Kuchnia japońska większości Polaków z pewnością kojarzy się z sushi. Sushi to nie tylko ryba w ryżu owinięta morskimi sprasowanymi wodorostami. Ta potrawa zdecydowanie traktowana jest jako najbardziej popularne i najczęściej przygotowywane danie w kuchni japońskiej. Japończycy wychodzą z założenia iż gotowanie potraw jest zbędne, dlatego przygotowywane przez nich posiłki są tylko po krótce poddawane obróbce cieplnej, większe znaczenie ma sposób podania oraz wielkość przygotowywanych składników – te powinny być dosyć małe.

 

Kuchnia kraju kwitnącej wiśni, podobnie jak w przypadku innych kuchni orientalnych, jest różnorodna pod względem  regionu, z którego się wywodzi. Warte uwagi są wykorzystywane przez nich sposoby przyrządzania potraw, które można podzielić na:
 
+ Namasumono – potrawy nie gotowane, surowe,
+ Nikomono – dania gotowane (zupy, dania gotowane na parze, potrawki z ryb, owoców morza i warzyw)
+ Teppanyaki – dania grillowane z użyciem specjalnej płyty (teppan)
+ Yakimono – potrawy przygotowywane na ruszcie
+ Agemono – dania smażone
+ Tsukemono – warzywa marynowane (nasze pikle)
+ Sunomono – sałatki z warzyw, ryb i owoców morza
+ Gohanmono – dania przygotowywane z ryżu
+ Sushi – najczęściej przyrządzane danie a naszym kraju, jak i na całym świecie z kuchni japońskiej, przygotowywane z ryżu, ryby oraz prasowanych wodorostów.

 

W kuchni japońskiej podstawą wszystkich dań jest ryż, który spożywa się bez dodatów lub z innymi składnikami. Kolejnymi często występującymi składnikami tej kuchni są warzywa, ryby oraz owoce morza. Bardzo popularnym danie kuchni japońskiej jest zdecydowanie zupa miso, będąca wywarem sojowym (na bazie pasty miso) połączona z owocami morza, wodorostami oraz serkiem tofu. Japończycy przygotowujący posiłki nie obejdą się w kuchni bez warzyw fuki, grzybów shitake oraz alg morskich i glonów. Ważnymi elementami tej kuchni są również: wasabi – ostry japoński chrzan koloru zielonego oraz sos sojowy (nieco słodszy i posiadający głębszy smak od chińskich sosów sojowych)

 

Sushi

Sushi to tradycyjna potrawa kuchni japońskiej przygotowana z ryżu o okrągłych ziarnach (jest on bardziej klejący), zaprawy octowej przygotowanej z octu ryżowego, soli oraz cukru dodawanej do ryżu po jego ugotowaniu i wystudzeniu. Kolejnym typowym dla tej kuchni dodatkiem sushi są wodorosty będące podstawą ich żywienia. Prasowane wodorosty powstają na morskich farmach, gdzie w procesie osuszania i prasowania, podobnego zresztą do wyrobu papieru formowane są arkusze nori cienkie niczym kartki z zeszytu. Nadzienie sushi jest kwestią gustu, ponieważ każdy może sam skomponować najlepsze dla niego smaki, ale takie najbardziej popularne to: marchew, ogórek zielon, avokado, rzodkiew daikon, marynowana tykwa, paluszki surimi (krabowe), surowy bądź wędzony łosoś, tuńczyk, krewetki oraz omlet tamago. To wszystko razem tworzy arcydzieła sztuki, które zachwycają naszych gości. Do sushi podaje się sos sojowy, może być z dodatkiem wasabi, oraz marynowany imbir spożywany między różnymi rodzajami sushi, aby przeczyścić kubki smakowe. Bardzo często sushi popija się zieloną herbatą.

Istnieje wiele rodzajów sushi:

Nigiri-sushi – sushi przygotowywane oraz formowane za pomocą dłoni

Maki-sushi – sushi powstałe w wyniku ułożenia ryżu, kawałka ryby, często również ogórka na płacie wodorostu nori oraz zawinięcia za pomocą bambusowej maty

Chirashi-sushi – tzw. „sushi porozsypywane”

Temaki-sushi – najciekawsza forma sushi, ponieważ przygotowywana jest przez samego spożywającego. Na stół podawane są wszystkie potrzebne składniki, a zainteresowany sam dobiera których z nich użyje oraz w jakich proporcjach

Kuchnia Japońska obecnie bardzo zyskuje na popularności, w dobie życia w biegu, ciągłego stresu oraz braku czasu na regularne posiłki, to właśnie ona jest często wybierana. Posiłki są świeże (zazwyczaj przygotowane zaraz przed podaniem), bardzo zdrowe oraz niskokaloryczne. Nie trzeba dalego szukać dowodów na poparcie tych argumentów, wystarczy spojrzeć na średnią długość życia Japończyków. Wiele ciekawych informacji oraz przepisy kuchni japońskiej można znaleźć na stronie: www.ChinskiePrzepisy.pl