Barszcz

Barszcz, to potrawa wywodzących się z krajów Europy Środkowej i wschodniej. Jest ona w naszym kraju bardzo popularna, szczególnie barszcz czerwony. W dużej mierze wykonuje się ją z buraków i kości różnych zwierząt (rodzaj mięsa znacznie zmienia smak całego dania). Popularna jest nie tylko w trakcie ciepłych, lecz także zimnych dni.

Liczba przepisów: 504

Jakie są rodzaje barszczu?

Barszcz, to bardzo popularna potrawa nie tylko w naszym kraju. Taką potrawę jada się również w niektórych krajach Europy centralnej lub wschodniej np. na Ukrainie. Z racji tego, że ta zupa jest dość wiekowa i popularna w naszej części kontynentu, można się spotkać z wieloma jego odmianami. Bez wątpienia najpopularniejszym rodzajem jest barszcz czerwony, ale można również spotkać barszcz czerwony na zakwasie, barszcz biały, po ukraińsku, lecz także, wołyński, rosyjski, czy z botwinki. Taką potrawę wykonuje się na wiele okazji, takich jak święta Bożego Narodzenia. Barszcz wigilijny, to inaczej, wszystkim dobrze znany barszcz czysty, do którego dodaje się również uszka lub pierogi. Do barszczów można również zaliczyć chłodnik litewski, który jest jedynym rodzajem tej zupy, który został stworzony, żeby spożywać go na zimno.

Jak widać rodzajów tej zupy mamy bardzo dużo, a wyżej przedstawione to są najpopularniejsze rodzaje, które możemy spotkać praktycznie w każdej restauracji serwującej barszcz.

W tym miejscu warto skupić się na dwóch najpopularniejszych rodzajach barszczu, a także, z czego się je robi. Pierwszym z nich jest barszcz czerwony, który jest klasycznym wyborem na każdą okazję. Barszcz czerwony swoją nazwę, smak oraz kolor zawdzięcza przede wszystkim burakom, z których jest on w dużej mierze wykonany. Skąd pochodzi taki rodzaj barszczu? Pierwsze wzmianki o tej zupie, pojawiają się w książkach z XVI wieku. Początkowo był on wykonywany z tzw. rurką, czyli z kością szpikową, która dodawała mięsnego aromatu. Następnym, równie popularnym barszczem jest ten pochodzenia ukraińskiego. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi on z Ukrainy i co ciekawe jego historia również sięga XVI wieku. Początkowo, był on przygotowywany z liści barszczu zwyczajnego i miał zieloną barwę. Dziś, taki barszcz jest lekko różowy i do jego wykonania nie używa się buraka, tylko selera, pietruszkę oraz por.

Jak podaje się barszcz czerwony?

Przyjęło się, że barszcz czerwony powinno się podawać w czystej postaci bez żadnych dodatków. Jednak jak możemy zaobserwować, ten zwyczaj trochę odszedł do lamusa i dziś taki barszcz często podaje się z uszkami, pierogami lub pasztecikami. Jest jedna niepisana zasada, która mówi, że barszcz czerwony można podawać z pasztecikami w specjalnie przygotowanych filiżankach – jest to bardziej eleganckie. Taki barszcz często podaje się w towarzystwie krokietów. Można go tak naprawdę pić przy każdym posiłku. Taki barszcz może być również zabielany śmietaną lub jogurtem.

Jak podaje się barszcz biały?

Tą tradycyjną polską zupę, można podawać na wiele różnych sposobów. Barszcz biały jako bardzo stara zupa, którą je się głównie na święta Wielkiej Nocy. Przyjęło się, że są nimi głównie dodatki mięsne takie jak biała kiełbasa, boczek lub chipsy z salami. Oczywiście taka zupa bardzo dobrze smakuje z ziemniakami. Podawać ją również można z jajkami ugotowanymi na twardo oraz chrzanem.

Ile kalorii ma barszcz?

Oczywiście każdy rodzaj barszczu ma inną wartość energetyczną, dlatego nie można podać jednej wartości ogólnej dla barszczu. Dla przykładu podamy wartość jednej, 300 ml, porcji barszczu czerwonego, lecz także barszczu białego oraz ukraińskiego (czyli tych, które możemy najczęściej spotkać na polskich stołach). Porcja barszczu czerwonego ma zaledwie 162 kcal, barszcz biały 267 kcal, a barszcz po ukraińsku ma ich najmniej, bo zaledwie 117 kcal.

Jakie składniki odżywcze ma barszcz?

Jeśli chodzi o wartości odżywcze, to barszcz nie jest bogaty ani w białko, ani w tłuszcz (choć mogłoby się wydawać inaczej). W jednej porcji, która ma 300 ml, znajduje się zaledwie 9 gramów tłuszczów, 19,50 gramów węglowodanów oraz 6,30 gramów białka. Podane dane dotyczą barszczu czerwonego.

To może cię zainteresować