Gabriela Francuz

O mnie:

W redakcji Przyślij Przepis od kwietnia 2023 roku. Wcześniej tworzyła m.in. e-booki kulinarne oraz treści dotyczące ekonomicznego gospodarowania (zero waste) i niemarnowania żywności. Zawodowo związana była również z branżą farmaceutyczną i urodową. Tworzyła i redagowała treści m.in. na temat ekologicznej i naturalnej pielęgnacji oraz zapobiegania różnym dolegliwościom przy użyciu ziół. Ukończyła studia kulturoznawcze (Studia Porównawcze Cywilizacji) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonuje się kuchnią Bliskiego i Dalekiego Wschodu, kulturą żydowską, turecką, zielarstwem oraz kuchnią roślinną. Prywatnie wielka miłośniczka zakupów na bazarze, kiszonek i serników. Uwielbia jeść, gotować i częstować oraz testować różne domowe sposoby na najczęstsze problemy. W wolnym czasie chętnie odwiedza bistro, cukiernie i restauracje, m.in. w poszukiwaniu najlepszego sernika na świecie i wszelkich dań, których jeszcze nie próbowała.

Obserwujących: 3

 
Wiadomość
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 19.04.2024 14:11 opublikował artykuł:

Ciasto bez pieczenia lepsze niż sernik. Budyniowy krem zagęszczą i podkręcą 2 dodatki

Ciasto budyniowe bez pieczenia brzmi jak spełnienie marzeń dla wszystkich miłośników grubej warstwy kremu w deserach. Jeśli tylko macie sprawną lodówkę, to ciasto uda wam się na pewno. Nie trzeba cukierniczych zaawansowanych umiejętności, wystarczy odrobina cierpliwości. Ze spodem poradziłoby sobie nawet dziecko. Gdy tylko zacznie się sezon na truskawki i inne owoce, ciasto będzie jeszcze lepsze.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 16.04.2024 14:51 opublikował artykuł:

Mizeria bez śmietany to dla nas nowość, a dla Węgrów codzienność. Ich wersja surówki ma aromatyczną zalewę

Mimo że Polak i Węgier to dwa bratanki, znamy wzajemnie swoją kuchnię tylko pobieżnie „po łebkach”. Wiele dań, takich jak np. mizeria pojawia się w obu kuchniach, ale w zupełnie różnych wersjach. Węgrzy nie podają tej surówki ze śmietaną, za to u nas dodatek nabiału jest zwykle nieodłączny. Szczególnie w upały. Mizeria po węgiersku to uproszczona, ale podkręcona przyprawami wersja naszej.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 16.04.2024 10:14 opublikował artykuł:

Kuchenny oprysk na pomidory ochroni je przed grzybami. Wyciągam tylko 1 rzecz z lodówki

Obecność brunatnych plamek na liściach pomidorów oznacza nadchodzące kłopoty. Pomidory rosną dość gęsto, przez co grzyb błyskawicznie rozprzestrzenia się na inne krzaczki. Po krótkim czasie nie ma już co zbierać. Cały wysiłek i wcześniejsza pielęgnacja idą na marne. Oprysk na pomidory z popularnego kuchennego składnika pomaga zapobiec problemowi. Dzięki niemu pomidory co roku są dorodne i bez śladu zarazy.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 15.04.2024 17:14 opublikował artykuł:

Słoweński sernik z kremowym wierzchem i ciemnym spodem. Bez grama kakao

Sernik ze Słowenii można podsumować krótkim, ale znaczącym komplementem: „bardzo dobry, nie za słodki”. Spód nie zawiera cukru, ale nie tylko to odróżnia go od innych spodów na sernik. Poza tym, że jest wytrawny, jest też znacznie bardziej chrupiący. Masa oprócz sera, tuż pod owocami na wierzchu, zawiera jeszcze 1 niezwykły dodatek, którego w Polsce się nie stosuje.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 15.04.2024 15:43 opublikował artykuł:

Deser pianka z mleka skondensowanego deklasuje sklepowy odpowiednik. Potrzebujecie tylko 3 składników

