Pierniczki świąteczne, kto ich nie lubi? Małe aromatyczne ciasteczka, które tak przyjemnie chrupie się przed i w czasie Świąt. Jest na nie wiele sposobów – możemy upiec je na ostatnią chwilę lub też wypróbować przepis na pierniczki świąteczne dojrzewające, które przygotowuje się na kilka tygodni przed pieczeniem. Co więcej pierniczki na choinkę to piękna dekoracja naszego drzewka i z powodzeniem zastąpić one mogą bombki. To ciasteczka bez których ciężko wyobrazić sobie Boże Narodzenie! 

 

Pierniczki świąteczne - przepisy z całego świata

Pomysłów na takie korzenne ciastka jest wiele – możemy przygotować je według polskiej tradycji z ciasta na piernik staropolski albo poszukać inspiracji w kuchniach świata. Nie musimy wybierać się daleko – w kuchni niemieckiej znajdziemy sporo pomysłów: popularne lebkuchen, migdałowe zimtsterne czy pierniczki norymberskie. Polecamy też przysmaki z kuchni szwajcarskiej: basler leckerli, greckiej - kurabiedes i szwedzkiej – pepparkakor. W naszej galerii znajdziecie nieco inspiracji z kuchni świata.

 

Pierniczki świąteczne - dekoracja

Podstawą pierniczków jest nie tylko aromatyczne ciasto, które od razu po upieczeniu jest miękkie lub leżakując w metalowej puszcze kruszeje, ale także lukier. Lukier do pierniczków świątecznych musi mieć odpowiednią konsystencję, wtedy będą się pięknie prezentować i będziemy mieli pole do popisu, jeśli chodzi o udekorowanie ich. Najlepszy będzie lukier królewski. Jest gęsty, idealnie kryjący, nie rozlewa się. Można z jego użyciem pięknie udekorować ciastka na Święta w bardzo dekoracyjne, misterne wzory. Jeśli nie czujecie się zbyt pewnie lub nie macie czasu na dekoracje, polecamy klasyczny lukier lub lukier cytrynowy. Do pierniczków świetnie sprawdzi się też polewa czekoladowa. A jeśli macie w domu małych pomocników, zakupcie kolorowe posypki, perełki  czy czekoladowe wiórki i pozwólcie dzieciom działać.

 

Nadziewane, lukrowane, oblane czekoladą –  takie i inne pierniczki świąteczne przygotowaliśmy dla Was w naszej galerii. Mamy nadzieję, że wypróbujecie niejeden przepis na pierniczki z naszego serwisu i będziecie cieszyć się smakiem tych ciastek z rodziną w ten szczególny czas.

Zobacz jeszcze więcej przepisów na Boże Narodzenie!

Wypróbuj też ten przepis na pierniki