Ten dodatek jest szczególny jeszcze z jednego powodu: ma wspaniały, serowo-orzechowy smak, który polubią wszyscy. Po spróbowaniu płatków możecie być naprawdę zaskoczeni intensywnością ich smaku. Co to za produkt? Dlaczego i do czego warto go używać? Ma mnóstwo zastosowań. Na początek możecie traktować te płatki jak parmezan, ale ich kulinarne możliwości są zdecydowanie większe.

Płatki drożdżowe nieaktywne - co to takiego?

Płatki drożdżowe z wyglądu do złudzenia przypominają otręby, mają jednak zdecydowanie żywszy kolor i są cieńsze. Powstają one z nieaktywnych drożdży, których pożywką jest glukoza z miodu, melasy lub syropu z agawy. Nie musicie się więc martwić, że drożdże w takiej formie wam zaszkodzą. Produkt ma żółty kolor oraz serowo-orzechowy smak i aromat. Możecie go zarówno kupić (w sklepach z ekologiczną żywnością, przez Internet i w większych supermarketach) lub zrobić sami w domu - naprawdę warto. 

Płatki drożdżowe nieaktywne - właściwości

Płatki drożdżowe to znakomite, dodatkowe źródło błonnika i białka oraz witamin i minerałów. W 100 g znajduje się ok. 380 kalorii. Płatki zawierają sporo witaminy A (1 łyżka płatków pokrywa aż 44% dziennego zapotrzebowania), a także witaminy z grupy B, witaminę D i minerały: żelazo, selen, chrom, cynk i magnez. 1 łyżka płatków drożdżowych dostarcza 100% witamin z grupy B. Dzięki temu płatki wspierają układ nerwowy i poprawiają kondycję skóry, włosów oraz paznokci. Pomagają też obniżyć „zły” cholesterol i wzmacniają serce. 

Płatki drożdżowe nieaktywne są doskonałym źródłem białka - w 100 g jest aż 45 g tego składnika. Warto też je jeść ze względu na błonnik. Zawierają one 20 g błonnika w 100 g produktu. Nie traktujcie jednak płatków jako zamiennika zrównoważonego jadłospisu, a jedynie jako dodatek i „przyprawę”. Nadmiar płatków drożdżowych może wywołać problemy jelitowe. Nieprzyzwyczajone do tego produktu osoby powinny jeść na początek ok. 1 łyżkę dziennie. Z czasem tę ilość możecie zwiększyć do 3 łyżek dziennie.

Jak zrobić płatki drożdżowe? Przepis

Składniki:

  • 2 kostki świeżych drożdży (200 g) w pokojowej temperaturze
  • 1/3 szklanki letniej, przegotowanej wody
  • 5 g (łyżeczka) miodu
  • 15 gramów cukru (3 łyżeczki po 5 g)

Sposób przygotowania:

  1. Drożdże w temperaturze pokojowej pokruszcie i wrzućcie do litrowego słoika. Zalejcie letnią wodą i dodajcie miód. Przemieszajcie drewnianą lub plastikową łyżką. 
  2. Zakryjcie słój gazą lub podziurawionym wykałaczką kawałkiem papieru do pieczenia - zabezpieczcie całość gumką recepturką. 
  3. Odstawcie słój w ciepłe miejsce do fermentacji. Gdy zaczyn urośnie, odchylcie gazę i wsypcie 1 łyżeczkę cukru. Przykryjcie ponownie i odstawcie na godzinę. 
  4. Podczas tego czasu dodajcie kolejną łyżeczkę cukru i odczekajcie godzinę.
  5. Podczas kolejnej godziny dosypcie ostatnią łyżeczkę cukru. 
  6. Rozgrzejcie piekarnik do 200 st. C, ustawcie funkcję termoobiegu. 
  7. Wyłóżcie blachę papierem do pieczenia tak, by z każdej strony brzegi papieru wystawały - by masa drożdżowa nie wypłynęła z formy.
  8. Zdejmijcie przykrycie ze słoika i przemieszajcie drożdże. Wylejcie niewielką porcję na blaszkę i rozsmarujcie, tworząc cienką, równą warstwę.
  9. Włóżcie do piekarnika na 10 minut i obserwujcie, czy masa nie brązowieje lub nie pęka.
  10. Jeśli brzegi masy zaczynają się przypalać lub rumienić, zmniejszcie temperaturę. 
  11. Po 10 minutach uchylcie drzwiczki i pieczcie przy otwartych drzwiczkach przez ok. 15 minut, doglądając jednocześnie, czy masa się nie przypala. 
  12. Po kwadransie wyłączcie piekarnik i odstawcie formę do całkowitego wystygnięcia. 
  13. W tym czasie masa powinna lekko popękać. Gdy masa się schłodzi, wstawcie ją do piekarnika nagrzanego na 100 st. C na ok. godzinę. 
  14. W międzyczasie próbujcie - jeśli masa będzie miała już wyrazisty, serowo-orzechowy smak i wyschnie całkowicie, to oznacza, że płatki drożdżowe nieaktywne są gotowe. 
  15. Większe kawałki możecie pokruszyć i zetrzeć na tarce, zmielić lub zmiażdżyć za pomocą moździerza. 

Płatki drożdżowe - do czego się nadają?

Płatki drożdżowe nieaktywne możecie stosować dokładnie tak samo, jak parmezan - posypując nimi makaron z sosem tuż przed podaniem lub zagęszczając nimi sos (w tym sos serowy, sos dyniowy lub sos pomidorowy do makaronu). Płatkami drożdżowymi możecie też posypać gotową zapiekankę lub posypać nią jedną z jej warstw. Pasują one również do dań z grzybami i do sosów do dań mięsnych. 

Płatki drożdżowe nadają się również jako dodatek do jajecznych muffinów i ciast na słono - wytrawnych tart. Urozmaicą i podkręcą ich smak. Pasują one również do past kanapkowych, pasztetów mięsnych i warzywnych, do farszu naleśnikowego i do krokietów. Będą też doskonałe jako dodatek do panierki do kotletów. Przyprawią też nadziewane warzywa. Naturalnie słone płatki drożdżowe mogą zastąpić sól dla osób, które ją ograniczają.