„Mleczko” z bombonierki nie ma z domowym porównania. Satysfakcja, gdy już przygotujecie taką piankę, jest ogromna. W dodatku wyjdzie kilka razy taniej niż pudełko gotowych słodyczy. Potrzebne są tylko 3 składniki i lodówka. Zamiast kakao, jeśli wolicie, możecie przygotować prostą czekoladową polewę z deserowej lub gorzkiej czekolady. Polewa szybko zastyga i tworzy chrupiącą warstewkę.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 15.04.2024 15:12 opublikował artykuł:

Czyszczenie przypalonego żelazka nigdy nie było prostsze. Używam 1 rzeczy z kuchennej szuflady

Moim ulubionym domowym obowiązkiem jest prasowanie. Włączam sobie wtedy serial i jestem w stanie podczas 2-3 odcinków przeprasować „górę” prania. Staram się wybrać taki serial, by nie trzeba było cały czas patrzeć w ekran i dało się utrzymać podzielność uwagi. Dzięki temu nie kończy się to przypalonym żelazkiem czy dziurą w ulubionej bluzce. Czyszczenie przypalonego żelazka jest na szczęście łatwe.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 15.04.2024 13:35 opublikował artykuł:

Mszyce nie mają szans z kuchennym opryskiem. Głównego składnika używacie codziennie

Wraz z przebudzeniem roślin z zimowego snu, budzą się też niestety szkodniki. Jeśli chcecie latem mieć piękny różany ogród czy smaczne pomidory, koniecznie zajmijcie się problemem już teraz, zanim szkodniki rozpanoszą się w waszym ogrodzie na dobre. Istnieje skuteczny oprysk na mszyce z warzywa, którego najprawdopodobniej używacie na co dzień. Daje on szybkie i zadowalające efekty.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 15.04.2024 12:15 opublikował artykuł:

Ciasto rabarbarowe mieszane łyżką. Kwaskowate, a jednocześnie słodkie i wilgotne: jak dawniej

Takie ciasto rabarbarowe, jak ze zdjęcia powyżej, niemal każdy pamięta z dzieciństwa. Z zewnątrz, zwłaszcza z góry, posypane cukrem pudrem, wygląda jak szarlotka. W środku jednak kryje się zupełnie inna, ciekawsza w smaku masa. Rabarbar przed wrzuceniem na blaszkę dobrze jest przygotować i nieco zmiękczyć. W cieście ma on dodatkowo nieco słodsze towarzystwo. Na taki placek „rzucą się” wszyscy.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 15.04.2024 10:40 opublikował artykuł:

Moczę płatki owsiane na kluski łemkowskie. Nie rozgotowują się i są supersycące

Korzenie tego dania sięgają XVI wieku. Obecnie kluski z płatków owsianych nie są zbyt popularne. Ich sławę przejęły różne owsianki, ale ile można jeść ciągle to samo na śniadanie? Kluski łemkowskie będą doskonałym daniem zarówno na śniadanie (bo płatki moczymy przez noc) lub na późny obiad, jeśli zdecydujecie się je namoczyć rano. Choćbyście chcieli, nie dadzą się rozgotować. Udadzą się każdemu.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 12.04.2024 17:19 opublikował artykuł:

Słodziutka cebula po staropolsku nie tylko do kanapek. Rozpłynie się w ustach dzięki metodzie „na dwa”

Cebula wydaje się być najbardziej pospolitym polskim warzywem, ale zdecydowanie jej nie doceniamy. Poszczególne odmiany różnią się od siebie znacznie smakiem, a to sprawia, że może ona być śmiało główną bohaterką nie tylko zupy cebulowej. Zrobiona po staropolsku będzie doskonałym dodatkiem do chleba, mięsa lub na grilla. Soczysta, lekko chrupiąca, a jednocześnie skarmelizowana. Po prostu pyszna.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 12.04.2024 16:40 opublikował artykuł:

Białoruskie pyzy różnią się od polskich ciastem. Delikatniejsze i bardziej puszyste dzięki 3 składnikom

Nie tylko Poznaniacy czy Warszawiacy mają swoje pyzy. Kluski ziemniaczane lubią też nasi sąsiedzi, w tym Białorusini. Pyzy białoruskie, zwane też zrazami, wyróżniają się chrupiącym wierzchem i wyjątkowo delikatnym, niemal kremowym ciastem tuż nim. Jeśli pyzy to wasze ulubione danie, tym razem zróbcie je zupełnie inaczej. Wystarczą niewielkie zmiany w przepisie.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 10.04.2024 17:39 opublikował artykuł:

