Ajvar czyli pasta z papryki i bakłażana

0 (0 ocen)

  • 2 godz. 30 min
  • Więcej niż 10 osób
  • Łatwy

Ajvar czyli bałkańska pasta z papryki i bakłażana to cudowny dodatek do różnych dań. Podaję ją na grzankach, jako dip do warzyw lub jako sos do makaronu. Jest naprawdę uniwersalna no i oczywiście przepyszna :-). Warto zrobić jej większą ilość, przechowywać w słoikach i zawsze mieć pod ręką w razie potrzeby. Na ajvar jest mnóstwo wersji przepisów, ja podaję mój własny, w którym warzywa grilluję co nadaje im wyjątkowego smaku. Zachęcam do wypróbowania, bo naprawdę warto :-).

  • 2 godz. 30 min
  • Więcej niż 10 osób
  • Łatwy

Składniki:

  • na 1l:

    10 dużych, słodkich, czerwonych papryk

    2 średnie bakłażany

    1 cebula

    3 duże ząbki czosnku

    60ml oliwy

    ostra papryka w proszku

    słodka papryka (2 łyżeczki)

    czosnek suszony

    sok z jednej cytryny

    pieprz

    sól
Wystaw ocenę:

0 (0 ocen)

Zobacz również:

Ajvar Pasty

Ajvar czyli pasta z papryki i bakłażana - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. 1.Papryki umyć, wyciąć gniazda nasienne. Opiec na patelni grillowej z każdej strony, aż staną się miękkie, a skórka będzie miejscami czarna (ja przykrywam folią aluminiową, szybciej miękną).

    2.Bakłażany umyć, przeciąć na pół. Stronę z miąższem lekko ponacinać w kratkę, posilić. Opiekać na patelni grillowej, aż miąższ będzie miękki (bakłażany także przykrywam folią).

    3.Gorące papryki włożyć do miski i przykryć szczelnie folią spożywczą, żeby zaparowały (ułatwi to ściągniecie skórki), następnie obrać.

    4. Bakłażany wybrać łyżką ze skórek.

    5. Całość (papryki i bakłażany) zmiksować na gładką masę.

    6.Cebulę obrać, zmiksować.

    7. Na dużej patelni rozgrzać oliwę, wrzucić zmiksowaną cebulę, podsmażać często mieszając aż się zeszkli, dodać mieloną słodką oraz ostrą paprykę, podsmażyć dosłownie chwilkę (trzeba mieszać i pilnować, bo może przypalić się w mgnieniu oka). Wlać masę paprykowo-bakłażanową, doprawić solą i pieprzem, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i wyciśnięty sok z cytryny. Podsmażać na małym ogniu, pilnując aby się nie przypaliło około 15-20 minut, aż zgęstnieje.

    8.Gotowy, gorący ajvar przekładam do wysterylizowanych słoików, zakręcam, odwracam denkiem do góry i czekam aż wystygnie. Tak zamknięte słoiki można przechowywać całą zimę.

Porady

Ilość soku z cytryny i ostrej papryki należy dobrać indywidualnie, pod swój smak.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Podobne przepisy

To może cię zainteresować