Dzyndzałki robi się równie łatwo, jak inne pierogi z mięsem. W smaku oraz z wyglądu przywodzą na myśl litewskie kołduny, nadziewane surową wołowiną. Nie pomylcie ich natomiast z dzyndzałkami z hreczką, czyli kaszą gryczaną – to dwa odmienne dania. 

Najsmaczniejsze regionalne pierogi

Jak Polska długa i szeroka, tak jej kuchnia smaczna. Pierogi to danie niezwykle wdzięczne, bo farsz można zrobić prawie ze wszystkiego – w zależności od regionu, dodawane są do nich specjalności każdego zakątka Polski. Na kurpiowszczyźnie spróbujecie znakomitych pierogów, nadziewanych grzybami i orzechami. W Lubelskiem zjecie sycące pierogi z kaszą gryczaną, białym serem oraz miętą. Na Podhalu zachwycicie się pierogami nadzianymi bryndzą, kapustą, surowym jajkiem i cebulą. Odwiedzając Pomorze, skosztujecie znakomitych pierogów koszalińskich z wędzonym boczkiem, kaszą gryczaną, jajkiem na twardo i cebulą. Wśród regionalnych polskich pierogów warto też wymienić chyrowskie pierogi z kapustą i grzybami (ten farsz jest specjalnością gospodyń z Beskidu Niskiego). 

Jeśli lubicie tradycyjne pierogi z mięsem i okrasą, koniecznie spróbujcie warmińskich dzyndzałków. Łatwo zrobicie je sami w domu, bo składniki są ogólnodostępne. Wołowinę do pierogów warmińskich wybierzcie jak na zrazy. Najlepsze będzie mięso od udźca, czyli pierwsza krzyżowa, zrazowa a także ligawa lub od karku – rozbratel. Mięso powinno być bardzo dobrej jakości. 

Dzyndzałki warmińskie - przepis 

Składniki na ciasto:

  • 500 g mąki pszennej
  • 2 jajka
  • 1 łyżeczka oleju (np. słonecznikowego lub rzepakowego)
  • 1/2 łyżeczki soli
  • ok. 250 ml ciepłej wody

Składniki na farsz:

  • 450 g mielonej wołowiny
  • 200 g tłustego boczku bardzo drobno posiekanego (połowa do farszu, z drugiej połowy przygotujecie okrasę)
  • 2 małe cebule (1 do farszu, druga do omasty)
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka suszonego majeranku
  • do smaku: sól i świeżo mielony czarny pieprz

Sposób przygotowania:

  1. W misce wymieszajcie mięso ze 100 g boczku, dodajcie jajko, 1 drobno posiekaną cebulę, doprawcie solą, pieprzem i suszonym majerankiem;
  2. Wyróbcie masę, najlepiej zwilżonymi w zimnej wodzie rękami;
  3. Następnie zabierzcie się za przygotowanie ciasta na dzyndzałki. Mąkę przesiejcie na sicie, wbijcie do niej 2 jajka, olej i sól, a następnie zagniećcie ciasto pierogowe, dodając stopniowo ciepłą wodę; 
  4. Kiedy ciasto stanie się elastyczne, dajcie mu chwilę odpocząć (przykryjcie je czystą ściereczką);
  5. Po ok. 10 minutach rozwałkujcie ciasto na cienki placek i szklanką lub specjalną foremką wykrawajcie z niego krążki;
  6. Na każdy krążek nakładajcie porcję farszu;
  7. Porcje ciasta z farszem składajcie na pół i zlepiajcie brzegi palcem zwilżonym w wodzie;
  8. Dzyndzałki wrzucajcie na osolony wrzątek i gotujecie ok. 10 minut (dokładny czas jest zależny od wielkości dzyndzałków).

Gorące dzyndzałki podawajcie z tradycyjną okrasą z podsmażonej reszty boczku i drugiej cebuli. Ja na wierzch każdej porcji dodaję jeszcze kleks kwaśnej śmietany, bo tak nam najbardziej smakuje.