Pierogi ruskie babci Ani

5 (1 ocen)

  • 2 godz.
  • Dla 4 osób
  • Średni

Pierogi ruskie wcale nie takie ruskie, jak nazwa sugeruje. Pierogi z serem i ziemniakami były popularne w dawnej Polsce wschodniej, na ziemi lubelskiej i rzeszowskiej oraz na Rusi Czerwonej, dzisiejszej Ukrainie, dawniej zwanej województwem ruskim Korony Królestwa Polskiego. Stąd nazwa najpopularniejszych pierogów w Polsce. W naszym domu od trzech pokoleń najlepsze danie obiadowe. Babcia Ania robiła najgenialniejsze pierogi!

  • 2 godz.
  • Dla 4 osób
  • Średni

Składniki:

  • Ciasto:
    1/2 kg mąki pszennej typ 450 lub 480
    2 łyżki miękkiego masła lub 3 łyżki oleju
    1 żółtko
    250 - 280 ml ciepłej wody( ile zabierze mąka)
    Farsz:
    30 dkg twarogu tłustego lub półtłustego
    60 dkg ziemniaków,1 cebula średnia
    łyżka masła
    cebula
    sól i pieprz mielony do smaku
    Okrasa:
    cebula zrumieniona na maśle
    lub kwaśna śmietana
    lub roztopiony na patelni smalec ze skwarkami
Wystaw ocenę:

5 (1 ocen)

Zobacz również:

Pierogi ruskie

Pierogi ruskie babci ani - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • o 1. Ciasto:

    Na środek stolnicy przesiewamy mąkę na ciasto, zaś na brzegu wysypujemy trochę mąki do podsypywania ciasta w trakcie wałkowania i przy lepieniu pierogów. Robimy kopczyk z mąki , a w kopczyku dołek, do którego wbijamy żółtko i dajemy tłuszcz. Czubkiem noża łączymy żółtko i tłuszcz z mąką. Kiedy jest już trochę rozmieszane zaczynamy partiami dolewać ciepłą wodę i łączyć wszystko nożem tak, aby woda nie wypływała na stolnicę. Następnie wyrabiamy ciasto ręcznie, delikatnie, bo jest miękkie( ok. 10 min ). Pod wpływem nacisku i ciepła ciasto nabierze idealnej konsystencji i przestanie się lepić do rąk. Teraz musi chwilę odpocząć przykryte, najlepiej ciepłą miską lub ściereczką, będzie się lepiej wałkowało.

    Ciasto dobrze wyrobione po przekrojeniu ma słoje i drobne pęcherzyki. Białka nie dodajemy - ciasto będzie bardziej elastyczne i miękkie.
  • o 2. Farsz:

    Ziemniaki obieramy, myjemy, wrzucamy do garnka, zalewamy wodą, solimy i gotujemy do miękkości. Następnie odcedzamy i studzimy. Ostudzone ziemniaki i twaróg mielimy w maszynce do mięsa. Farsz doprawiamy solą i pieprzem. Farsz należy mocno przyprawić, aby miał wyrazisty pieprzny smak. Teraz szklimy na patelni drobno pokrojoną cebulę z masłem i dodajemy do farszu. Mieszamy wszystko i farsz gotowy.
  • o 3. Lepienie i gotowanie pierogów:

    Ciasto dzielimy na dwie części. Jedną odkładamy pod przykrycie, drugą wałkujemy cienko( ok 2 mm ) i szklanką wyciskamy kółka. Na środek każdego kółka nakładamy czubatą łyżeczkę farszu. Składamy krążek na pół i zlepiamy dokładnie brzegi uważając, aby nadzienie nie wchodziło w zlepiany brzeg, bo pierogi będą się rozklejać podczas gotowania. Pierogi ulepione układamy na blacie podsypanym mąką i przykrywamy ściereczką, aby nie obsychały.

    W dużym garnku gotujemy wodę, solimy ją dobrze i na mocno wrzącą wrzucamy partiami pierogi( po 15-20 sztuk na raz). Po wrzuceniu mieszamy je delikatnie, aby nie przyklejały się do dna garnka. Wystarczy przemieszać dwa razy delikatnie, aby nie pokaleczyć pierogów, najlepiej wypukłą stroną łyżki. Po wypłynięciu pierogów na wierzch zmniejszamy ogień i gotujemy jeszcze 1-2 minuty( zależnie od wielkości pierogów i grubości ciasta) Ugotowane pierogi wyławiamy łyżką cedzakową na talerze i okraszamy smażoną cebulką lub inną okrasą przez nas ulubioną. W moim rodzinnym domu pierogi jadało się z cebulą zeszkloną na maśle i popijało delikatnym, czystym barszczykiem czerwonym lub zabielanym śmietaną .
Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Ser biały

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Polska Obiad

Podobne przepisy

To może cię zainteresować