Sernik dobrzyński ma piankowe, ultradelikatne wnętrze. Twaróg wymieszajcie z 1 szklanką płynu

Ziemia Dobrzyńska, która leży między Mazowszem a Kujawami, to nieodkryty przez resztę Polski ląd, jeśli chodzi o kuchnię i jej przysmaki. Z sernikiem dobrzyńskim najprawdopodobniej do czynienia mieli głównie mieszkańcy tego pięknego regionu. Zanim wybierzecie się w podróż i poznacie pozostałe dobrzyńskie dania, idźcie do kuchni i odtwórzcie wyjątkowy przepis na to ciasto.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 10.04.2024 17:35 opublikował artykuł:

Biorę płatki owsiane i robię najsmaczniejsze i puchate kluski. Mąki dodaję odrobinkę

Takie kluski robię, gdy w domu mam tylko końcówkę mąki - wystarczy 1 łyżka, która pomoże uformować ciasto. Większość masy to płatki owsiane, które mam w domu praktycznie zawsze i na zapas. Kluski z płatków owsianych to nie tylko znakomity, ekonomiczny i sycący obiad, ale też śniadanie, które zastąpi owsiankę (jeśli ugotujecie kluseczki na mleku). Sposób podania zależy od was.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 09.04.2024 13:54 opublikował artykuł:

Sadzonki pomidorów rosną jak na drożdżach. Warzywny wywar to cała tajemnica

Sadzonki pomidorów jeszcze przez jakiś czas w kwietniu pobędą w doniczkach (lub przesadzicie je do większych, jeśli uprawiacie pomidory na balkonie. Przesadzać można je już pod koniec kwietnia, jeśli jest ciepło i nie ma przymrozków. Jak to zaplanować i czym podlewać sadzonki, by rosły silne, bez szkodników oraz dawały dużo owoców?
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 08.04.2024 16:57 opublikował artykuł:

Borówka amerykańska będzie owocować na tony. Wystarczy łyżka na 1 litr wody

Marzą wam się zbiory borówki tak duże, że do zbioru owoców trzeba będzie zaangażować pomocników? Dbajcie o nią i podlewajcie specjalną mieszanką. Borówka owocuje już w 1. roku od posadzenia, a najwięcej owoców uzyskacie z niej po 10 latach. Macie więc sporo czasu, by na bieżąco o nią dbać. Jak pielęgnować ją na wiosnę i co lubi? Nawóz do borówki amerykańskiej zrobicie błyskawicznie.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 08.04.2024 16:08 opublikował artykuł:

Nie wpadlibyście, żeby zrobić z tego warzywa surówkę. Wiosną słodsze niż jesienią

To mało znane warzywo jest nazywane „ziemną gruszką” i kuzynem ziemniaka. To drugie jest jednak nieprawdą, bo w rzeczywistości jest on spokrewniony z batatem. Z polskim ziemniakiem łączy go głównie to, że jest bulwą. Ma jednak inny smak. O tym jednak mają szansę przekonać się nieliczni, bo mało kto go zna. Możecie go nie tylko gotować - nadaje się również do surówki i jest przepyszny z orzechami.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 08.04.2024 15:09 opublikował artykuł:

Kotlety z kalafiora à la schabowe w chrupiącej panierce. Zamiast mąki pszennej używam lepszej

Przepis na kotlety z kalafiora w wykonaniu Karola Okrasy spodobał mi się od razu, jako piątkowy zamiennik dla schabowych i nie tylko - gdy chcemy na wiosnę coś lżejszego i mniej tłustego. Kalafiorowe schabowe podaję z ziemniakami - tłuczonymi, lub jeśli są młode, jak teraz, w mundurkach i z koperkiem. Możecie też podać je z ryżem z kalafiora, który pozostanie wam po okrojeniu główki na kotlety.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 08.04.2024 13:37 opublikował artykuł:

