Gdy tylko jest promocja na szparagi, biorę 2-4 pęczki i robię je dzień po dniu, na różne sposoby. Uwielbiam np. zielone szparagi z masłem i bułką tartą, ugotowane jak fasolka szparagowa, z dodatkiem cukru. Dzięki słodkiemu dodatkowi są jeszcze smaczniejsze. Nigdy nie powiem „dość” szparagom pieczonym w piekarniku z dodatkiem soli, pieprzu i oliwy, skropionym sokiem z cytryny do podania. Skromne dodatki tylko podbijają delikatny smak tego wyjątkowego warzywa. Lubię też białe szparagi w sosie holenderskim na bazie masła i żółtek, podane z ziemniakami. Osobną kategorią jest sałatka ze szparagami. Szparagi łączę np. z mozzarellą, jajkiem i z sosem winegret (sprawdźcie przepis na wiosenną sałatkę ze szparagami). Moją popisową sałatką szparagową jest jednak inna.

Co jest wyjątkowego w mojej sałatce szparagowej? 

Główne składniki są tylko 2: jest to sałata (polecam odmiany z chrupkimi, pofalowanymi liśćmi, pomiędzy które łatwo wpada sos) i szparagi, Gwiazdą drugiego planu (oprócz szparagów) jest tu jednak wspaniały, gęsty sos. Tę gęstość uzyskacie dzięki tzw. aquafabie (wodzie spod cieciorki lub fasoli w puszce). Taką wodą zagęszczać też możecie zupę fasolową lub jarzynową, jeśli wydaje wam się zbyt wodnista. Do sałatki potrzebuję zaledwie 1/4 szklanki. Odlewam potrzebną ilość, a resztę przechowuję w lodówce. Zużyję ją w ciągu kolejnych 2-3 dni.

Dodatkami do sosu na tak oryginalnej bazie są produkty, które prawdopodobnie macie już w domu: dowolna musztarda, ocet jabłkowy lub winny, sól, pieprz, miód (lub cukier), czosnek, kurkuma i olej lub oliwa oraz opcjonalnie tarty parmezan lub inny wyrazisty żółty ser. Możecie też z niego zrezygnować. 

Podczas miksowania sosu tłuszcz dodawajcie pod koniec, do reszty zmiksowanych wcześniej składników cienką strużką. Wyjdzie wam esencjonalna emulsja, jak podczas robienia puszystego domowego majonezu. Sos pasuje nie tylko do sałatki ze szparagami, ale również do domowych burgerów, kanapek, a nawet na grilla - np. do szaszłyków wieprzowych z cebulą i papryką

Sałatka ze szparagami - przepis 

Składniki na sałatkę:

  • 180-250 g szpinaku baby, sałaty lodowej, rzymskiej lub miksu sałat
  • 1 pęczek zielonych szparagów

Składniki na sos:

  • 1/4 szklanki aquafaby (wody z puszki z fasolą lub spod ciecierzycy)
  • 1 łyżeczka musztardy 
  • 1 łyżka octu jabłkowego lub winnego
  • 1/2 łyżeczki miodu lub cukru
  • 1 mały ząbek czosnku
  • 1/4 łyżeczki mielonej kurkumy
  • po 1/4 łyżeczki soli i pieprzu
  • 1/4 szklanki oleju lub oliwy + 1 łyżka do smażenia szparagów

Dodatkowo, opcjonalnie (można pominąć): 2 łyżki wyrazistego startego żółtego sera (np. parmezanu) i słupki surowej cukinii. 

Sposób przygotowania: 

  1. Przygotujcie sos: wszystkie składniki z wyjątkiem tłuszczu dokładnie zblendujcie. Następnie zacznijcie partiami dolewać olej i miksować przez 2 minuty. Odłóżcie sos do lodówki, by składniki się przegryzły. 
  2. Szparagi umyjcie, osuszcie i odkrójcie nożem zdrewniałą część (wyczujecie ją pod ostrzem na ok. 1/3 wysokości). Zdrewniałe części możecie zachować na bulion, np. warzywny lub rybny. Odkrójcie główki. Jeśli macie grubsze szparagi, przekrójcie je wzdłuż na pół, a następnie pokrójcie na mniejsze kawałki. Cienkie możecie po prostu posiekać na mniejsze kawałki. 
  3. Rozgrzejcie na patelni 1 łyżkę oleju. Smażcie szparagi na średnim ogniu, z każdej strony, obracając je, przez ok. 5 minut, aż będą miękkie, ale jednocześnie wciąż jędrne.
  4. Porwijcie sałatę i wymieszajcie ją z sosem, na wierzch wyłóżcie obsmażone szparagi. Podawajcie od razu.