W sklepach i na bazarkach rumieni się już nieśmiało rabarbar. Sprawdźcie koniecznie ciasto ucierane z rabarbarem. Pokrojone łodygi trzeba zasypać 2 łyżeczkami cukru, a masło utrzeć z resztą cukru, dodając jednocześnie po 1 jajku i mąkę. Gładkie i jednolite ciasto wylewamy na blaszkę, posypujemy rabarbarem z cukrem i pieczemy. Łatwizna. Równie prostym przepisem jest placek z rabarbarem i domowym dżemem malinowym. Takie połączenie, poza tym że brzmi smakowicie, ma też inne dobre uzasadnienie. 

Ciasto z rabarbarem - jak odtworzyć smak z dzieciństwa?

Wszystkie składniki na ciasto powinny być w temp. pokojowej. Dzięki temu nie powstanie zakalec (choć niektórzy i tak go lubią i kojarzą z nim to ciasto). Rabarbar wybierzcie taki, jaki lubicie najbardziej. Może być jeszcze ledwo różowy i mocno kwaskowy lub dojrzały, prawie w kolorze buraczkowym. Im bardziej dojrzały, tym słodszy (ale i bardziej włóknisty). Aby uniknąć włókien między zębami, pokrójcie łodygi w kawałki o długości 2 cm. Im mniejsze, tym lepsze, bo szybciej się skarmelizują i zmiękną. Najpierw na patelni, a potem w piekarniku. Podsmażony rabarbar trzeba odsączyć. 

Aby ciasto rabarbarowe było nieco słodsze i miało bardziej zrównoważony smak, na spód wykładamy ulubiony dżem. Do rabarbaru najlepiej pasuje dżem truskawkowy lub malinowy. Będzie to dodatkowy słodki akcent dla tych, którzy do rabarbaru podchodzą z dystansem, a przy tym poprawi konsystencję ciasta. Będzie ono bardziej wilgotne i miękkie. 

Ciasto rabarbarowe z dżemem malinowym - przepis

Składniki (na blachę wielkości 20x30 cm lub tortownicę o śr. 28 cm):

  • 2 szklanki mąki 
  • 1 szklanka cukru + 3 łyżki do karmelizowania rabarbaru
  • 8 łyżek oleju
  • 2/3 szklanki mleka
  • 500 g rabarbaru
  • 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 4 jajka
  • 1 szklanka dżemu malinowego (lub truskawkowego)

Dodatkowo: cukier puder do posypania gotowego ciasta.

Sposób przygotowania: 

  1. Umyjcie, osuszcie i pokrójcie rabarbar na kawałki długości 2 cm. Podsmażcie go na suchej patelni z 3 łyżkami cukru. Jednocześnie mieszajcie, by się nie przypalił.
  2. Rabarbar powinien zmięknąć i puścić sok, a cukier zamienić się w karmelowy syrop.
  3. Osączcie łodygi na sitku i przestudźcie.
  4. W misce wymieszajcie suche składniki: mąkę, szklankę cukru i proszek do pieczenia.
  5. W 2. misce wymieszajcie mokre składniki: jajka, olej i mleko.
  6. Do miski z suchymi składnikami wlejcie mokre składniki i wymieszajcie dokładnie łyżką na jednolitą masę bez grudek.
  7. Przelejcie do formy połowę ciasta. Na spodzie rozsmarujcie równą warstwę dżemu. Na dżemie rozłóżcie rabarbar i zalejcie resztą ciasta.
  8. Pieczcie przez ok. 40 minut w temp. 180 st. C (do suchego patyczka).
  9. Wystudźcie i oprószcie ciasto cukrem pudrem. Podzielcie na porcje po przestygnięciu. 

Co jeszcze można zrobić z rabarbaru?

Macie ochotę go schrupać, ale nie lubicie piec? Mamy też inne pomysły na rabarbar. Przetestujcie np. dżem rabarbarowy z pomarańczą, imbirem i cynamonem. To doskonałe przetwory na jesień. Korzenne smaki są typowe dla jesieni, a rabarbar przypomni wam w listopadzie, że wiosna kiedyś powróci. Lemoniada z rabarbaru z dodatkiem cytryn i mięty orzeźwi was w upał. Zrobicie ją na bazie prostego kompotu z rabarbarem z jabłkami (lub bez). Zamiast gotować kompot, możecie też rabarbar po prostu wcześniej przesmażyć z cukrem aż zmięknie, dodać wodę i zagotować. Ciekawym pomysłem na wiosnę i początek lata z rabarbarem jest też zupa rabarbarowa z lanymi kluseczkami.