Z nadmiarowych ilości ciasta pierogowego – zarówno świeżego, jak i zalegającego w zamrażalniku – w prosty sposób przygotujecie nowe danie. Nasze babcie najlepiej wiedziały, jak wykorzystać resztki i zamienić je w coś pysznego. Ze skrawków ciasta na na pierogi w prosty sposób powstaje tradycyjny dodatek do wędlin, serów czy sosów.

podpłomyki z ciasta pierogowego?" name="Jak%20zrobi%C4%87%20podp%C5%82omyki%20z%20ciasta%20pierogowego?">Co zrobić z resztek ciasta pierogowego?

Z okrawków ciasta, które wam za każdym razem zostaje po lepieniu domowych pierogów, zróbcie podpłomyki. To cienkie placki, które tradycyjnie były pieczone na podstawie pieca kaflowego. Rzucane na rozgrzaną płytę, podpłomyki puchły i rosły, tworząc przy tym chrupiącą skórkę. Jadało się je na ciepło lub zimno koniecznie z dodatkiem dobrego masła. Metoda przygotowania podpłomyków krok po kroku jest bardzo prosta. Jeśli macie resztki ciasta na pierogi, wystarczy, że położycie je na płytce, ułożonej na palniku kuchenki i pozwolicie im urosnąć oraz zarumienić się w cieple, przewracając je 1 raz w czasie pieczenia. Da się je również upiec w piekarniku (w 220 st. C przez 15 minut). Gdy nie macie akurat pozostałości ciasta pierogowego, możecie też skorzystać z naszego przepisu na oryginalne babcine podpłomyki. 

Składniki:

  • 10 g świeżych drożdży
  • 120 ml wody
  • 120 g mąki pszennej
  • 30 g mąki żytniej
  • 1 szczypta soli
  • 1 szczypta cukru
  • 1/2 łyżeczki czarnuszki lub kminku do posypania

Przygotowanie:

  1. Na początku przygotujcie zaczyn na bazie drożdży i letniej wody z dodatkiem cukru.
  2. Odstawcie go na około 15 minut, aż powstanie piana.
  3. Mąkę i sól wyróbcie z dodatkiem zaczynu drożdżowego.
  4. Po wyrobieniu ciasta rozwałkujcie je na cienkie, owalne plastry (ok. 15 cm długości) lub lekko rozciągnijcie, kładąc na blachę z piekarnika.
  5. Odstawcie na około 20 minut, aby urosły.
  6. Posypcie z wierzchu czarnuszką lub kminkiem.
  7. Pieczcie w temperaturze 220 stopni Celsjusza przez 15 minut.

Podpłomyki możecie podawać z ulubioną szynką, twarożkiem czy jeść same polane oliwą lub posmarowane cienko masłem. 

Co jeszcze można zrobić z resztek ciasta pierogowego?

Ta baza ciasta jest doskonała także do wyrobienia focaccii czy pizzy. Wystarczy dodać łyżkę oliwy z oliwek i wmieszać w ciasto. Będzie znacznie wilgotniejsze i smaczniejsze.