Wigilia to czas poprzedzony licznymi przygotowaniami, a całe Święta Bożego Narodzenia to spore przedsięwzięcie, które trwa dłużej niż trzy świąteczne dni. Bo 12 tradycyjnych potraw wigilijnych samo się na stole nie pojawi. Wcześniej trzeba zadbać o zakupy, sprzątanie, a i samo przygotowanie dań pochłania sporo pracy i czasu. Bez dobrego planu możemy nie odnieść sukcesu i niepotrzebnie się zestresować. Podpowiadamy, jak zaplanować Święta i jakie potrawy wigilijne przygotować wcześniej, a jak się okazuje, niektóre z nich wręcz warto zrobić z wyprzedzeniem! Planowanie Świąt to podstawa sukcesu!

Wybór, jakie potrawy wigilijne pojawią się na naszym stole, to jedno. Ale jeśli chcemy przedświąteczny czas spędzić w kuchni bez większych problemów, warto wcześniej rozłożyć w czasie nie tylko planowanie menu, ale również przygotowania świąteczne. Czyli tak zaplanować pieczenie, gotowanie, szatkowanie, krojenie i miksowanie, by ze wszystkim się wyrobić. Oczywiście część rzeczy można ugotować wcześniej i zamrozić, jednak jesteśmy zdania, że dania przygotowane nawet z lekkim wyprzedzeniem, ale podane świeże, smakują lepiej. Kiedy zacząć więc przygotowania do Świąt, by ze wszystkim się wyrobić? Kliknij i zobacz nasz harmonogram świątecznych przygotowań

Przygotowanie do świąt - świąteczne dekoracje stołu i jadalni

Odpowiedni świąteczny nastrój zapewnimy sobie już na starcie dzięki pięknym dekoracjom. Ozdoby na święta i wszystkie łańcuchy, światełka, aniołki, bałwanki czy choinki na stół to dekoracje idealne na grudniowe przygotowywanie się do świąt i oczywiście celebrację Wigilii oraz świąt Bożego Narodzenia. Wybierzcie takie, jakie pasują do aranżacji Waszego domu, a przede wszystkim takie, które wpasują się pomiędzy świąteczne potrawy i nie przysłonią karpia, ryby po greckiej czy patery z pierogami wigilijnymi.

Przygotowaliśmy dla Was harmonogram przygotowań świątecznych, dzięki któremu łatwiej będzie zaplanować przedświąteczny czas w kuchni. Oczywiście w każdym domu wygląda to nieco inaczej, inne są potrawy i sposób ich wykonania. Jeśli co roku przygotowujemy święta lub bierzemy czynny udział w przygotowywaniu dań, pewnie mamy już wprawę w planowaniu prac w kuchni. Jednak mając pod ręką taki harmonogram, dużo łatwiej jest poradzić sobie z natłokiem obowiązków, oszczędzamy też czas i pieniądze, bo nie kupujemy w nadmiarze produktów spożywczych i nie wyrzucamy ich, jeśli coś nam zostanie. Jeśli tak się stanie, nadmiar produktów, można zamrozić przeczytaj nasze artykuły: jak mrozić pierogi i mrożenie ciasta. Zobacz też naszą galerię: 8 produktów, które można mrozić

Świąteczne przygotowania warto sobie umilić niespodziankami. Do tego bezsprzecznie przyda się kalendarz adwentowy. W sieci znajdziecie zarówno wybór gotowych kalendarzy adwentowych dla fanów łakoci - pamiętajcie, że jedno okienko to jeden dzień od 1 grudnia do Wigilii! Jeszcze więcej frajdy sprawi kalendarz adwentowy zrobiony własnoręcznie, a dokładniej uzupełniony samodzielnie, czy to łakociami, czy drobnymi prezentami np. foremkami do pieczenia. Świąteczny design takiego szablonu wpisze się idealnie w świąteczną odsłonę kuchni, salonu lub jadalni.

Zobacz:  Przepisy na potrawy wigilijne i ciasta świąteczne.