Sekretem udanych pierogów jest ciasto na pierogi. Obojętnie, czy macie akurat chęć na to danie z mięsem, z farszem wegetariańskim, słodkim serem czy z owocami, jeżeli ciasto na pierogi wyjdzie wam twardawe lub gumowate, cały obiad będzie nieudany. Dlatego warto poświęcić uwagę ciastu i znaleźć taką recepturę, która za każdym razem dobrze wam się sprawdzi. 

Jak zrobić ciasto na pierogi, żeby było miękkie i elastyczne?

Przepis na idealne ciasto na pierogi sprawdzi wam się już niedługo – przed świętami Bożego Narodzenia. Żeby było mięciutkie i plastyczne ważne są 4 zasady:

  • zrezygnujcie z dodawania do masy jajka

Szczególnie białko jaja źle wpływa na konsystencję ciasta. Sprawia, że staje się ono twardsze i podczas wałkowania "ucieka spod wałka". Ciasto na pierogi bez jajka wychodzi mięciutkie, nie lepi się do rąk, jest łatwe do wyrobienia oraz rozwałkowania. 

  • zwróćcie uwagę na temperaturę wody, dodawanej do ciasta

Powinna być gorąca. Nie dosłownie wrzątek, ale na tyle gorąca, żeby zdołała "zaparzyć" mąkę. Na początku możecie mieszać mąkę z wodą drewnianą łyżką, żeby na pewno uniknąć poparzenia dłoni. 

  • wybierzcie odpowiednią mąkę 

Najlepszą mąką do ciasta na pierogi jest mąka pszenna niskiego typu, czyli 450 (a najwyżej 480 lub 500). Możecie wybrać też mąkę pełnoziarnistą, ale pamiętajcie, żeby w takim wypadku dodać do ciasta więcej wody. Pierogi z mąki pełnoziarnistej będą twardsze od tych przygotowanych z białej mąki. 

  • dodajcie do ciasta odrobinę tłuszczu 

Ten składnik korzystnie wpłynie na elastyczność masy. W wersji wegańskiej może to być kapka oleju o neutralnym smaku lub oliwy. W przypadku pierogów z mięsnym farszem, świetnie sprawdzi się roztopione, ciepłe masło. 

Ciasto na pierogi - trik z miską

Prosta kuchenna sztuczka sprawia, że ciasto ma odpowiednio dużo czasu, żeby odpocząć, a na dodatek nabiera idealnej plastyczności. Trik polega na tym, żeby masę (po dokładnym jej wyrobieniu ręcznie) odłożyć na drewnianą deskę i przykryć ciepłą miską. Najlepiej, żeby to była miska ceramiczna lub ze szkła hartowanego, ogrzana wcześniej kilka minut w piekarniku.

Pod takim przykryciem ciasto na pierogi powinno odpoczywać do momentu, w którym miska zupełnie ostygnie, czyli kilkanaście minut do pół godziny. Dopiero wtedy można zabierać się za jego wałkowanie, wycinanie i nadziewanie. 

Mięciutkie ciasto na pierogi - przepis

Składniki:

Tak przygotowane ciasto na pierogi jest bardzo uniwersalne - możecie je nadziać dowolnym farszem. Pasuje zarówno do zrobienia słodkich pierogów z owocami, jak i do pierogów z mięsem mielonym, pierogów z soczewicą, pierogów ruskich czy wigilijnych pierogów z kapustą i grzybami