Pomidory malinowe, bawole serca, ale też pomidory pelati to sezonowe pyszności, które najlepiej smakują właśnie w sierpniu. To czas kiedy dojrzały już w wakacyjnym słońcu i możemy cieszyć się ich wartościami odżywczymi. Pomidory są niskokaloryczne (w 100 g produktu jest 20 kcal), zawierają cenne witaminy A, B1, B2, C, PP, a nawet nieco D, E i K, zależnie od hodowanej odmiany. Ponadto znajdziemy w nich szereg wartości mineralnych, m.in. żelazo, fosfor i potas. Ten ostatni niestety najmocniej traci na wartości po obróbce termicznej pomidorów. Oprócz docenienia składu tych produktów, zachwycamy się ich smakiem i konsystencją. Czy wy też pamiętacie, jak nieraz wgryzało się w pomidor jak w jabłko? To możliwe tylko w przypadku jędrnych, zwartych okazów. 

Miękkie pomidory znowu jędrne!

Kiedy pomidory przechowywane na blacie mają bardzo miękką skórkę i są bardzo miękki, a mamy ochotę na kanapkę z plasterkami tego składnika, warto sięgnąć po sprawdzony patent. Zbyt miękkie pomidory szybko odzyskają jędrność, gdy na kwadrans włożymy je do lodowatej wody. Po prosty przygotowujemy większą miskę z wodą, a najlepiej dodatkowo z kilkoma kostkami lodu. Takie zahartowanie zdziała cuda! Po takiej kąpieli łatwiej je również pokroimy. Ponadto, podczas krojenia dobrze jest za każdym razem maczać nóż w zimnej wodzie.

Co zrobić z surowych pomidorów?

Dojrzałe, ale wciąż jędrne pomidory będą idealne do sałatek. Najprostsza wersja to pomidory z cebulą i śmietaną. Obficie posolone i doprawione pieprzem do dla wielu wspomnienie dzieciństwa. Jeśli chcemy zatrzymać na dłużej smak takich pomidorów polecamy pomidory marynowane z cebulą. Pyszna będzie też klasyczna, toskańska sałatka panzanella z dodatkiem czerstwego chleba, który perfekcyjnie wchłania oliwę i soki pomidora. Surowe pomidory to też niezbędny składnik tradycyjnej sałatki greckiej.

Jak przerobić bardzo dojrzałe pomidory?

Może się jednak zdarzyć tak, że na trik z lodowatą kąpielą będzie zwyczajnie za późno. Nie martwcie się jednak, takie pomidory też łatwo znajdą pyszne zastosowanie! Podstawowy, najprostszy, a przez wielu uważany za najlepszy to przepis na passatę pomidorową. Będzie genialną bazą na sos do pizzy, zupę pomidorową czy dodatkiem do warzywnych gulaszy w tym caponaty. Ciekawym rozwiązaniem będzie też konfitura pomidorowa czy dżem z pomidorów. Miękkie pomidory możemy też przesmażyć i od razu zrobić pyszną zupę krem z pomidorów. Smacznego!