Befsztyk tatarski

0 (0 ocen)

  • 15 min
  • Dla 2 osób
  • Łatwy

Befsztyk tatarski. Klasyk nad klasykami! Rozpływają się nad nim koneserzy sztuki kulinarnej. I choć nie jest potrawą pochodzenia polskiego, to ta tradycyjna, polska przekąska jest kwintesencją wystawnych bankietów, przyjęć i kolacji. Przepis na tatar wydaje się prosty, w praktyce jednak głębia smaku zależy od wyboru odpowiedniego mięsa i techniki przygotowania. Najlepszy tatar to tatar przygotowany z najdelikatniejszej i najświeższej polędwicy wołowej. Mięso musi być dobrej jakości, ze sprawdzonego źródła. Do przygotowania tej wspaniałej przystawki użyłam wołowiny Wagyū. Mięso to pochodzi z rozpieszczanych krów rasy Kobe, które żyją w Kraju Kwitnącej Wiśni. Wołowina Wagyū uważana jest za najlepszą i najzdrowszą wołowinę na świecie. Charakteryzuje się wyjątkową jakością i smakiem, co za tym idzie bardzo wysoką ceną. Jednak ten gatunek mięsa wynosi potrawę w inny wymiar smaku. Warto przynajmniej raz w życiu spróbować tego gatunku mięsa, które zapewnia niezapomniane doznania smakowe. Zaś same dodatki to już kwestia upodobań. Klasyczny tatar to żółtko, ogórki i cebulka. Można wzbogacić jego smak musztardą, kaparami, anchois czy grzybkami. Bez względu na to, na jakie dodatki się zdecydujemy, powinny znaleźć się na talerzu obok mięsa-nie łączymy ich z mięsem podczas przygotowania potrawy. Tatar jest potrawą, którą każdy na talerzu komponuje i doprawia według własnego smaku.

  • 15 min
  • Dla 2 osób
  • Łatwy

Składniki:

  • 200 g polędwicy wołowej
    2 żółtka
    2 łyżki sosu worcestershire
    2 łyżki oliwy extra vergine
    2 łyżki wody gazowanej
    świeżo mielony pieprz czarny
    sól

    Dodatkowo

    1 cebula biała
    2 łyżki musztardy Dijon
    4 ogórki konserwowe
Wystaw ocenę:

0 (0 ocen)

Zobacz również:

Przystawki Tatar

Befsztyk tatarski - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Schłodzone mięso zdecydowanie lepiej się kroi, więc przed przystąpieniem do przygotowania tatara dobrze jest mięso schłodzić w lodówce przez 2 godziny. Schłodzoną wołowinę kroimy ostrym nożem w poprzek włókien na cienkie plasterki. Każdy plasterek kroimy w cienkie paski, a następnie w drobną kostkę. Delikatnie możemy mięso posiekać, jednak należy uważać, aby z mięsa nie zrobić papki. Powinno zachować swoją strukturę. Jeśli używacie do tatara ligawy bądź innego, twardszego kawałka mięsa, należy go dokładniej i dłużej posiekać. Do tak przygotowanego mięsa dodajemy oliwę, wodę oraz pozostałe przyprawy i dokładnie wyrabiamy.
    Cebulę i ogórki kroimy w drobną kostkę. Mięso formujemy (ja użyłam do tego ring) i układamy na talerzu. Na górze robimy wgłębienie, w które wybijamy żółtko. Pamiętajmy, aby przed rozbiciem jajka dobrze wyparzyć skorupkę! Wierzch posypujemy świeżo, grubo mielonym pieprzem czarnym. Cebulkę, ogórki oraz musztardę układamy na talerzu obok mięsa, aby każdy mógł doprawić i skomponować tatar według swojego smaku. Tatar podajemy ze świeżym pieczywem.
Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Wołowina

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Podobne przepisy

To może cię zainteresować