Kamień na zlewie rozpuścicie bez szorowania. Wystarczy 1 rzecz z kuchni

Ci, którzy mają twardą wodę (czyli większość Polaków), na pewno wiedzą, jak bardzo irytujące jest czyszczenie kamienia w zlewie czy pod prysznicem. Niezbędna jest tutaj regularność. Kamień na zlewie, nie dość, że wygląda nieestetycznie, dodatkowo zatyka sprzęt. Usuniecie go bez szorowania. Aby odkamienić zlew, wystarczy wybrać się do kuchni lub do warzywniaka.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 08.04.2024 12:55 opublikował artykuł:

Ciasto marchewkowe bez pieczenia i bez cukru. Wilgotne i nie rozpada się

Ciasto marchewkowe zwykle kojarzone jest z początkiem jesieni i z zimą. Wiosenna marchewka jest jednak tak ładna i soczysta, że szkoda byłoby nie zrobić z niej tego klasycznego deseru. To doskonała, lżejsza alternatywa dla wszystkich serników, mazurków i babek, które zjedliście na Wielkanoc. Nie musicie włączać piekarnika ani używać cukru. Ciasto będzie wilgotne, zwarte i pyszne także i bez nich.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 08.04.2024 11:30 opublikował artykuł:

Naparem z liści laurowych podlewam sadzonki pomidorów. Szkodniki trzymają się z dala

Kwiecień mamy ciepły, a w niektórych rejonach Polski wręcz upalny (28 st. C), więc sadzonki pomidorów są już dość podrośnięte. Na wielu balkonach widać charakterystyczne bujne krzaczki. Specjalna mikstura z liści laurowych pomoże im rosnąć i mocniej się ukorzenić. Sprawdźcie domowy nawóz do pomidorów. Uodporni on też roślinę na szkodniki i typowe dolegliwości.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 08.04.2024 10:26 opublikował artykuł:

To nie koniczyna, tylko „zajęcza kapusta”. Już jest i smakuje lepiej niż pospolity szczaw

Inną nazwą tej rośliny jest leśna cytrynka. Coś w tym jest. Ziele w smaku porównywane jest do limonki z korzenną nutą. Brzmi smacznie. Wygląda też niczego sobie, bo drobne listki przypominają koniczynę, a białe kwiatuszki są ozdobą „zajęczej kapusty”. Dodatkowo świetnie gasi pragnienie. Ziele znajdziecie bez problemu w lasach, właśnie teraz.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 05.04.2024 16:06 opublikował artykuł:

Moja wiosenna surówka jest lepsza i ciekawsza od mizerii. Rzodkiewka to tylko 1 z niespodzianek

Mizeria to nieodłączny dodatek do mięsa i jedna z najlepszych polskich surówek. Nie ma 1 stałego i niezmiennego przepisu na mizerię. Podstawą każdej są oczywiście ogórki i śmietana, choć niektórzy zalewają surówkę również kefirem lub maślanką czy jogurtem. Mój wariant mizerii również ma w sobie coś wyjątkowego. 2 dodatki przełamują smak ogórków, które same w sobie mogą być dość mdłe. Spróbujcie.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 05.04.2024 15:11 opublikował artykuł:

Najlepszy sos do młodych ziemniaków, jaki znam. 1 łyżeczka ze słoika nadaje cały smak

Sezon na polskie młode ziemniaki rusza już wkrótce. Jeśli brakuje wam ich po zimie, możecie je kupić nawet teraz. W sklepach i na bazarkach w kwietniu dostępne są już cypryjskie. Niezależnie od pochodzenia, każde będą pyszne z wiosennym, żółciutkim, odświeżającym sosem z dodatkiem koperku. Do tego kefir i nic więcej nie trzeba. Koniecznie wypróbujcie ten sos. Pasuje on również do wielu innych dań.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 05.04.2024 13:55 opublikował artykuł:

Kluski z kubeczka są najbardziej miękkie i delikatne na świecie. Mąki dodaję tyle, co nic

Kluski to niezawodna, awaryjna propozycja, jeśli nie macie czasu na nic innego. Danie uda się każdemu, nawet tym, którzy na co dzień stronią od kuchni lub gotują bardzo rzadko. Kluseczki wg tego przepisu zrobicie jedynie z 4 podstawowych składników. Mąka w niewielkiej ilości łączy kluseczki, nie pozwalając im się rozpaść, ale nie utwardza ich na kamień. Wyjdą jeszcze delikatniejsze niż leniwe.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 04.04.2024 15:15 opublikował artykuł:

