Advertisement

Jak zrobić idealne pierniczki świąteczne?

Wszystkie składniki, których potrzebujesz, aby przygotować wyśmienite pierniczki świąteczne, prawdopodobnie masz już w domu. Zapoznaj się z listą i w razie czego wybierz się na zakupy w celu uzupełnienia zapasów. Nie zapomnij o aromatycznych korzennych przyprawach! My skorzystaliśmy cynamonu i imbiru Kamis.

Składniki na około 40 porcji:

Przygotowujemy ciasto!

A oto przepis na pierniki świąteczne! Masło wraz z miodem, cukrem i przyprawami umieść w niewielkim rondelku. Wszystkie składniki podgrzej, a gdy masło się rozpuści, dokładnie wymieszaj. Następnie wsyp do miski mąkę, sodę oczyszczoną i wbij jedno jajko. W naczyniu umieść także zawartość rondla. Ciasto wyrabiaj ręcznie, dopóki wszystkie składniki nie stworzą jednolitej masy. Później dokładnie przykryj miskę folią i umieść w lodówce na około dwie godziny.

Rozrywka dla całej rodziny

Po wyjęciu ciasta z lodówki przychodzi pora na prawdopodobnie najprzyjemniejszą część przygotowywania pierników świątecznych. Podziel ciasto na mniejsze części, a następnie każdą z nich równomiernie rozwałkuj na placek o grubości maksymalnie 4 mm. Do wycinania ciasteczek możesz zaangażować całą rodzinę. Z pewnością największą frajdę sprawi to najmłodszym. W sklepie łatwo znajdziecie specjalne świąteczne foremki, na przykład w kształcie choinek, ludzików, gwiazdek i innych bożonarodzeniowych symboli. Możecie również postawić na własną inwencję. Jedynym ograniczeniem pozostaje kreatywność, a tej z pewnością nie brakuje dzieciom!

Pieczenie pierników świątecznych trwa najwyżej kwadrans i powinno odbywać się w temperaturze około 180 stopni Celsjusza. Blachę najlepiej wyłożyć wcześniej papierem do pieczenia, aby ciasteczka do niej nie przywierały. Pierniczki układaj, zachowując pomiędzy nimi pewne odstępy, ponieważ ciasto pod wpływem temperatury zwiększy swoją objętość. Wyjęte z piekarnika ciastka opcjonalnie można przyozdobić lukrem lub posypką.

Pierniki świąteczne miękkie najlepiej upiec nawet kilka dni przed Gwiazdką. Nie chodzi wyłącznie o to, że po pierwszej degustacji trudno będzie oprzeć się ich smakowi i być może większość z nich zostanie skonsumowana jeszcze przed nadejściem Wigilii. Głównym powodem jest to, że ciasteczka zamknięte na jakiś czas w metalowych pudełkach stają się po prostu bardziej miękkie, dzięki czemu będą później wprost rozpływać się w ustach!