakame należy odsączyć z wody i pokroić na dwucentymetrowe paski. Tak przygotowane wakame trzeba umieścić w misce. Delikatnie pokroić tofu na dwucentymetrowe sześciany. Następnie dodać do miski i zalać powstałą zupą miso z krewetkami.

Kolejnym przykładem zastosowania wodorostów wakame jest zupa miso z pak choy i grzybami shimeji. Gotowe danie należy podawać z makaronem soba i kiełkami słonecznika. Ten rodzaj zupy stworzony jest na bazie bulionu dashi, który gotowany jest z alg konbu i suszonej ryby bonito. Podczas kupowania glonów wakame, można kupić także gotowy bulion dashi. Pozwoli to skrócić czas przygotowania do niezbędnego minimum. Natomiast orzeźwiająca sałatka quinoa z miętą, ogórkiem i glonami wakame sprawdzi się dla osób dbających o linię.

Zobacz także: algi w kuchni

Wakame – gdzie kupić?

Wakame są coraz bardziej popularne i łatwo dostępne w polskich sklepach spożywczych. Znajdziecie wodorosty wakame na półkach ze zdrową żywnością i w sklepach sprzedających produkty kuchni świata. Szeroką ofertę glonów wakame znajdziecie w sklepach zajmujących się żywnością azjatycką. Wodorosty wakame to także składnik do nabycia w lokalach promujących kuchnię wegetariańską i wegańską. Jeżeli w waszej okolicy nie ma takich miejsc, to zawsze pozostaje bogata oferta sklepów internetowych. Wśród nich znajdziecie strony poświęcone kuchni orientalnej, zdrowej żywności oraz diecie roślinnej.