Sposób przygotowania:

Ilość osób:

Sposób podania:


Poziom trudności:


Czas przygotowania:

Inne:

Przepisy na: Barszcz ukraiński

Barszcz ukraiński to potrawa wzbudzająca wiele pozytywnych kontrowersji: nawet sami Ukraińcy przygotowują ją na rozmaite sposoby. Niezależnie od występujących regionalnie różnic, zupa ta stanowi chlubę naszych wschodnich sąsiadów. Bardzo często podaje się ją również w Polsce, zgodnie z rodzinnymi tradycjami i upodobaniami.

liczba przepisów: 40
Dodane przez: monikaT83 foto

Barszczyk ukraiński z chrzanową nutą

Rozgrzewająca, sycąca w pięknym kolorze zupka-polecam serdecznie:)

kategoria: Zupy barszcz barszcz ukraiński opublikowany: 18.01.2013 | wyświetlono: 393 Książki kucharskie: 4 | Polecenia: 0
Dodane przez: elagie

Barszcz ukraiński

Jedna z moich ulubionych zup i jedna z pierwszych jakie nauczyłam się gotować.

kategoria: Zupy barszcz barszcz ukraiński opublikowany: 03.09.2013 | wyświetlono: 369 Książki kucharskie: 0 | Polecenia: 0
Dodane przez: JulkaTomeczek 1dd

Barszcz ukraiński

Pyszna i pożywna zupa dla całej rodziny.

kategoria: Zupy barszcz barszcz ukraiński opublikowany: 16.11.2017 | wyświetlono: 7158 Książki kucharskie: 14 | Polecenia: 0

Z jakich składników robimy barszcz ukraiński?

Barszcz ukraiński z fasolą i kapustą uchodzi za danie niezwykle sycące; niektórzy twierdzą wręcz, że potrafi zastąpić dwudaniowy obiad. Nic dziwnego, skoro do wymienionych warzyw dodajemy jeszcze ziemniaki oraz - bardzo często - gotowane mięso (wołowe bądź wieprzowe). Ten typ barszczu okazuje się więc zarazem treściwy i nietuczący. Stanowi idealną propozycję dla osób o rozmaitych potrzebach żywieniowych.

Zachętą do przygotowania barszczu rodem z Ukrainy będzie niewątpliwie prosty przepis. Kolejne kroki nie powinny sprawiać kłopotu nawet osobom, które przeważnie omijają kuchnię szerokim łukiem. Tak naprawdę chodzi bowiem tylko o to, aby zgromadzić potrzebne składniki oraz połączyć je ze sobą w odpowiedniej kolejności. Inna sprawa, że niektóre działania należy podjąć nieco wcześniej: na przykład fasolę powinniśmy namoczyć i pozostawić na 12 godzin przed przystąpieniem do gotowania zupy. Z kolei sam mięsny wywar trzeba gotować przez 3-4 godziny. Widać zatem, że tradycyjny barszcz ukraiński - chociaż niezbyt skomplikowany - wymaga nieco czasu i uwagi.  

W "polskiej" odmianie barszczu ukraińskiego często spotyka się suszone grzyby - np. prawdziwki czy podgrzybki. Choć oryginalna receptura w zasadzie ich nie przewiduje, wiele osób stawia na uświęcony naszą tradycją przepis babci. Tak przygotowana zupa nadaje się nie tylko do podawania na co dzień, ale nawet do uraczenia nią domowników w trakcie wieczerzy wigilijnej. Już choćby z tego względu warto zanotować ją w pamięci.

Ukraińscy szefowie kuchni utrzymują, że wyznacznikiem jakości barszczu jest jego intensywny, czerwony kolor. Uzyskuje się go dzięki ręcznemu poszatkowaniu buraków. Jeśli przeprowadzimy ten proces maszynowo, warzywa nieco stracą barwę. Podobny efekt może przynieść wrzucenie ich zbyt szybko do mięsa - na początkowym etapie powinny być przygotowywane osobno.  

Jak przyprawiamy barszcz ukraiński?

Solidny przepis na barszcz ukraiński z fasolą powinien podkreślać wagę właściwego doprawienia zupy. W wielu regionach Ukrainy nie poprzestaje się wyłącznie na soli i pieprzu. Za kluczową przyprawę uchodzi tam czosnek, który wyraźnie modyfikuje smak potrawy. Trzy ząbki czosnku ściera się do ugotowanej zupy na tarce, a dopiero później wzbogaca danie pozostałymi przyprawami.
Zupa ukraińska upodobała sobie czosnek do tego stopnia, że jego prawidłowe wykorzystanie urasta wręcz do rangi sekretu. W każdym domu wygląda to nieco inaczej, w zależności od konkretnej tradycji kulinarnej, w jakiej wychowywała się gospodyni.

Jak podajemy barszcz ukraiński?

Kiedy gotowa zupa zostanie już przelana na talerze, warto ją uatrakcyjnić kleksem śmietany. Sprawdzi się to zwłaszcza wówczas, jeżeli planujemy zaserwować barszcz ukraiński w charakterze jedynego dania obiadowego. Śmietana wpłynie znakomicie na jego gęstość i pożywność.

Ukraińska tradycja pozostawia nam zresztą nawet jeszcze szersze pole manewru. Zaleca bowiem podawanie barszczu wraz z małymi drożdżowymi bułeczkami, czyli tzw. pampuszkami. Polewa się je zimnym czosnkowym sosem. Taki smakowity dodatek sprawi z pewnością, że nikt nie odejdzie od stołu głodny.

Ile kalorii ma barszcz ukraiński?

Kaloryczność barszczu będzie zależała oczywiście od sposobu jego przygotowania. Niektóre źródła podają, że jedna porcja dostarcza organizmowi zaledwie 76 kalorii. Wartość ta wzrasta nieco, jeśli w naszej zupie znajdują się kawałki mięsa. Jeszcze więcej kcal otrzymamy po dodaniu łyżki śmietany.

Czy barszcz ukraiński jest zdrowy?

Barszcz ukraiński to z pewnością jedna z najzdrowszych zup. Zawarte w nim warzywa stanowią nieocenione źródło witamin A, B, C i E, a także licznych składników mineralnych (m.in. cynku, fosforu, potasu, wapnia czy żelaza).