Omlet wysokobiałkowy uszczęśliwi i seniorów, i dzieci. Do masy jajecznej wkruszcie polski skarb

Jeśli po zjedzeniu owsianki lub płatków kukurydzianych na śniadanie macie ochotę położyć się spać, omlet wysokobiałkowy jest najprawdopodobniej idealnym śniadaniem dla was. Po wylaniu składników na patelnię robi się on właściwie sam. Nie trzeba ciągle przy nim stać i mieszać. Jest to nawet niewskazane. Od stołu wstaniecie najedzeni, a jednocześnie pełni energii.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 03.04.2024 11:44 opublikował artykuł:

Z resztek sałatki jarzynowej robię pyszne danie. Uwijam się w parę minut

Nie ma się co oszukiwać. Każdy szanujący tradycję Polak po świętach ma w lodówce przynajmniej 1 słoik sałatki jarzynowej. Wyrzucać dobrą sałatkę to grzech. Możecie oczywiście jeść ją bez dodatków na śniadanie, obiad czy kolację. Jeśli jednak macie jej w takiej wersji powyżej uszu, da się ją podać w zupełnie innej, nowej odsłonie.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 02.04.2024 16:59 opublikował artykuł:

Wczesna surówka z botwinki jest najlepsza do młodych ziemniaków. Orzeźwiający sos to dodatkowy atut

Surówka z botwiny to zaledwie 4 główne składniki i słodko-kwaśny, klasyczny sos w 1 misce. Cztery potrzebne, wiosenne warzywa znajdziecie już teraz na ulubionym bazarku lub w warzywniaku. Chrupiąca surówka będzie doskonałym dopełnieniem młodych ziemniaczków i jajka sadzonego lub kotletów mielonych czy też bitek wołowych. Skutecznie przegoni z talerzy monotonne, zimowe smaki.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 02.04.2024 16:34 opublikował artykuł:

Aksamitny sos do mięsa bez zasmażki. Zmielcie, wsypcie do garnka i gotowe

Sos do mięsa, podobnie jak samo pieczyste, powinien być treściwy. Wodnisty sos nie otuli kawałków mięsa i nie doda im smaku tak, jak zrobi to sos o odpowiedniej gęstości. Najprostsza droga na skróty, by zagęścić sos, to połączenie mąki lub skrobi i wody, ale jest coś znacznie lepszego i lżejszego. Takie rozwiązanie spodoba wam się zwłaszcza, jeśli ograniczacie „puste” kalorie.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 02.04.2024 11:46 opublikował artykuł:

Pierogi kościeleckie wyróżniają się staropolską przyprawą. Zrywam ją garściami na spacerze

Pierogi kościeleckie mają kilkaset lat. W XIII wieku Kościelec odwiedził św. Jacek, który uratował plony miejscowych rolników przed burzą. Na jego cześć powstały właśnie te pierogi. Współcześnie najpopularniejsze są 2 rodzaje: na słodko, z serem i powidłami (marmurkowe) lub te, które przygotujecie wg tego przepisu. Dobrze znany farsz jest doprawiłam czymś, co rośnie wokół. Wystarczy się rozejrzeć.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 02.04.2024 09:56 opublikował artykuł:

Ciepłe śniadanie na słodko zastąpi nocną owsiankę. Namaczam, miksuję, rano jem puszysty placek

O ile fasolkę po bretońsku znają wszyscy, śniadanie bretońskie jest u nas nieznane. A szkoda, bo jest ono bardzo w naszym, polskim stylu. To idealne śniadanie na słodko na wolny poranek lub do przygotowania 2-3 dni wcześniej. W lodówce zachowa świeżość. Możecie je jeść zarówno na ciepło, jak i na zimno. Jest też proste, jak nocna owsianka. Wieczorem wystarczy zrobić 2 rzeczy, a rano tylko jedną.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 29.03.2024 14:06 opublikował artykuł:

