Jarski bigos wigilijny

4.51 (153 ocen)

  • 3 godz.
  • Dla 8 osób
  • Średni

Bigos wigilijny to jedno z podstawowych dań na świątecznym stole. Świąteczny bigos można przygotować już kilka dni przed Wigilią – po kilku dniach danie będzie jeszcze smaczniejsze. Przechowywać go należy w lodówce i odgrzewać partiami. Podawać jako jedno z potraw wigilijnych lub jako dodatek do świątecznych potraw czy w formie samodzielnego dania, z dodatkiem pieczywa.

  • 3 godz.
  • Dla 8 osób
  • Średni

Składniki:

  • 1 kg kiszonej kapusty
    1/2 kg białej kapusty
    1 szklanka soi lub soczewicy
    1 kwaśne jabłko
    1 cebula
    2 łyżki powidła śliwkowego
    10 wędzonych śliwek
    garstka suszonych grzybów
    4 łyżki sosu sojowego
    3 ząbki czosnku drobno posiewne
    10 ziaren pieprzu
    4 ziela angielskie
    3 goździki
    2 liście laurowe
    łyżeczka kminku
    łyżeczka pieprzu ziołowego
    łyżeczka cząbru
    pół łyżeczki tymianku
    pół łyżeczki ziaren kolendry
    pół łyżeczki ziaren gorczycy
    sól
Wystaw ocenę:

4.51 (153 ocen)

Zobacz również:

Dania główne Bigos

Jarski bigos wigilijny - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Najlepiej przygotowuje się bigos w dużym garnku z bardzo grubym dnem, dobrze się go miesza drewnianą łyżką. Podczas gotowania bigosu ważne jest, aby garnek był na naprawdę małym ogniu i aby cały czas była w nim woda – w innym wypadku bigos się spali. Dlatego w końcowym etapie gotowania trzeba do garnka zaglądać co pół godziny i w razie potrzeby dolewać po pół szklanki wody lub więcej.
    Dzień przed gotowaniem bigosu suszone grzyby namoczyć w 1 1/2 szklanki zimnej wody. Zostawić na noc. Jeśli używamy soi to też ją namoczyć na noc.
    Następnego dnia kiszoną kapustę pokroić na drobniejsze kawałki. Na dnie garnka rozgrzać sporą ilość oleju, całe dno powinno być równo pokryte równą warstwą oleju. Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na oleju a następnie dodać kiszoną kapustę razem ze wszystkimi przyprawami oraz łyżką soli, zalać wszystko litrem wody i gotować na mały ogniu przez godzinę.
    W międzyczasie ugotować soję lub soczewicę w osolonej wodzie na półtwardo, uważać, aby się nie rozgotowała. Kiedy będzie gotowa odcedzić i odłożyć na bok.
    Białą kapustę poszatkować, jabłka nie obierać i zetrzeć na tarce. Grzyby pokroić na mniejsze kawałki (ale nie za drobne) i dodać do garnka białą kapustę, ugotowaną soczewicę, jabłko, śliwki, grzyby oraz wodę, w której się moczyły. Dodać jeszcze szklankę świeżej wody, sos sojowy i gotować na małym ogniu przez kolejną godzinę.
    Po godzinie dodać powidła, dokładnie wymieszać i w razie potrzeby podlać jeszcze wodą. Dokładnie wymieszać i gotować na małym ogniu przez przynajmniej 3 godziny, regularnie zaglądając i podlewając wodą. Na koniec osolić do smaku.
    Bigos jest najlepszy drugiego lub trzeciego dnia, po kilku odgrzaniach.
Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Kapusta

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Podobne przepisy

To może cię zainteresować