Czy zazwyczaj po prostu wrzucasz ryż torebki na gotującą się wodę? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi: TAK, robisz to źle. Podpowiadamy, jak gotować ryż, by cieszyć się jego smakiem i strukturą.

Kluczem do sukcesu jest jeden prosty zabieg. Jako że ryż zawiera skrobię, która podczas gotowania sprawia, że robi się on kleisty, należy się jej pozbyć, zanim wrzucimy ziarna do wrzątku. A jak to zrobić? Suchy ryż wrzuć na sito i przepłucz ciepłą wodą.

Zobacz też: mąka ryżowa - przepisy nie tylko na chleb!

Jak dalej gotować ryż, kiedy pozbyliśmy się elementu go sklejającego – skrobi? Wystarczy wrzucić ryż na wrzącą, osoloną wodę. Trzymajmy się proporcji 1:2 – 1 szklanka ryżu na 2 szklanki wody. Mieszamy, by ziarna nie przykleiły się do dna garnka. Kiedy woda się zagotuje, zmniejszamy gaz do małego, by delikatnie bulgotała, przykrywamy garnek pokrywką i gotujemy około 15 minut – aż ryż wchłonie wodę.

Po tym czasie wyłączamy gaz i zostawiamy ryż na 3 minuty. Mieszamy widelcem, by nadać mu puszystości i podajemy. Wiele oczywiście zależy od rodzaju ryżu, jednak klasyczny, długoziarnisty ryż najlepiej gotoważ w powyższy sposób.

Natomiast jeśli chodzi o kwestię jak gotować ryż, by był on śnieżnobiały, to najprostsza metoda to dodanie kilku łyżek soku z cytryny do wody podczas gotowania ziaren. Dzięki temu zachowają one ładny kolor.

 

Kiedy już wiesz jak ugotować ryż, wypróbuj nasze przepisy na zapiekankę z ryżem w aż 17 odsłonach!