Gołębie nie mają wstępu na mój balkon. Spryskuję go kuchenną mieszanką 1:1

Gołębie na balkonie to niełatwi „sąsiedzi”, a właściwie lokatorzy na dziko. Ptaki chętnie wprowadzają się na tarasy i balkony, szczególnie w okresie lęgowym. U gołębi jest to czas od kwietnia do sierpnia, ale problem jest całoroczny. Na szczęście mam na nie sposób. Na balkonie regularnie robię oprysk z kuchennego dodatku, którego używam niemal codziennie do gotowania.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 25.03.2024 12:32 opublikował artykuł:

Lekka surówka z czerwonej kapusty. Podwójnie jabłkowa zalewa 1:1 jest lepsza niż majonez

Surówka z czerwonej kapusty z jabłkiem jest ponadczasowym klasykiem. Smaczna, ale niczym nie zaskakuje. Da się ją jednak wymyślić na nowo. Specjalna zalewa na zimno zastąpi ciężkie majonezowe lub śmietanowe sosy typowe dla takich sałatek i surówek. Dzięki temu przepis jest idealny na wiosnę. Brzuch będzie najedzony, ale pozostanie lekki. I bez wyrzutów sumienia weźmiecie dokładkę.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 25.03.2024 09:55 opublikował artykuł:

Obieranie jajek jednym ruchem opanowałam do perfekcji. Nie wylewam wrzątku po gotowaniu

Nic przed świętami nie irytuje mnie bardziej, niż skubanie (obieranie) jajek i usuwanie przyklejonych do białka mikroskopijnych resztek skorupki. Szczególnie, gdy na święta trzeba ugotować i obrać zdecydowanie więcej jaj niż zwykle. Ostatnio dowiedziałam się, jak obierać jajka sprytniej i szybciej, metodą szefów kuchni. Poznajcie i wy ten cenny trik. Obieranie jajek nie będzie już problemem.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 22.03.2024 18:02 opublikował artykuł:

Żurek i barszcz biały na Wielkanoc podaję jak Kuroń. Robię niecodzienny dodatek do zupy

Żurek na święta zwykle jest zupą 1. wyboru, ale w niczym nie ustępuje mu barszcz biały. Jest od żurku delikatniejszy w smaku. Zdecydowanie bardziej wolą go na pewno dzieci. Obie te wielkanocne zupy najlepiej smakują z tradycyjnymi dodatkami. Aby jednak przełamać rutynę, przygotujcie je w niezwykły sposób. Tak, jak zrobił to Jakub Kuroń, świetny kucharz i wnuk Jacka Kuronia.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 19.03.2024 10:17 opublikował artykuł:

Biorę kilka pachnących listków z kuchni. Pozbywam się częstego problemu na długie tygodnie

Świeże zioła to nie tylko doskonały dodatek do różnych dań i napojów, ale też sposób na utrzymanie świeżego zapachu w domu. Wyrośnięta bazylia czy mięta pod wpływem ciepła wydziela przyjemny aromat - znacznie lepszy niż większość zapachowych świec, bo naturalny. Ziółka wkładam nie tylko do garnka czy szklanki, ale też w inne miejsce domu. Zapach utrzymuje się tygodniami.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 18.03.2024 16:26 opublikował artykuł:

Schab po warszawsku ze świątecznym sosem. Cudownie soczysty i wyrazisty

Schab po warszawsku zaczął robić karierę w latach międzywojnia jako danie z Mazowsza, ale największą popularność zyskał w PRL-u. Podawano go w wielu barach z zakąskami. Schab ma tak charakterystyczny sos i formę podania, że będzie hitem również na wielkanocnych stołach - nie tylko u rdzennych Warszawiaków z dziada pradziada, ale również tych napływowych. Zasługuje na sławę w całym kraju.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 18.03.2024 13:53 opublikował artykuł:

Tarka do warzyw i nie tylko. Odkryłam, do czego służy chropowata strona

Każdy przynajmniej raz w życiu korzystał z tarki do warzyw - z reguły po to, by zrobić surówkę. Ja, w zależności od wielkości oczek, używam jej jednak również do innych rzeczy w kuchni. Najmniejsze oczka (te najbardziej „chropowate” służą mi nie tylko do ścierania ziemniaków na placki kartoflane. Strona z takimi oczkami pomaga mi też w innych czynnościach podczas gotowania.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 18.03.2024 12:21 opublikował artykuł:

