Wigilia to czas poprzedzony licznymi przygotowaniami, a całe Święta Bożego Narodzenia to spore przedsięwzięcie, które trwa dłużej niż trzy świąteczne dni. Bo 12 tradycyjnych potraw wigilijnych samo się na stole nie pojawi. Wcześniej trzeba zadbać o zakupy, sprzątanie, a i samo przygotowanie dań pochłania sporo pracy i czasu. Bez dobrego planu możemy nie odnieść sukcesu i niepotrzebnie się zestresować. Podpowiadamy, jak zaplanować Święta i jakie potrawy wigilijne przygotować wcześniej, a jak się okazuje, niektóre z nich wręcz warto zrobić z wyprzedzeniem! Planowanie Świąt to podstawa sukcesu!

 

Wybór, jakie potrawy wigilijne pojawią się na naszym stole, to jedno. Ale jeśli chcemy przedświąteczny czas spędzić w kuchni bez większych problemów, warto wcześniej rozłożyć w czasie nie tylko planowanie menu, ale również przygotowania świąteczne. Czyli tak zaplanować pieczenie, gotowanie, szatkowanie, krojenie i miksowanie, by ze wszystkim się wyrobić. Oczywiście część rzeczy można ugotować wcześniej i zamrozić, jednak jesteśmy zdania, że dania przygotowane nawet z lekkim wyprzedzeniem, ale podane świeże, smakują lepiej. Kiedy zacząć więc przygotowania do Świąt, by ze wszystkim się wyrobić?

 

Przygotowaliśmy dla Was harmonogram przygotowań świątecznych, dzięki któremu łatwiej będzie zaplanować przedświąteczny czas w kuchni. Oczywiście w każdym domu wygląda to nieco inaczej, inne są potrawy i sposób ich wykonania. Jeśli co roku przygotowujemy święta lub bierzemy czynny udział w przygotowywaniu dań, pewnie mamy już wprawę w planowaniu prac w kuchni. Jednak mając pod ręką taki harmonogram, dużo łatwiej jest poradzić sobie z natłokiem obowiązków, oszczędzamy też czas i pieniądze, bo nie kupujemy w nadmiarze produktów spożywczych i nie wyrzucamy ich, jeśli coś nam zostanie. Jeśli tak się stanie, nadmiar produktów, można zamrozić przeczytaj nasze artykuły: jak mrozić pierogi i mrożenie ciasta. Zobacz też naszą galerię: 8 produktów, które można mrozić

 

Kliknij i zobacz nasz harmonogram świątecznych przygotowań