Zwykle obsmaża lub odsmaża się pierogi z kapustą i grzybami lub ruskie - wcześniej oczywiście już ugotowane. Na patelnię możecie jednak śmiało wrzucić również pierogi leniwe (obsmażone kluseczki z masłem i bułką tartą zyskają głębszy smak), klasyczne pierogi ze słodkim serem, z owocami, z makiem oraz z kurczakiem i mięsem mielonym. Wielu koneserów pierogów twierdzi, że w takiej formie są jeszcze smaczniejsze niż po prostu z wody. Czasami jednak po odsmażeniu są dość twarde, co zniechęca niektórych do jedzenia. Mamy dla was patent, dzięki któremu problem niesmacznych smażonych pierogów przejdzie do historii. Odtąd wszyscy w domu będą chcieli jeść tylko pierogi z patelni. 

Jak smażyć pierogi, by nie wyszły twarde?

Po odcedzeniu ugotowane pierogi przeznaczone do podsmażenia trzeba wystudzić w odstępach, na talerzu lub desce posmarowanej tłuszczem. Woda z powierzchni ciasta powinna wyparować. Jeśli są już chłodne, ale wciąż wilgotne, możecie osuszyć je delikatnie za pomocą ręcznika papierowego. Powierzchnia ciasta pierogów do smażenia powinna być sucha.

Tak przygotowane pierogi obsmażajcie na średnim ogniu na złoty kolor z obu stron. Ogień nie powinien być zbyt niski (wtedy smażenie będzie zbyt długie, ciasto wyjdzie twarde, będzie przywierać i zacznie w cieńszych miejscach pękać), ani zbyt wysoki. Wtedy je przypalicie, a skórka będzie jeszcze twardsza. 

Jak smażyć pierogi na patelni, by były jeszcze smaczniejsze?

Niezależnie od smaku waszych ulubionych pierogów, na patelni da się go jeszcze bardziej podkręcić. Gdy tylko rozłożycie pierogi na patelni, posypcie je szczyptą ulubionej przyprawy i obsmażcie przez ok. 2 minuty na średnim ogniu. Następnie przewróćcie je na 2. stronę i ponownie doprawcie. Wybór przypraw należy do was i od rodzaju pierogów, które akurat macie na patelni.

Do pierogów z mięsem mielonym świetnie będzie pasować przyprawa do kotletów mielonych. Do ruskich wystarczy odrobina świeżo zmielonego pieprzu i okrasa z cebulki, ale ciekawym rozwiązaniem będzie też zielona czubryca lub odrobina gałki muszkatołowej (uważajcie z ilością, bo lubi gorzknieć). Pierogi z kapustą i grzybami polubią się z odrobiną tymianku lub majeranku. Podsmażone pierogi ze szpinakiem będą komponować się świetnie z mieszanką przypraw na bazie pomidorów, np. z bazylią i czosnkiem lub z oregano. Pierogi na słodko (np. z serem, jabłkami lub leniwe) dobrze będzie odsmażyć na maśle z dodatkiem cynamonu i bułki tartej. Do pierogów ze śliwkami doskonale będzie pasować kardamon.