Kremówki dyplomaty są podwójnie miękkie w środku. Dodatek do kremu zrobicie w kilka minut

Jeśli kremówki znacie tylko w wersji wadowickiej, wypróbujcie włoską. To nieco bogatsza wersja popularnych ciastek, ale zrobienie zajmie wam tylko chwilę dłużej. Dodatkowa różowa warstwa w środku intryguje, wywołuje pytania przy stole i ożywia wygląd (a przy tym smak) kremówek. Dyplomatyczne kremówki sprawią, że wszyscy goście staną się wam przychylni - nawet sceptyczna teściowa.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 18.03.2024 11:51 opublikował artykuł:

Obieranie jajek szybko, bez strat i nerwów. Wystarczy 10 sekund i gotowe

Obieranie jajek to codzienność, jeśli robicie często pastę jajeczną czy żurek lub faszerowane jajka. Czasami jednak, zamiast zgrabnych owali, uzyskujemy zupełnie co innego. Spora część białka odchodzi wraz ze skorupką i trzeba się nadłubać, by nie wyrzucać ich razem ze skorupami. Skąd bierze się ten problem i jak obierać jajka, by obyło się bez strat i nerwów? Mamy na to sposób.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 18.03.2024 09:45 opublikował artykuł:

Wygląda jak surówka z selera, ale jest jeszcze lepsza. Kremowy sos 3x3 decyduje o smaku

Warzywo leży w stosikach w najpopularniejszych hipermarketach i dyskontach. Z uwagi na wyrazisty, pikantny smak, jest doskonałym urozmaiceniem wczesnowiosennego jadłospisu. Wiele osób jednak z jakichś powodów je omija - w przeciwieństwie do rzodkiewek, które uwielbiają wszyscy. Przypomina seler, ale tylko z wyglądu, bo w smaku - rzepę. Zróbcie z niego supersurówkę.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 12.03.2024 10:59 opublikował artykuł:

Owsianka na słodko mi się znudziła. Parzę płatki owsiane z innymi dodatkami i mam superdanie

Owsiankę na słono jadałam już w tylu wersjach, że zdążyła mi się przejeść. Lubię, gdy przypomina smakiem znane desery czy sklepowe słodycze, ale nie pogardzę też najprostszą owsianką owocową z jabłkami i cynamonem. Ostatnio po śniadaniach na słodko mam ochotę położyć się spać, dlatego zrobiłam smaczną, pożywną owsiankę na słono. Jest tak odżywcza, że śmiało może być też prostym obiadem.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 12.03.2024 09:47 opublikował artykuł:

Sztućce matowe będą lśnić jak nowe. Bez polerowania, wystarczy wymoczyć

Polerowanie sztućców kojarzy się ze żmudną, czasochłonną pracą. Uwielbiała to robić Hiacynta Bukietowa z serialu „Co ludzie powiedzą”, ale najprawdopodobniej nie macie tyle wolnego czasu, co ona. Większość osób decyduje się mycie sztućców w zmywarce, ale często efekt nie zachwyca. Sprawdźcie, jak wyczyścić sztućce, by nabrały restauracyjnego, wykwintnego wyglądu i blasku - i to bez wysiłku.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 11.03.2024 16:20 opublikował artykuł:

Strzelczyk zapomniał zrobić zakwas na żurek. Wyrazisty smak zupy uzyskał zupełnie inaczej

Tak naprawdę to nie zapomniał, a postanowił zrobić go zupełnie inaczej. Przepis na żurek bez zakwasu Pana Tomasza spodoba się jednak wszystkim zapominalskim i tym, którzy mają za dużo na głowie. Zamiast czekać przez 5 dni na ferment, charakterystyczny kwaskowaty smak i charakter żurku uzyskacie zupełnie inaczej. Mąka żytnia również się tu pojawi, ale tylko jako niewielki dodatek.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 11.03.2024 13:26 opublikował artykuł:

Zrobiłam wyjątkowo pyszną surówkę z selera. Zamiast jabłka i rodzynek starłam inny soczysty dodatek

