Święta Bożego Narodzenia to jedne z najpiękniejszych świąt chrześcijańskich. W Polsce ten radosny okres kojarzony jest z obyczajem podawania 12 tradycyjnych potraw wigilijnych. Oprócz wieczerzy nie powinno zabraknąć: łamania się opłatkiem, strojenia choinki, składania życzeń, śpiewania kolęd, obdarowywania się prezentami. Jednak największą wagę przywiązuje się do rodzinnego spotkania przy świątecznym stole. Nie ma co się oszukiwać, święta kojarzą się z wielkim obżarstwem. W końcu tylko raz w roku czeka na nas 12 tradycyjnych potraw wigilijnych!

Dawniej bożonarodzeniowe potrawy były zróżnicowane, każdy region w Polsce miał swój zestaw. W tradycyjnych domostwach jest tak do dziś, u innych dania wigilijne ewoluowały na przestrzeni lat. Jednak obowiązywała jedna prosta zasada: potrawy powinno się sporządzać ze wszystkiego, co rodzi się w polu, lesie i na łące. Dlaczego jest aż 12 tradycyjnych potraw wigilijnych? Ponieważ na Ostatniej Wieczerzy było właśnie tylu apostołów.

Świątecznych potraw jest co niemiara, przepisy co roku są coraz to bardziej udoskonalane. Jednak ja jestem miłośnikiem tych prostych, tradycyjnych potraw. Na pewno wielu z Was nie stosuje się do zwyczaju 12 tradycyjnych potraw wigilijnych, jednak warto wiedzieć, że są one dobrą przepowiednią!

 

A oto nasze propozycje na 12 tradycyjnych potraw wigilijnych i pełne menu wigilijne

1. Zupa grzybowa

2. Barszcz z uszkami

3. Karp, na różne sposoby:

- karp smażony

- karp po żydowsku

- karp pieczony

- karp w galarecie

- zupa rybna z karpia

4.  Kapusta z grzybami lub kapusta z grochem

5.  Pierogi z kapustą i grzybami

6. Ryba po grecku

7. Śledzie, na różne sposoby:

- sałatka śledziowa

- śledzie pod pierzynką

- śledzie w śmietanie

8. Makowiec

9.  Kluski z makiem

10. Kutia lub makiełki

11. Sernik

12. Kompot z suszu

 

Wesołych Świąt i smacznego!

Sprawdź też nasz przepis na bigos!