Przepisy na lody

Lody

Lody to jeden z tych przysmaków, za którymi przepadają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Smakują wyśmienicie, a gdy temperatura na zewnątrz staje się nieznośnie wysoka, zapewniają pożądaną porcję orzeźwienia. Setki smaków, nie tylko tradycyjnych, ale i coraz bardziej wymyślnych, liczne rodzaje i formy serwowania – to wszystko sprawia, że trudno im się oprzeć. Jakie wyróżniamy rodzaje lodów? Jak przygotować je samodzielnie? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

„Lody, lody dla ochłody” – chyba każdy pamięta nawoływanie sprzedawców, którzy w nadmorskich miejscowościach oferowali orzeźwiający przysmak rozgrzanym słońcem plażowiczom. Lata mijają, a wspaniały deser wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Dziś do wyboru mamy nie tylko niezliczone smaki, ale także różne rodzaje pysznych lodów. Mało tego, przy odrobinie chęci, łatwo przygotujemy je w zaciszu własnej kuchni.

Liczba przepisów: 588

0 (0 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Lody trzywarstwowe

0 (0 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Piernikowe lody w muffinkowych miseczkach

5 (198 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

babeczkowe lody prezentowe

Rodzaje lodów

Lody to deser uzyskiwany w wyniku zamrożenia masy przygotowanej z produktów mlecznych lub wody wzbogaconej o dodatki smakowe. Ta prosta definicja nie wyczerpuje jednak tematu. Istnieje wiele odmian tego przysmaku, a każda z nich charakteryzuje się nieco innymi walorami, zarówno wizualnymi, jak i smakowymi.

Lody należy kategoryzować, uwzględniając dwa najistotniejsze czynniki: surowiec, który posłużył do ich wytworzenia i proces produkcji, w którym zostały wytworzone. Pierwsza kategoria obejmuje następujące odmiany:

  • lody mleczne – wytwarzane z mleka, jaj, cukru i dodatków smakowych. Charakteryzują się minimalną zawartością tłuszczu na poziomie 2,5 proc.,
  • lody śmietankowe (parfiaty) – wytwarzane w procesie zbliżonym do tego, w jakim powstaje odmiana mleczna. Najistotniejszą różnicą jest bazowy surowiec. W tym przypadku, jest to śmietanka w proporcji od 20 do 30 proc. objętości masy lodowej. Charakteryzują się minimalną zawartością tłuszczu na poziomie 8,5 proc.,
  • sorbety – powstają na bazie soku owocowego, który jest gotowany z cukrem. Następnie, sok jest ucierany, aż zyska półpłynną konsystencję,
  • lody wodne – powstają poprzez zamrożenie wodnego roztworu cukrowego z dodatkiem substancji smakowych, zwykle owocowych,
  • mrożone jogurty – w tym przypadku, surowcem bazowym nie jest mleko ani śmietana, a jogurt. Tak przygotowane lody są mniej słodkie, a w swoim składzie zawierają cenne kultury bakterii acidofilnych.

Pod względem procesu produkcji, należy rozróżniać następujące rodzaje lodów:

  • lody przemysłowe – są wytwarzane w maszynach przystosowanych do produkcji ciągłej. Ten rodzaj lodów można kupić w sklepach,
  • lody cukiernicze – powstają w maszynach przeznaczonych do produkcji cyklicznej (w tzw. automatach). Są sprzedawane w lodziarniach i cukierniach,
  • lody rzemieślnicze – to lody własnej produkcji lub wytwarzane w małych manufakturach. Najczęściej są serwowane na porcje, ze specjalnych witryn chłodniczych.

Produkty rzemieślnicze najczęściej mają postać popularnych lodów gałkowych (ale nie tylko, często są podawane także w formie deserów lodowych). Do kategorii rzemieślniczej można zaliczyć także lody tajskie, czyli mrożone na specjalnej płycie, tuż przed podaniem. Odmiana cukiernicza to z kolei popularne lody włoskie (miękkie, średnio zmrożone) i amerykańskie (bardziej zwarte i mocniej zmrożone).

Porady na smaczne lody domowe

Jak zrobić domowe lody? To łatwiejsze, niż myślisz. W sklepach ze sprzętem AGD można kupić specjalne maszyny do lodów, ale żeby przygotować pyszny deser we własnej kuchni, wystarczy nam zwykły mikser. Podstawą większości przepisów są żółtka i mleko, ale wypada podkreślić, że nie wszystkie warianty wymagają dodatku jajek. 

Przydatna wskazówka – najlepszą bazą dla wszystkich smaków są lody śmietankowe.

Proces przygotowania zaczyna się od utarcia żółtek z cukrem w kąpieli wodnej. Stopniowo dodajemy mleko, nie przerywając ubijania. Masa będzie gotowa, gdy zgęstnieje. Teraz wystarczy przestudzić ją do temperatury pokojowej, wymieszać z ubitą śmietaną i włożyć do zamrażarki. Co jakiś czas, lody należy zamieszać, dzięki temu będą miały jednolitą konsystencję. Smacznego!

Ile kalorii mają lody?

Lody nie należą do najbardziej dietetycznych deserów. Ile mają kalorii? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. O wartości energetycznej produktu decyduje przede wszystkim surowiec, z którego został wytworzony, oraz wszystkie dodatki, jakie znalazły się w lodowej masie.

Z czym można podać lody?

Lody doskonale smakują w towarzystwie świeżych owoców. Można ułożyć je na deserze lub obok niego. Dobrze sprawdzą się też listki mięty, lub starta skórka cytryny albo pomarańczy. Porcję lodów można też udekorować kawałkami czekolady, orzechami, waflową rurką lub wiórkami kokosowymi. Niesłabnącą popularnością cieszą się też sosy – czekoladowe, karmelowe i owocowe.

To może cię zainteresować