Odkąd pamiętam, surówkę z selera korzeniowego jadałam wybiórczo. Gdy tylko zauważałam w niej rodzynki, to oznaczało dyskwalifikację. Zamieniałam ją wtedy na inną (mizerię lub tartą marchewkę), a jeśli nie było nic na zamianę, po prostu pomijałam ten dodatek do obiadu. Surówkę z selera robię pyszną i bez nich. Dodatkowo, zamiast jabłka czy ananasa dodaję inny owoc.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 11.03.2024 12:40 opublikował artykuł:

Krasnostawskie pierogi pachną na cały dom. Posiekajcie do farszu 3 pęczki

Krasnystaw kojarzycie pewnie najlepiej z nabiału świetnej jakości. Na pewno nieraz piliście kefir lub zsiadłe mleko z tego uroczego zakątka Polski. Krasnystaw znajduje się w województwie lubelskim, na terenie Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych. To oznacza, że zjecie tu pyszności, w tym superaromatyczne pierogi ze śmietaną. Smak ich farszu przypomni wam o nadchodzącej wiośnie.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 11.03.2024 11:45 opublikował artykuł:

Okna i framugi domyjecie po zimie kuchenną mieszanką. Tylko 2 tanie składniki

Przymrozki wciąż się zdarzają, ale coraz rzadziej - w powietrzu czuć wiosnę. To dobry moment, by nie tylko wyprać firanki, ale też zająć się oknami i framugami. Po zimie są one często pokryte brudem, smogiem i starymi, kilkumiesięcznymi zaciekami. Nikt nie zajmował się myciem okien na mrozie. Plastikowe ramy okienne często też są pożółkłe. Czym umyć okna i ramy? Mamy na to domowy sposób.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 11.03.2024 10:22 opublikował artykuł:

Z mięsa z rosołu robię najlepsze drugie danie, jakie istnieje. Pyszne i ekspresowe

Mięso po ugotowaniu rosołu jest już mięciutkie, wciąż soczyste i często przejmuje smak zupy. To najlepszy składnik nie tylko na farsz do pierogów czy krokietów, ale też na potrawkę. Potrawka z kurczaka z marchewką i groszkiem to zdecydowanie nie wszystko, co można z niego zrobić. Zamieniam ryż na inny składnik, stosuję też inne przyprawy i warzywa - z gotowanego kurczaka robię danie premium.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 04.03.2024 12:21 opublikował artykuł:

Szklankowa sałatka ziemniaczana nie ma konkurencji. Ziemniaki przygotowuję inaczej niż wszyscy

Uwielbiam sałatkę ziemniaczaną, ale zwykle robi się ją z toną majonezu lub sosu tatarskiego, który również nie jest lekki. Na wiosnę próbuję ograniczyć ilość kalorii i tłuszczu w swoich daniach, stąd kilka zmian w przepisie. Zmieniłam też sposób przygotowania ziemniaków. Oprócz gotowania robię z nimi coś jeszcze. Chrupią w sałatce i smakują zdecydowanie lepiej niż po prostu ugotowane.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 04.03.2024 10:04 opublikował artykuł:

Zamiast odgrzewać kotlety schabowe, robię z nich nowe danie. Obkładam mięso dodatkami i zapiekam

Kotletów schabowych nigdy nie jest za dużo. Gdy po niedzielnym obiedzie zostaje mi jeszcze w lodówce spory stosik, zamiast po prostu je odgrzewać, robię z nich coś ekstra. Schabowe w tym daniu na pewno nie wyjdą suche. Do tego wystarczą ziemniaki i surówka. I nic się nie stanie, jeśli kawałek panierki gdzieś przypadkiem odejdzie. To nasza nowa poniedziałkowa tradycja.
Użytkownik Gabriela Francuz w dniu 01.03.2024 16:12 opublikował artykuł:

Smaruję ciasto francuskie, zwijam i zapiekam. Ekspresowy deser jak z najlepszej cukierni

Być może już nieraz widzieliście takie bułeczki z ciasta francuskiego w witrynkach cukierni. Misternie zwinięte i wypieczone ślimaczki kryją w sobie wiele rodzajów nadzienia, w tym np. pistacjowe. O ile nikt nie ma problemu z ich zamówieniem do kawy, tak z reguły wszyscy myślą, że to bardzo wymagające i pracochłonne. Z naszym przepisem się nie narobicie, a efekt będzie taki sam, jeśli nie lepszy.

To może cię zainteresować