Co można zrobić w woku?

Dania z woka to podstawa kuchni chińskiej oraz wietnamskiej. Naczynie to jest niezbędne do przyrządzenia wielu potraw w prawidłowy sposób. Czym różni się od naszych patelni? Przede wszystkim sposobem rozprzestrzeniania ciepła oraz brakiem konieczności użycia dużej ilości tłuszczu. Kuchnia azjatycka jest zdrowsza i mniej kaloryczna niż europejska, między innymi dzięki zastosowaniu konkretnych sposobów przygotowywania potraw. Jeśli chodzi o dania z woka, przepisy są bardzo proste. Można zrobić w nim wiele potraw, bez konieczności używania innych naczyń. W woku zrobimy klasyczny pad thai, tofu na różne sposoby, kurczaka, warzywa czy ryż. Potrawy z woka są szybkie w przygotowaniu, gdyż czas smażenia jest krótszy niż na tradycyjnej patelni. Co istotne, wszystkie składniki poddawane obróbce termicznej w tym naczyniu zachowują swój smak i aromat. Prawdziwe chińskie danie z woka będzie łatwością nawet dla początkującego amatora kuchni.

Jak smażyć w woku?

Potrawy chińskie z woka nie są trudne do przygotowania, jednak należy trzymać się kilku kluczowych zasad. Zanim je poznasz, warto dowiedzieć się czym tak właściwie jest wok i jakie są różnice między nim a tradycyjną patelnią. Wok jest naczyniem przypominającym okrągłą miskę z większymi uchwytami. Tradycyjny kantoński wok posiada dwie rączki, natomiast nieco nowsze woki pekińskie i mandaryńskie mają jeden uchwyt, dzięki czemu jeszcze bardziej przypominają patelnię. Naczynie to wykonane powinno być ze stali węglowej. Choć woki znane są w Azji od setek lat, obecnie coraz bardziej dostosowują się do idącego naprzód świata. Dzięki temu na rynku można znaleźć woki przystosowane do kuchenek indukcyjnych. Charakteryzuje je nieco spłaszczone dno.

Dania z woka przygotowuje się dzięki technice smażenia w ruchu. Jest to bardzo powszechny sposób przygotowywania jedzenia w krajach Dalekiego Wschodu. Polega on na smażeniu na bardzo silnym ogniu przy ciągłym mieszaniu zawartości naczynia. Ze względu na to, że taka obróbka trwa krótko, należy jeszcze przed przystąpieniem do smażenia przygotować wszystkie składniki. Najlepiej pokroić je na w miarę równe kawałki, by czas smażenia był zbliżony. Oczywiście do smażenia na woku należy użyć odrobiny oleju. Można wlać także bulion, w zależności od tego jaką potrawę przygotowujemy. Jednak istotne, by naczynie mogło się wcześniej dobrze nagrzać na średnim ogniu. W następnej kolejności do woka należy wrzucić przyprawy, posiekany czosnek lub cebulę, po czym dodajemy mięso i smażymy do 5 minut. Na końcu wrzucamy warzywa, gdyż potrzebują one najmniej czasu na ogniu. Dobrym sposobem jest zaczynanie od tych najtwardszych, a po przysmażeniu odsuwanie ich na bok woka, by dodać miększe. Taka technika przygotowania potraw pozwala na uzyskanie idealnej konsystencji składników. Mięso będzie soczyste i miękkie. Warzywa natomiast zachowają chrupkość i uwolnią swój aromat. Cały proces przyrządzania potraw trwa zaledwie kilka minut, a efekt końcowy jest naprawdę zachwycający.

Przepisy na potrawy z woka

Przepisy na dania z woka nie są skomplikowane i poradzą sobie z nimi nawet początkujący kucharze. Jednak przy udziale tej oryginalnej patelni można stworzyć potrawy robiące świetne wrażenie. Bez wątpienia należą do nich: makaron z woka z kiełbasą i warzywami w sosie słodko-kwaśnym, czy makaron ryżowy z kurczakiem w słodkim sosie chilli. Do przygotowania tych potraw nie potrzeba orientalnych składników, a ponadto przepisy z woka można niemal dowolnie urozmaicać, np. zmieniając rodzaje mięsa. Kuchnia chińska często wykorzystuje drób oraz wieprzowinę, które łatwo można przygotować w woku. Prostymi i smacznymi daniami kuchni azjatyckiej są: wieprzowina orientalna z młodymi warzywami i pyszny chow mein z polędwiczką i warzywami. Jak widać, wok to prawdziwy "must have" dla wielbicieli egzotycznych smaków.