Gdybyśmy mieli rozmawiać o kuchni polskiej w dużym uproszczeniu, pewnie można byłoby stwierdzić, że w każdą niedzielę o tytuł najpopularniejszego dania obiadowego walczą zaciekle kotlet schabowy i rosół, a z kolei w każdy piątek na stołach pojawia się ryba albo placki ziemniaczane. Każdy szanujący się szef kuchni (również tej domowej) ma w zanadrzu zestaw trików, które sprawiają że kotlety są idealnie soczyste, a placki chrupiące. Znany kucharz Jasiek Kuroń na swoim facebookowym profilu zaproponował jeszcze lepszą opcję - połączenie tych dwóch potraw, tak aby powstały apetyczne mięsno-ziemniaczane kotlety po czesku. To danie to niebo w gębie. 

Co dodać do kotletów po czesku?

Jeśli znacie i lubicie typowe dania naszych sąsiadów, jak np. schab i knedle po czesku, ten obiad bardzo wam zasmakuje. Do przygotowania kotletów po czesku możecie wykorzystać schab - dokładnie tak samo, jak do kotletów schabowych. Jasiek Kuroń proponuje jednak, aby kompletując produkty z listy składników, użyć piersi z kurczaka lub indyka.

Drugim kluczowym elementem są tutaj ziemniaki starte na tarce o drobnych oczkach - sugerujemy wybranie jak najbardziej mączystej odmiany (np. gracja, jutrzenka, bryza, honorata, jurata, gustaw, ametyst, legenda, malaga, marlen, mazur). Niestety, najgorzej sprawdzą się tutaj młode ziemniaki, które będą zbyt wodniste i mogą sprawić, że panierka stanie się zbyt lejąca, co zepsuje smak i wygląd kotletów po czesku. Dlatego polecamy wam do tego dania użyć starych ziemniaków.

Istotnym dodatkiem do tego dania jest też musztarda - możecie wybrać właściwie dowolny rodzaj, który akurat macie w kuchni, może to być np. ostra musztarda z Dijon lub sarepska.

Przepis na kotlety po czesku

Składniki:

  • 800 g piersi z indyka, piersi z kurczaka lub schabu
  • 1 surowe jajko
  • 2 duże ziemniaki
  • 75 ml mleka
  • 1 łyżka stołowa musztardy
  • 2 łyżki mąki
  • do smaku: sól, pieprz, mielona słodka papryka
  • do smażenia: olej lub masło

Sposób przygotowania:

  1. Mięso pokrójcie na kotlety, a następnie delikatnie rozbijcie tłuczkiem. Warto użyć folii spożywczej - jedną warstwę wyłóżcie bezpośrednio na desce do krojenia, a drugą warstwą nakryjcie mięso, co ułatwi proces rozbijania. 
  2. Przygotowane mięso posypcie solą, pieprzem, a także słodką papryką. Odstawcie na bok.
  3. Ziemniaki zetrzyjcie na tarce o drobnych oczkach.
  4. Do ziemniaków dodajcie musztardę, jajko, mleko, mąkę, a także sól, pieprz i słodką paprykę. W zależności od własnych upodobań, kotlety po czesku możecie doprawić również innymi przyprawami, np. curry albo ziołami prowansalskimi.
  5. Składniki wymieszajcie trzepaczką na gładką, jednolitą masę.
  6. Mięso opanierujcie w przygotowanej masie, a następnie smażcie na rozgrzanym tłuszczu. Gotowe kotlety po czesku powinny mieć złocisty kolor z obu stron.

Z czym podawać kotlety po czesku?

Kotlety po czesku można zaserwować dokładnie tak samo, jak tradycyjne kotlety schabowe czy kotlety z piersi kurczaka. Idealnie pasują do gotowanych ziemniaków, frytek, ryżu, a także puree ziemniaczanego. Dodajcie jeszcze ulubioną surówkę - np. surówkę z marchewki lub gotowane na parze warzywa, a powstanie fantastyczny zestaw obiadowy, którym zachwycicie domowników i oczarujecie wszystkich gości. 

Źródło przepisu: Jasiek Kuroń Gotuje (Facebook)