Pierogi są tradycyjną i często przygotowywaną potrawą. Ich cały sekret tkwi w pysznym farszu i doskonałym cieście. Z tym drugim wiele osób ma spore problemy, zwłaszcza jeśli chodzi o jego rozlatywanie się podczas gotowania. Co zrobić, żeby uniknąć takiej sytuacji? Sposób na to jest naprawdę banalnie prosty. 

Co zrobić, żeby pierogi się nie rozklejały?

Ciasto na pierogi powstaje z trzech składników, jednym z nich jest mąka. Idealne ciasto wyjdzie wtedy, gdy dodacie do niego 1-2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej.

Jest to lepka odmiana mąki, o dużej zawartości skrobi, która doskonale wpłynie na późniejsze sklejenie tej potrawy w trakcie gotowania. Dodatkowo ciasto będzie elastyczne i łatwe w wyrabianiu.

Jak długo należy gotować pierogi?

Czas gotowania pierogów zależy od tego, czy są one świeże, czy mrożone. Jego liczenie należy rozpocząć od momentu wypłynięcia pierogów na powierzchnię wody. Zwykle należy gotować je od 2 do 5 minut w przypadku świeżych pierogów. Wtedy będziecie mieć pewność, że nie pozostaną one surowe, a jednocześnie unikniecie ich rozgotowania.

Jeżeli gotujecie pierogi, które były wcześniej zamrożone, potrwa to odrobinę dłużej – około 5-7 minut. Nie musicie jednak ich wcześniej rozmrażać. Pamiętajcie, żeby nie przyspieszać ich gotowania, ponieważ możecie zepsuć całą potrawę.