Białe mięso a zrównoważona produkcja

Mięso indycze to właściwy produkt na obecne czasy. Jednym z jego niezaprzeczalnych walorów jest uniwersalny smak, który umożliwia przygotowanie niezliczonej wersji potraw.

Unia Europejska kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo żywności i odpowiedzialność producentów na każdym etapie łańcucha żywnościowego. Wprowadzona przez UE idea „od pola do stołu” oznacza, że wszystkie etapy produkcji drobiu są ściśle kontrolowane, a reguły dotyczące bezpieczeństwa mięsa drobiowego są niezwykle restrykcyjne. W praktyce sprowadza się to do tego, że mięso podlega stałej kontroli weterynaryjnej, jest dokładnie badane, a jego produkcja jest dokumentowana i przebiega według określonych zasad. Dodatkowo, co ważne, zawsze można zidentyfikować jaką ścieżką produkt podąża od początku jego drogi do interesującego nas etapu.

Dietetyk dr inż. Joanna Neuhoff-Murawska zwraca uwagę na stanowisko ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia, którzy niedawno opublikowali aktualizację Piramidy Zdrowego Żywienia. Mięso znajduje się na niej tuż obok ryb i roślin strączkowych[1]. Nie ulega zatem wątpliwości, że warto pamiętać o nim podczas planowania naszych posiłków. Czy jednak gatunek mięsa, który trafia na nasze talerze, ma znaczenie? Okazuje się, że bardzo duże! 

Dlaczego warto postawić na indyka?

Przyjrzyjmy się indykowi bliżej. Obecnie jego mięso jest niedoceniane – niesłusznie. Dietetyk dr inż. Joanna Neuhoff-Murawska podkreśla, że indyk jest źródłem białka, witaminy D, niacyny oraz cynku.  Białko przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej, a witamina D pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów i kości. Niacyna przyczynia się do zmniejsza uczucia zmęczenia i znużenia, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych. Cynk pomaga zachować zdrowe włosy, paznokcie i skórę.[2] 

Gdzie szukać indyka?

Mięso indycze do niedawna nie było tak szeroko dostępne, jak dziś. Można je było znaleźć głównie w niewielkich sklepach lub na bazarach. Zaszło jednak wiele zmian: właściciele sklepów wielkopowierzchniowych i dyskontów zauważyli potrzeby swoich klientów wymagających produktów wysokiej jakości. Dlatego coraz częściej na półkach większych sklepów można spotkać indyka. Zwykle świeże partie tego gatunku drobiu dostępne są w formie gotowych do użycia filetów, udźców czy polędwiczek. Mięso indycze dostępne jest także jako np. porcja rosołowa, mięso gulaszowe lub mielone. Bez problemu znajdziemy również porcje golonki.

 

[2] M. Michalczuk, A. Siennicka:  „Właściwości dietetyczne mięsa różnych gatunków drobiu utrzymywanych w alternatywnych systemach chowu”.  SGGW  Warszawa; Przegląd hodowlany nr 11/2010.