Omlet po japońsku jest kojarzony przez miłośników restauracyjnego i domowego sushi z dodatkiem do rolek lub dość płaskim plackiem z „dziwnej”, prostokątnej patelni. To jednak tylko jedna z jego wersji. Tamagoyaki (japoński omlet) robi się z całych jajek z dodatkiem bulionu dashi (z tuńczyka bonito). W delikatesach z produktami kuchni świata można kupić taki bulion w proszku (do rozpuszczenia w wodzie). Omlet tego typu zwija się w harmonijkę, przyciskając mocno kolejne warstwy. Ani dashi, ani innych wymyślnych składników nie potrzebujecie do omletu po japońsku w naszym wydaniu. Puszysty omlet na słodko z dodatkiem cukru pudru lub różnych owoców zrobicie w kilkanaście minut. Złożony na pół, „uśmiechnie się” do was szeroko z talerza. Wymaga tylko chwili cierpliwości i odrobiny zręczności podczas przewracania. To ułatwi nasz trik. 

Jak zrobić superpuszysty omlet po japońsku?

Przygotowuje się go w podobny sposób, co typowy sernik na białkach. Z białek trzeba ubić sztywną pianę, którą należy porcjami i delikatnie (aby nie przebić piany), wmieszać w mieszankę żółtek z cukrem, proszkiem budyniowym bez cukru, serkiem skyr i odrobiną proszku do pieczenia. Po usmażeniu omlet przypomina nieco ciasto biszkoptowe z owocami (ale możecie też podać omlet bez dodatków).

Oprócz sposobu łączenia białek z żółtkami ważny jest również sposób smażenia. Rozgrzewajcie tłuszcz powoli i smażcie omlet w niewysokiej temperaturze (przy 9-stopniowej skali kuchenki, na 4.). Dzięki takiej temperaturze i chwili cierpliwości omlet nie przypali wam się od spodu i nie zostanie surowy w środku. Mogłoby się to stać w wyższej temperaturze.

Kulminacyjny moment - jak odwrócić omlet bez strat?

Zwróćcie też uwagę na to, jakiej pokrywki używacie. Puszysty omlet japoński smażymy pod przykryciem, a następnie odwracamy z jej pomocą. Ważne, by od środka nie miała ona wystającego rantu - by omlet po przesmażeniu od spodu zsunął się gładko z powrotem na patelnię. Możecie też użyć do tego płaskiego talerza (trzeba zsunąć gotowy z 1 strony omlet na talerz, a następnie szybko na 2. stronę, by go dosmażyć. Przed zsunięciem zwilżcie pokrywkę lub talerz wodą, by omlet nie przykleił się do nich podczas zmiany strony. 

Puszysty omlet japoński na słodko 

Składniki:

  • 50 g naturalnego serka skyr
  • 1 opakowanie (35 g) budyniu waniliowego w proszku, bez cukru
  • 2 łyżki stołowe mleka 1,5%
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 średnie lub duże jajka (1 żółtko i 2 białka, oddzielone) + szczypta soli do ubijania białek
  • 2 łyżeczki cukru (lub erytrytolu)
  • 1 łyżeczka masła klarowanego lub oleju 

Dodatkowo: cukier puder i opcjonalnie, owoce, polewa czekoladowa lub orzechy do podania.

Sposób przygotowania:

  1. W misce ubijcie na sztywną pianę białka z dodatkiem szczypty soli. Odłóżcie na bok.
  2. Do osobnej miseczki z żółtkiem dodajcie budyń, mleko, serek skyr, proszek do pieczenia i 2 łyżeczki cukru. Wymieszajcie. 
  3. Stopniowo, po 1 łyżce wmieszajcie szpatułką białka w masę z żółtkami. Mieszajcie delikatnie, by nie poprzebijać pęcherzyków powietrza w białkach.
  4. Rozgrzejcie tłuszcz w niskiej temperaturze. 
  5. Na gorący tłuszcz wylejcie masę na omlet i wyrównajcie powierzchnię.
  6. Przykryjcie i zostawcie na ok. 10 minut.
  7. Po 10 minutach sprawdźcie, czy omlet odchodzi od spodu - podważcie delikatnie z brzegu łopatką. Powinien już być puszysty, wyginać się pod naciskiem łopatki i mieć ścięte brzegi. 
  8. Zwilżcie pokrywkę lub talerz od spodu wodą. Nakryjcie patelnię pokrywką lub talerzem i odwróćcie energicznie, 1 ruchem omlet na 2. stronę. 
  9. Zsuńcie delikatnie z powrotem na patelnię. Zwiększcie lekko ogień i dosmażcie z 2. strony przez 2-4 minuty.